تبلیغات

آیا بمب خبری در داغ ترین روز برگزاری مجامع شرکت ها، در مجمع ایران خودرو خواهد ترکید؟


در گفتگو با بورس نیوز عنوان شد:
دعوت رسمی یکه زارع از سهامداران "خودرو" / با دست پر به مجمع خواهیم آمد/ سهامداران نتیجه صبوری خود را خواهند دید

 

شرکت ایران خودرو نیز یکی از مجموعه هایی است که در این روز پر خبر سهامداران خود را راهی جاده مخصوص خواهد کرد تا کارنامه کاری خود را در حضور صاحبان سهام تشریح کند.


"آیا بمب خبری در داغ ترین روز برگزاری مجامع شرکت ها، در جاده مخصوص خواهد ترکید؟؟" روزی که پرترافیک ترین زمان از فصل برگزاری مجامع شرکت ها است و بزرگترین مجموعه ها نیز اکثراً در این روز سهامداران خود را به مجمع تقسیم سود فراخوانده اند.

به گزارش بورس نیوز، شرکت ایران خودرو نیز یکی از مجموعه هایی است که در این روز پرخبر سهامداران خود را راهی جاده مخصوص خواهد کرد تا کارنامه کاری خود را در حضور صاحبان سهام تشریح کند.

اما "خودرو" در حالی در آستانه برگزاری مجمع قرار گرفته که سالی پرنوسان را در قیمت سهام آن شاهد بودیم و در این شرایط، بحث افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها نیز به میان آمد تا بازار سرمایه شاهد نوسانات بیشتر تحت تأثیر احتمال به روز شدن ارزش دارایی های این غول خودروسازی باشد. اتفاقی که علی رغم انتظارات فعالان بازار سرمایه نتوانسته تاکنون تحقق یابد.

در همین ارتباط، به گفتگو با هاشم یکه زارع، مدیرعامل شرکت گروه خودروسازی ایران خودرو نشستیم تا دو روز مانده به دیدار سهامداران با مدیران "خودرو" پاسخ مهمترین پرسش های سهامداران را از این مقام مسئول جویا شویم.

یکه زارع پیرامون علت عدم تحقق افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و با استفاده از معافیت مالیاتی اظهار داشت: از سال گذشته در حالی روزهای پرنوسانی در قیمت سهم رقم خورد و بحث ها پیرامون افزایش سرمایه از این محل بیش از پیش قوت گرفت که علی رغم تلاش ها و پیگیری های ما، متأسفانه به دلیل وجود منع قانونی اجرای این برنامه در سال 1395، نتوانستیم به سرانجام برسانیم.

وی افزود: البته امیدواریم موضوع معافیت مالیاتی بابت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها مجدد در هیأت دولت مورد بررسی قرار گرفته و در اصلاحیه لایحه قانون برنامه ششم توسعه گنجانده شود. بر این اساس، ما همچنان پیگیر موضوع هستیم تا با مساعدت مسئولین امر بتوانیم از این فرصت برای افزایش ثروت سهامداران استفاده کنیم.

وی در خصوص علت حرکت ایران خودرو در سکوت خبری و عدم اطلاع رسانی موثر پیرامون انعقاد قراردادهای خارجی بعد از اجرای برجام گفت: طی ماه های اخیر ایران خودرو مذاکرات تنگاتنگ و مستمری را نه با یک مجموعه، بلکه با چندین شرکت خودروساز خارجی انجام داده است که اطلاع رسانی در خصوص اینکه این مذاکرات در چه مرحله ای از اجرا بوده و تاکنون چه اقدامات عملی در رابطه با آنها انجام شده است را به روز مجمع عمومی صاحبان سهام موکول می کنیم؛ بطوریکه در روز 31 تیرماه سهامداران می توانند با حضور در جلسه مجمع از جزییات کامل این اقدامات مطلع شوند.

یکه زارع با بیان اینکه ایران خودرو یکی از شرکت هایی بوده که از شرایط پسابرجام بهترین استفاده را داشته، تأکید کرد: اینکه تاکنون تبلیغات گسترده ای در خصوص اجرای برنامه ها صورت نگرفته، دلیل بر این امر نیست که هیچ اقدامی به صورت عملی صورت نگرفته است؛ بلکه تمام برنامه ها در حال پیگیری می باشد و بزودی با تحقق و نهایی شدن هر برنامه به تدریج و مرحله به مرحله در خصوص آنها اطلاع رسانی شفاف و دقیقی صورت خواهد گرفت.

مدیرعامل گروه خودروسازی ایران خودرو افزود: «سهامداران» ایران خودرو در کنار «مشتریان» و «کارکنان» سه گروهی هستند که ما خود را ملزم و موظف می دانیم تا منافع آنها را در نظر گرفته و تامین کنیم و تلاش داریم با برآورده کردن خواسته ها و انتظاراتشان، از آنها حمایت کنیم. اما اعتقاد داریم زمانی باید برای سهامدار انتظار ایجاد کنیم که آن انتظارات قابل برآورد کردن باشد که البته امروز به این مهم دست یافته ایم.

وی ادامه داد: در بخش های مختلف کاری گروه صنعتی ایران خودرو از حوزه تولید و ‌کیفیت گرفته تا صادرات و همکاری های بین الملل، اتفاق های خوب و ارزشمندی رخ داده و همچنان در حال پیگیری و انجام است؛ اما ترجیح دادیم پاسخ وفاداری سهامداران را با صداقت بدهیم و معتقدیم نتیجه پیگیری های ما باید در عملکرد واقعی "خودرو" خودنمایی کند.

مدیرعامل ایران خودرو گفت: ایران خودرو در حوزه همکاری های بین المللی اقدامات بسیار خوب و مهمی انجام داده است که می شد با انتشار پرطمطراق آنها حوزه های مالی را تحریک کرد؛ اما ترجیح دادیم بازار سرمایه مسیر منطقی خود را برمبنای انتشار گام به گام اخبار و اقدامات طی کند و ما نیز پس از نهایی شدن اقدامات، ‌نسبت به اطلاع رسانی آنها اقدام کنیم. اما سکوت ما دلیل بر عدم انجام فعالیت ها و تحقق خواسته های سهامداران نیست.

یکه زارع افزود: در روز برگزاری مجمع در خصوص آخرین اقدامات و دستاوردهای ایران خودرو با سهامداران سخن خواهیم گفت و برنامه هایی که برای اصلاح ساختار مالی نیز تدوین شده است، را تشریح خواهیم کرد.

وی از سهامداران ایران خودرو دعوت کرد تا در مجمع روز پنجشنبه هفته جاری حضور پیدا کنند و در پایان سخنان خود اظهار کرد: سهام ایران خودرو آینده ای روشن را پیش رو دارد و سهامدارانی که طی این مدت با سهم وفاداری کرده اند، بزودی نتیجه صبوری و وفاداری خود را خواهند دید.

قثابت را چند بخریم؟

تحلیگران خرید سهم را در محدوده 103-107 تومان مناسب می دانند

"مینا یوسفی" معتقدست سهم برای نوسانگیری کوتاه مدت در صورت اقبال به گروه قند و شکر مناسب می باشد


یک کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد:

اقدامات تیم اقتصادی دولت دور نمای بورس را روشن تر می کند

 

از جمله اقدامات مهم دولت در سطح کلان اقتصادی می توان به ابلاغ قانون اصلاح نظام بانکداری، کاهش نرخ سود و تسهیلات بانک ها و یکسان سازی نرخ ارز اشاره کرد که این سه عامل هر کدام به نحوی می تواند بر قسمت های مختلف اقتصاد تأثیر مثبت داشته باشد، اما نکته مهم زمان برای اجرای کامل این تصمیمات و آشکار شدن آثار آن در صورت های مالی شرکت های فعال بورسی می باشد.

دولت در خصوص سه عامل مهم که در وضعیت عملکردی شرکت های فعال در بازار سرمایه و بخش واقعی اقتصاد کشور تغییرات قابل توجهی ایجاد خواهد کرد، تصمیم گیری کرده است و این موضوع باعث افزایش پتانسیل های بازار برای رشد اما در بازه زمانی بلند مدت خواهد شد.

یک کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: از جمله اقدامات مهم دولت در سطح کلان اقتصادی می توان به ابلاغ قانون اصلاح نظام بانکداری، کاهش نرخ سود و تسهیلات بانک ها و یکسان سازی نرخ ارز اشاره کرد که این سه عامل هر کدام به نحوی می تواند بر قسمت های مختلف اقتصاد تأثیر مثبت داشته باشد، اما نکته مهم زمان برای اجرای کامل این تصمیمات و آشکار شدن آثار آن در صورت های مالی شرکت های فعال بورسی می باشد.

مسعود عموزاده در ادامه افزود: با اصلاح نظام بانکداری، این مجموعه ها دارایی های غیر مولد خود را بفروش می رسانند و از بنگاه داری خارج خواهند شد و از طرفی می توانند از محل منابع ارزی بدهی های خود را پرداخت کنند. کاهش نرخ سود تسهیلات و بهره بانک ها نیز به نفع شرکت های متقاضی وام خواهد بود و با کاهش هزینه های مالی این شرکت ها سود آوری آنها را افزایش خواهد داد، همچنین یکسان سازی نرخ ارز نیز هر زمان انجام شود قطعا به نفع شرکت های صادرات محور بوده و می تواند بر درآمد زایی این مجموعه اثر مثبت داشته باشد. در نگاه کلی علاوه بر تمامی این موارد با قیمت های جهانی و قیمت نفت که محصولی استراتژیک در اقتصاد ایران به شمار می رود نیز روند صالاحی خود را به پایان رسانده و انتظار افت بیش از این مقدار برای آنها نمی رود . پیش بینی می شود روند صعودی آنها در میان مدت ادامه یابد.

وی تأکید کرد: بازار سرمایه کشورمان در بلند مدت پتانسیل رشد و چشم انداز مثبتی را دارا می باشد، اما تا زمانی که تصمیمات اتخاذ شده به درستی اجرا نشود و آثار آن را در بخش واقعی اقتصاد مشاهده نکنیم این نوسانات مثبت و منفی ادامه خواهد داشت.

عمو زاده گفت: در حال حاضر متأسفانه فعالان بازار بورس به جای بررسی بنیادین شرکت ها بر اساس شایعات و اخبار اقدام به نوسانگیری کرده و این موضوع باعث شده تا نوسانات بازار و رفتار هیجانی در بورس شدت یابد.

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه گفت: در گزارش های سه ماهه نخست سال جاری نیز انتظار تغییر محسوسی نمی رود و اگر تغییری ایجاد شود در 6 ماهه دوم سال 95 و ابتدای سال آینده ایجاد خواهد شد.

 

+ نوشته شده توسط Bors در سه شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۷ قبل از ظهر، ۱۸ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر