تبلیغات

معاون سرمایه گذاری ارزش آفرینان پاسارگاد عنوان کرد:
رشد اقتصادی در گرو 3 فاکتور مهم

جذابیت اوراق صکوک، مشارکت و ارواق با درآمد ثابت در پرداخت سود با نرخ های بالا و در بازه های یک، 3 و 6 ماهه موجب شده تا نقدینگی قابل توجهی به بازار بدهی وارد شود به طوریکه به محض عرضه این اوراق در بازار سرمایه به سرعت فروش می رود، همانطور که می دانید دولت نیز طی ماه اخیر اوراق خزانه اسلامی با نرخ های بالا منتشر کرده است.

با کاهش نرخ سود بانک ها نقدینگی از این بازار تا حدی خارج شده و به سمت بازار سرمایه روانه شده است، اما این نقدینگی به دلیل جذابیت نرخ سود اوراق بدهی در این بخش از بازار سرمایه جذب شده و به بازار سهام ورود پیدا نکرده اند.

معاون سرمایه گذاری ارزش آفرینان پاسارگاد ضمن بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: جذابیت اوراق صکوک، مشارکت و ارواق با درآمد ثابت در پرداخت سود با نرخ های بالا و در بازه های یک، 3 و 6 ماهه موجب شده تا نقدینگی قابل توجهی به بازار بدهی وارد شود به طوریکه به محض عرضه این اوراق در بازار سرمایه به سرعت فروش می رود، همانطور که می دانید دولت نیز طی ماه اخیر اوراق خزانه اسلامی با نرخ های بالا منتشر کرده است.

محمود خدام در ادامه افزود: از طرفی نسبت قیمت بر سود تقسیمی در بازار سهام نسبت به بازار بدهی بالا بوده به همین دلیل این بازار توانایی رقابت با اوراق بدهی را ندارد. برای بهبود شرایط رکودی بازار بورس این نسبت باید به حدود 5 واحد کاهش یابد که این امر نیز تحت تأثیر رشد سودآوری و افزایش انتظارات فعالان بازار سرمایه از رشد سودآوری شرکت های فعال در این بازار می باشد. به نظر می رسد با وجود شرایط فعلی این اتفاق در پایان سال 95 و سال مالی آتی رخ دهد.

وی تأکید کرد: البته تعدیل نرخ سود اوراق نیز می تواند در جهت تغییر نسبت قیمت بر سود تقسیمی این بازار نیز اثر گذار باشد و قدرت رقابت بازار سهام را افزایش دهد. با پیشرفت فضای اقتصادی کشور به سمت رونق، کاهش نرخ بهره بانک ها، افزایش هزینه های عمرانی دولت، سیاست های پولی مناسب و افزایش سرمایه گذاری های خارجی می تواند به رونق بورس کمک کند، اما در حال حاضر نشانه های قوی در این ارتباط را شاهد نیستم.

خدام گفت: با مشخص شدن نتیجه نهایی انتخابات آمریکا احتمالاً فضای اقتصادی کشور نیز بهبود خواهد یافت و به نظر می رسد تا به آن موقع و تا پاییز سال جاری این روند فرسایشی ادامه خواهد داشت. اما افت قابل توجهی برای آن قابل تصور نیستم.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با 3 عامل اثر گذار و شاه بیت رشد اقتصادی اظهار داشت: 3 عامل رشد مسکن، رشد صادرات و رشد سرمایه گذاری در زیر ساخت ها که از طریق سرمایه گذار خارجی صورت می پذیرد، می باشد. در رابطه با رشد مسکن با توجه به کاهش نرخ رشد جمعیت از دهه 50 تاکنون انتظار می رود طی 20 سال آینده نهایتاً جمعیت کشور از 75 میلیون به 100 میلیون نفر افزایش یابد و با توجه به کاهش نرخ رشد جمعیت کشور تقاضا نیز کاهش می یابد و نمی توان انتظار رشد اقتصادی را مشابه سالیان گذشته داشت. بر این اساس تولید کنندگان داخلی کشور از این پس باید به فکر افزایش صادرات باشند، چرا که مصرف داخل و تقاضای کل در اقتصاد نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است. از طرفی با افزایش صادرات شرکت ها و بنگاه های اقتصادی جانی تازه می گیرند.

محمود خدام در خاتمه خاطرنشان کرد: با بهبود این 3 عامل مهم، رونق به بازار بورس باز خواهد گشت اما در غیر این صورت این روند فرسایشی همچنان ادامه خواهد داشت.


 قرعه کشی لیگ برتر فوتبال با حضور همراه اول

22 تیرماه با حضور مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال، محمدمهدی عطوفی معاون بازاریابی و فروش همراه اول، نمایندگان باشگاه ها، جمعی از مربیان، بازیکنان و پیشکسوتان فوتبال کشور در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

مراسم قرعه کشی لیگ برتر فوتبال، با حضور همراه اول به عنوان حامی فدراسیون و تیم های پرطرفدار لیگ برگزار شد.

به گزارش بورس نیوز به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، مراسم قرعه کشی شانزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال (جام خلیج فارس)، ۲۲ تیرماه با حضور مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال، محمدمهدی عطوفی معاون بازاریابی و فروش همراه اول، نمایندگان باشگاه ها، جمعی از مربیان، بازیکنان و پیشکسوتان فوتبال کشور در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

همراه اول که با شعارهای «حامی اول ورزش کشور»، «بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور در هر دو حوزه مکالمه و اینترنت همراه» و «رتبه اول اپراتورهای تلفن همراه کشور، امانتدار اطلاعات شخصی مشترکان» در مراسم حضور داشت، توسط رییس فدراسیون فوتبال مورد قدردانی قرار گرفت.

در این مراسم که به طور مستقیم از شبکه سه سیما پخش شد، مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال ضمن تشکر از همراه اول به عنوان حامی اول ورزش کشور گفت: فوتبال با هیچ پدیده ای قابل مقایسه نیست و همراه اول با این حمایت، علاوه بر در اختیار گذاشتن امکانات خود، باعث رشد فوتبال کشور هم می شود.

در ادامه محمدمهدی عطوفی معاون بازاریابی و فروش شرکت ارتباطات سیار ایران با بیان اینکه همراه اول به عنوان بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور و خاورمیانه، یک سرمایه ملی است، گفت: این شرکت وظیفه خود می داند با تمام توان از ورزش کشور حمایت کند.

عطوفی با بیان اینکه همراه اول علاوه بر اسپانسری فدراسیون های والیبال، فوتبال و بسکتبال و همچنین تیم های فوتبال استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی، آمادگی حمایت از سایر تیم ها را نیز دارد، گفت: با راه اندازی باشگاه هواداری، هواداران می توانند علاوه بر حمایت از تیم های محبوب خود، بدون واسطه با مسؤولان تیم های مورد علاقه خود در ارتباط باشند و اخبار و اطلاعات تیم ها با سرعت و دقت بیشتری در اختیار آنها قرار می گیرد.

در پایان، قرعه کشی لیگ برتر با حضور حمید استیلی و جواد زرینچه انجام و برنامه برگزاری بازی های لیگ مشخص شد.بورس نیوز گزارش می دهد:
ارز تک نرخی و اثر آن بر پالایشگاهی ها

دیگر این روزها امید برای تک نرخی شدن ارز در سطوح 3200 تومان شاید چندان قابل دسترس نبوده و احتمالاً دولت در محدوده 3400 تومان اقدام به تک نرخی نمودن ارز خواهد نمود.

در حالی این روزها شنیده هایی در خصوص تک نرخی شدن ارز تا یک ماه آینده به گوش می رسد که شاهد خیزش آرام قیمت دلار دولتی به سمت سطوح 3100 تومان و نوسان قیمت آزاد آن در محدوده 3500 تومان هستیم.

به گزارش بورس نیوز، دیگر این روزها امید برای تک نرخی شدن ارز در سطوح 3200 تومان شاید چندان قابل دسترس نبوده و احتمالاً دولت در محدوده 3400 تومان اقدام به تک نرخی نمودن ارز خواهد نمود.

تک نرخی شدن ارز در نگاه اول در برخی صنایع مانند دارویی ها که موجب افزایش بهای واردات دارو خواهد شد، شاید به ضرر این شرکت ها شود، اما افزایش نرخ احتمالی از یک سو و دسترسی یکسان به ارز تک نرخی از سوی دیگر می تواند این مشکلات را برطرف نماید.

بر اساس این گزارش، در دیگر صنایع مانند صنعت پالایشگاهی، شاهد تأثیرات مستقیم این امر خواهیم بود برخی دیگر هم به واسطه افزایش هزینه های واردات و بهبود بازار فروش این شرکت ها مانند صنعت تایر و لاستیک نیز خواهیم بود.

در نیم نگاهی به صنهت پالایش گاهی اثرات مثبت این امر را بیش از پیش درخواهیم یافت؛ بر این اساس، در شرکت های پالایش نفت لاوان و اصفهان و شیراز و تهران قیمت تسعیر ارز در بودجه 95 در محدوده 3000 تومان در نظر گرفته شده است، همچنین پالایش نفت تبریز اقدام به لحاظ نمودن نرخ های 3100 تومانی و در نهایت پالایش نفت بندرعباس نیز نرخ 3200 تومان را در بودجه خود دیده است.

به عبارتی دیگر تک نرخی شدن ارز در کنار رشد قیمت نفت دست در دست هم داده تا شاهد تحولات مثبت در بودجه های 95 این صنعت و تعدیلات مثبت عایدی باشیم. حال هر چه نرخ ارز در پروسه تک نرخی شدن بالاتر باشد، این امر به رشد سودآوری شرکت های پالایشی کمک بیشتری خواهد کرد.

به این نکته مهم نیز باید توجه داشت که در بهبوهه روزهای طلایی این صنعت در چند سال گذشته افزایش یکباره نرخ ارز در دولت قبل از 1200 به 2500 تومان سبب جهش سودآوری و قیمتی سهام پالایشی شد، البته در برهه فعلی انتظار چنیین تغییرات وسیعی را نداریم، اما می توان با شیب ملایمی این تغییرات مثبت را شاهد باشیم.

+ نوشته شده توسط Bors در شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۴ قبل از ظهر، ۲۱ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: بورس، بورس خبری بورس نیوز، جذابیت اوراق مشارکت
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر