تبلیغات

سهامداران "شپلی" به رئیس جدید سازمان بورس نامه نوشتند

 

به رغم توضیحات اخیر سازمان بورس و درخواست مدیران پلی اکریل، سهامداران این شرکت به رئیس جدید سازمان بورس نامه نوشتند و خواهان صدور مجوز افزایش سرمایه ۱۱۸۵ درصدی شدند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت پلی اکریل از تابستان سال گذشته پیگیر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها بود که بعد از دو بار کمبود مدارک، در نهایت درخواست افزایش سرمایه 1185 درصدی به سازمان بورس ارسال شد اما نهاد ناظر بر اساس وضعیت شرکت با افزایش سرمایه 290 درصدی موافقت کرد.


مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک ملی عنوان کرد:

سرمایه گذاری در صنایع بنیادی، اولویت سهامداران

 

به طور قطع بازار سرمایه بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است. چرا که از یک سو میزان عرضه در بازار مسکن زیاد است و از سوی دیگر افزایش قیمت مسکن به دلیل اثر تورمی آن دور از انتظار است. علاوه بر این دولت تلاش می کند تا مهمترین دستاورد خود در عرصه اقتصادی یعنی کنترل نرخ تورم و تثبیت آن در محدوده 10 درصد را حفظ کند و از این رو علاقه ای برای افزایش قیمت مسکن ندارد.
انتظار می رود تا بخشی از نقدینگی از بازار پول به بورس منتقل شود که این امر با توجه به شرایط فعلی و عدم اجرای دستورالعمل بانک مرکزی توسط بانک ها و موسسات مالی و اعتباری با تأخیر زمانی انجام می پذیرد. این در حالی است که سهامداران حقوقی رفته رفته اقدام به خرید سهام نمودند و به نظر می رسد در صورت تداوم این روند، میل و رغبت سرمایه گذاری در بورس میان سهامداران حقیقی نیز تقویت شود.

مدیر عامل شرکت کارگزاری بانکی ملی با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: به طور قطع بازار سرمایه بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است. چرا که از یک سو میزان عرضه در بازار مسکن زیاد است و از سوی دیگر افزایش قیمت مسکن به دلیل اثر تورمی آن دور از انتظار است. علاوه بر این دولت تلاش می کند تا مهمترین دستاورد خود در عرصه اقتصادی یعنی کنترل نرخ تورم و تثبیت آن در محدوده 10 درصد را حفظ کند و از این رو علاقه ای برای افزایش قیمت مسکن ندارد.

محمدحسن ابراهیمی سروعلیا افزود: هر چند که رونق بازار مسکن موجب بهبود وضعیت سودآوری اغلب صنایع و کاهش نرخ بیکاری می شود، اما در شرایط فعلی کنترل نرخ تورم در اولویت دولت قرار دارد. از این رو می توان گفت بازار سرمایه نسبت به سایر بازارهای مالی گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است.

وی به استقبال سهامداران به سرمایه گذاری در گروه های بنیادی اشاره کرد و اظهار داشت: در شرایط فعلی نگاه فعالان بازار سرمایه به سمت شرکت هایی با وضعیت بنیادی مناسب معطوف شده و به نظر می رسد سهامداران سهام مجموعه های سود ده و دارای سود نقدی تقسیمی مناسب را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند. بر این اساس می توان گفت سهامداران رفته رفته نسبت به سهام شرکت های دارای ریسک سرمایه گذاری همچون خودرویی ها بی توجه شده اند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه افزود: البته گروه خودرو در صورت انعقاد و اجرای قرارداد همکاری مشترک می تواند طی ماه های آتی به سود دست یابد که این امر تنها موجب پوشش زیان انباشته آنها می شود و سودآوری را برای سرمایه گذاران به دنبال خواهد داشت.

مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک ملی به کمبود نقدینگی سهامداران حقوقی جهت سرمایه گذاری در بورس اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد در صورتی که حقوقی ها نقدینگی کافی در اختیار داشته باشند عملکرد بهتری را در بازار سرمایه به نمایش می گذارند که بخشی از این امر به اعطای اعتبارات شرکت های کارگزاری ارتباط دارد و در شرایط فعلی اصلی ترین نیاز بازار سرمایه نقدینگی است.

ابراهیمی سرو علیا در خصوص صنایع پر پتانسیل بورس ابراز داشت: شرکت های دارویی از جمله مجموعه هایی هستند که همواره و حتی در شرایط رکودی عملکرد خوبی را از لحاظ سودآوری داشته اند و گزینه های مناسبی برای سرمایه گذاری به شمار می روند. علاوه بر این شرکت های فعال در گروه برق، گاز و بخار در کنار برخی از مجموعه های پتروشیمی با وضعیت سودآوری مناسب را می توان در جرگه شرکت ها و صنایع پر پتانسیل بورس قرار دارد. همچنین به نظر می رسد سهام شرکت های سیمانی بسیار کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می شوند و از پتانسیل رشد قیمت سهام برخوردارند.


در گفتگو با یک کارشناس بازار سرمایه عنوان شد:

ایجاد جوی مثبت تنها با تزریق 10 درصد نقدینگی حبس شده در صندوق های سرمایه گذاری

 

بعد از رشد هیجانی که در سهام گروه سایپا اتفاق افتاد، انتظار می رفت گروه ایران خودرو نیز راه سایپا را در پیش بگیرد، اما این چنین نشد و کل این گروه در فاز اصلاحی فرو رفت، ولی دیگر گروه ها که از وضعیت بنیادی مناسبی برخوردار هستند با تزریق نقدینگی جدید طی چند روز گذشته از طرف صندوق های با درآمد ثابت با نوسانات مثبتی همراه شده اند.

طی چند ماه اخیر شاهد نوسانات مثبت زیادی در بازار سرمایه بودیم که بخش اعظم آن تحت تأثیر هیجان خریدی بود که گروه خودرویی، خصوصاً گروه سایپا ایجاد شده بود، اتفاقات مثبتی که در سایپا رخ داد باعث شد تا انتظارات زیادی برای سهامداران ایجاد شود و بازار نیز این انتظارات را قبل از به نتیجه رسیدن پیش خور کرد و این امر موجب ایجاد روندی اصلاحی در این گروه که مدتی لیدر بازار بود، شد.

یک کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: بعد از رشد هیجانی که در سهام گروه سایپا اتفاق افتاد، انتظار می رفت گروه ایران خودرو نیز راه سایپا را در پیش بگیرد، اما این چنین نشد و کل این گروه در فاز اصلاحی فرو رفت، ولی دیگر گروه ها که از وضعیت بنیادی مناسبی برخوردار هستند با تزریق نقدینگی جدید طی چند روز گذشته از طرف صندوق های با درآمد ثابت با نوسانات مثبتی همراه شده اند.

فرهاد سلیم در ادامه افزود: صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت بیش از 80 هزار میلیارد تومان نقدینگی را در خود حبس کرده اند که اگر 10 درصد از این نقدینگی را به بازار تزریق و بازار سرمایه را با جهش همراه کنند که به نظر می رسد در نیمه دوم با توجه به تغییرات سیاسی و اقتصادی که ایجاد خواهد شد، شاهد روزهای بهتری در بورس باشیم. مدیران این صندوق ها با تزریق نقدینگی خود به بازار و چیدن پرتفوی خود تغییراتی مثبتی را در بازار ایجاد کنند.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه دولت تصمیم گرفته است ارز را تک نرخی کند، این امر باعث افزایش درآمد در برخی صنایع همچون پالایشگاهی و پتروشیمی خواهد شد، از طرفی صادرات شرکت ها نیز قوت و تولید داخل مورد حمایت قرار می گیرد. همچنین طی 6 ماه دوم سال مالی جاری با توجه به نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری انتظار اتفاقات مثبت و خوبی را در روند بازار بورس ایجاد کرده که ممکن است همچون دفعات گذشته این رشد به صورت شارپی و در یک بازه زمانی کوتاه اتفاق افتد که در گروه هایی که در قیمت ها ارزنده قرار دارند شدت بیشتری خواهد داشت.

سلیم گفت: امیدواریم این رشد نیمه دوم سال جاری به جای حرکتی شارپی که در کوتاه مدت ایجاد می شود و اصلاح شدید را در پی دارد، به صورت مستمر، مداوم و با شیبی ملایم صورت پذیرد و از هیجان به دور باشد که عواملی همچون از بین رفتن ابهامات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نوسانات قیمت نفت می تواند به یاری آن بشتابد.

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه خاطرنشان کرد: نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و روی کار آمدن هر یک از دو گروه دموکرات یا جمهوری خواه بر اجرا یا عدم اجرایی شدن برجام تأثیر چندانی نخواهد داشت، چرا که برجام اجماع نظر جامعه جهانی می باشد و در اجرای آن جای نگرانی وجود ندارد. بازار سرمایه نیز که منتظر روشن شدن این ابهام است بعد از اعلام نتیجه نهایی راه خود را در پیش خواهد گرفت و انتظار می رود در نیمه دوم روندی مثبت و بهتر از نیمه اول سال جاری در پیش بگیرد.


بورس نیوز پیشنهاد کرد؛

لزوم پیروی از شیوه مدیریت یک صندوق در بورس/ از مدیران شایسته تقدیر شود

 

میزان نقدینگی و ترکیب سهام موجود در این صندوق ها همیشه مورد توجه معامله گران بوده و افزایش و یا کاهش حجم نقدینگی این صندوق ها سیگنالی می شود برای برخی سرمایه گذاران تا نسبت به عرضه و تقاضای سهام این مجموعه ها آگاهی یابند.
صندوق های سرمایه گذاری مجموعه های که با جمع آوری منابع کوچک مالی از میان عموم مردم اقدام به فعالیت در بازار سرمایه می کنند و با تشکیل سبدی از انواع اوراق بهادار ریسک را برای افراد کم اطلاع و نا آشنا به مکانیزم بورس کاهش می دهند.

به گزارش بورس نیوز، میزان نقدینگی و ترکیب سهام موجود در این صندوق ها همیشه مورد توجه معامله گران بوده و افزایش و یا کاهش حجم نقدینگی این صندوق ها سیگنالی می شود برای برخی سرمایه گذاران تا نسبت به عرضه و تقاضای سهام این مجموعه ها آگاهی یابند.

در این میان در حالی طبق دستورالعمل ها بایستی این صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت حداکثر 10 درصد از منابع و نقدینگی خود را وارد بورس کنند و الزاماتی قانونی توسط آنها رعایت شود که برخی صندوق ها با عملکرد خود و با تزریق همین سقف به بورس، پیشتاز هستند.

بگونه ای که صندوق سرمایه گذاری مشترک گنجینه الماس پایدار وابسته به تأمین سرمایه آرمان طی روزهای اخیر با تزریق نقدینگی و عملکرد خود توانسته پرتفویی تشکیل دهد که سهام موجود در آن در گروه های مورد اقبال بازار فعال است و به دلیل اینکه جلوتر از سایر صندوق ها اقدام به سرمایه گذاری کرده، مسلماً توانسته پیش از شروع روند مثبت و در قیمت هایی به مراتب پایین تر سهام مورد نظر خود را خریداری کند.

اقدامی که به نظر می رسد بایستی الگوی سایر نهادها و مجموعه های حقوقی از جمله صندوق های سرمایه گذاری و نیز شرکت های سرمایه گذاری قرار گیرد.

چرا که پیروی از چنین عملکردهای مثبتی قطعاً نه تنها به نفع سرمایه گذاران این صندوق ها است، بلکه می تواند در بازا سهام نیز شادابی و رونق لازم را ایجاد کند.

بطوریکه تزریق نقدینگی و خرید سهام از گروه هایی همچون معدنی، فلزی و پالایشی موجب شده این صنوق بتواند عملکرد مطلوبی را از خود بر جای گذارد. اما نکته اصلی نوع سهم و گروه انتخابی صندوق مذکور نیست، بلکه نفس کار آن حائز اهمیت است که موجب شده مدیران این صندوق زودتر از سایرین اقدام به تزریق نقدینگی به بورس کنند.

در این راستا حرکت و اقدام این صندوق سرمایه گذاری در تزریق منابع به بازار سهام بگونه ای است که شایسته تقدیر و تشویق می باشد و اگر واقعاً هر صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابتی تنها همان سقف 10 درصد از کل نقدینگی خود را وارد بورس کند، در مجموع منابع مالی پر قدرتی را تشکیل خواهد داد که می تواند علاوه بر اینکه منابع مالی را به دلیل سود بالاتر از سپرده بانکی از بانک ها به سمت بازار سرمایه جذب کند، بلکه می تواند به بازار سهام نیز شور و نشاط جدیدی ارایه کند.

امید است این رویه مثبت از سوی سایر نهادها نیز تقلید شود تا به مدد حضور این بخش از ارکان بازار سرمایه روز به روز شاهد رشد و ترقی بورس و توسعه بیشتر ابعاد و حجم معاملات آن باشیم.

بورس پرس خبر می دهد:

دومین نکول در بازار بدهی ایران / تعهد ۸۰ میلیاردی شرکت بورسی و ضامن

 

برای دومین بار در بازار بدهی ایران یک اوراق مشارکت نکول شد و شرکت بورسی بین الملی توسعه ساختمان و بانک ضامن متعهد به پرداخت اصل مبلغ ۸۰ میلیارد تومانی شده اند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی از زمان شکل گیری بازار بدهی در بازار سرمایه ایران ، اوراق مشارکت گوهر زمین با نکول ( تاخیر در پرداخت اصل پول یا سود ) روبرو شده که اوراق مشارکت بین الملی توسعه ساختمان هم برای دومین بار نکول شد.

در این شرکت 300 میلیارد تومانی حاضر در بورس ، دو شرکت سرمایه گذاری زرین پرشیا و غدیر مالکیت 47.5 و 38 درصدی آن را در اختیار دارند.

براساس این گزارش، 5 مرداد 90 بود که "سهم ثاخت" اقدام به پذیره نویسی 80 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تامین مالی مجتمع نارجستان با نرخ  سود سالانه 16.5درصدی ، ضمانت بانک گردشگری و تعهد پذیره نویسی تامین سرمایه امین و سر رسید 5ساله و پرداخت سود هر سه ماه در فرابورس کرد.

قرار بود در سررسید این اوراق یعنی 5 مرداد 95 ضمن تسویه با دارندگان ، اصل پول را هم بازگرداند اما از قرار معلوم در پرداخت اصل پول به مشکل برخورده و تاکنون نتوانسته وجوه دارندگان اوراق مشارکت را واریز کند.

پیگیری های بورس پرس نشان می دهد مشکل اصلی در نکول اوراق مشارکت فوق ، کمبود نقدینگی بوده اما شرکت بین الملی توسعه ساختمان و ضامن اوراق یعنی بانک گردشگری به سازمان بورس تعهد داده اند در اولین فرصت اقدام به پرداخت 80 میلیارد تومان اصل پول خواهند کرد.

این درحالی است که به دلیل نا معلوم بودن زمان تامین مالی ، فعلا" زمان مشخصی برای پرداخت مشخص نشده اما مسئولان سازمان بورس اعلام کردند با توجه به تعهد شرکت و ضامن ، مشکلی در پرداخت نخواهد بود و مانند اوراق مشارکت گوهر زمین برطرف خواهد شد.

با این اوصاف باید منتظر اعلام زمان مشخص از سوی شرکت بورسی بین الملی توسعه ساختمان و همچنین سازمان بورس ماند.

برای صدور مجوز افزایش سرمایه ۱۱۸۵ درصدی:

سهامداران "شپلی" به رئیس جدید سازمان بورس نامه نوشتند

 

به رغم توضیحات اخیر سازمان بورس و درخواست مدیران پلی اکریل، سهامداران این شرکت به رئیس جدید سازمان بورس نامه نوشتند و خواهان صدور مجوز افزایش سرمایه ۱۱۸۵ درصدی شدند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت پلی اکریل از تابستان سال گذشته پیگیر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها بود که بعد از دو بار کمبود مدارک، در نهایت درخواست افزایش سرمایه 1185 درصدی به سازمان بورس ارسال شد اما نهاد ناظر بر اساس وضعیت شرکت با افزایش سرمایه 290 درصدی موافقت کرد.

در ادامه این موضوع ، سهامداران نگران "شپلی" اعتراضاتی مطرح و خواهان مساعدت سازمان بورس شدند. سازمان هم روز دوشنبه 18 مرداد نکاتی درباره افزایش سرمایه و زمان مهلت استفاده از مجوز 290 درصدی اعلام کرد و مدیران شرکت هم توضیحاتی دادند.

با این اوصاف در حالی نماد پلی اکریل از 18 فروردین تاکنون بسته مانده که کمیته‌ای ویژه برای رفع بحران مالی پلی اکریل با حضور وزیر صنعت، مدیرکل نساجی، نمایندگان استانداری اصفهان و سهامدار شرکت تشکیل شده و این موضوع در حال پیگیری است.

با این حال سهامداران این شرکت بورسی نامه ایی به رئیس جدید سازمان بورس نوشته و با اعلام نکاتی خواهان رسیدگی شده اند.

در این نامه 4 صفحه ایی که نسخه ایی به بورس پرس ارسال شده ، مواردی در باب توقف و بازگشایی نماد، مجامع و حواشی ، کدال، اظهارات نماینده سازمان و گزارشات رسمی حسابرس معتمد، تخطی ازماده 17 قانون حداکثر  استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور –مصوب سال 1391 مجلس، از شاپور محمدی خواسته شده تا با ورود مستقیم به این پرونده و... نسبت به صدور مجوز افزایش سرمایه 1185 درصدی شرکت پلی اکریل ایران از محل تجدید ارزیابی دارایی ها اقدام شود.

همچنین تاکید شده حل و فصل این موضوع ، ضمن کمک شایان به شرکت در جهت انجام امور مناسب برای خروج از ماده 141 ( از جمله آورده نقدی ) ، باعث برطرف شدن مشکلات بیش از 2000 نفر بصورت مستقیم و حدود 25000 نفر بصورت غیرمستقیم شده و در نهایت نقش پررنگی در سرپا ماندن بزرگترین کارخانه اکریلیک خاورمیانه ، جلوگیری از انحلال و ورشکستگی ، پیشگیری از زیان سنگین سهامداران کثیر این شرکت در بورس ایران و همچنین عمل به دستورات صریح دین مبین اسلام مبنی بر رعایت انصاف و عدالت در توزیع حقوق انسان ها ایفا خواهد کرد.

 

 

+ نوشته شده توسط Bors در چهارشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۳:۴۰ بعد از ظهر، ۲۱ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر