تبلیغات

بر خلاف نتیجه نظرسنجی بورس نیوز:
ترامپ بازارهای مالی را شگفت زده کرد
در نظرسنجی بورس نیوز به برد هیلاری کلینتون و رشد شاخص کل بورس رأی داده اند و تنها 11 درصد این افراد برد دونالد ترامپ و منفی شدن بازار سرمایه کشورمان را پیش بینی کرده بودند که در کمال ناباوری و بهت جهانی، ترامپ پیروز این رقابت تاریخی آمریکا شد.

بعداز یکسال و اندی تبلیغات انتخاباتی نامزد جنجالی جمهوری خواهان، در میان ناباوری بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان جهان، پیروز پنجاه و هشتمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد تا به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور این کشور قدرت را در دست بگیرد.

به گزارش بورس نیوز، نظرسنجی با محوریت انتخابات آمریکا و تأثیری که بر بازارهای مالی کشورمان دارد در این پایگاه خبری و تحلیلی برگزار شد تا نظر فعالان بازار سرمایه در این خصوص مطرح شود.

ترامپ بازارهای مالی را شگفت زده کرد

همانطور که از نمودار فوق مشخص است که 54.92 درصد از تعداد 4763 نفر شرکت کننده در نظرسنجی بورس نیوز به برد هیلاری کلینتون و رشد شاخص کل بورس رأی داده اند و تنها 11 درصد این افراد برد دونالد ترامپ و منفی شدن بازار سرمایه کشورمان را پیش بینی کرده بودند که در کمال ناباوری و بهت جهانی، ترامپ پیروز این رقابت تاریخی آمریکا شد.

بر اساس این گزارش در حالی این سرمایه دار جنجالی پیروز شد که اغلب تحلیلگران و کارشناس داخلی و خارجی هیلاری کلینتون را پیروز این انتخابات می دانستند و طی روز چهارشنبه هفته گذشته ترامپ با کسب 276 رأی الکترال، پیروز این رقابت شد.

طی هفته گذشته با توجه به پیش بینی هایی که در خصوص برد هیلاری کلینتون مطرح شده بود باعث شد تا دموکرات ها نرخ طلا را کاهش دهند، اما در روز تاریخی انتخابات هر چه فاصله ترامپ تا کاخ سفید کمتر می شد بازار طلا قوت می گرفت و بازارهای مالی اروپا و آسیا با افت و نوسانات بیشتری همراه می شدند، در حالی که شاخص های داو جونز، اس اند پی 500 و نزدک با رشد قیمت و صعود همراه شدند و قیمت نفت نیز کاهشی شد. همانطور که شاهد بودیم طی آخرین روز کاری هفته گذشته شاخص کل بورس تهران نیز با افت 1459 واحد با فشار فروش قابل توجهی به کار خود پایان داد.

با وجود آنکه موضع ترامپ قبل و بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات با هم تفاوت داشت و سخنانی هم امیدوار کننده و هم نا امید کننده بیان کرد، اما باید دید دقیقاً سیاست هایی که وی به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا در پیش خواهد گرفت و موضع او در مقابل ایران به چه صورت می باشد.

در پایان به نظر می رسد جو منفی و قرمزی یکپارچه بازار سرمایه در روز چهارشنبه هفته گذشته، با گذشت زمان و آرام شدن جو روانی حاکم، کاهش یابد. اما باید دید علاوه بر روشن تر شدن موضع ترامپ در مقابل ایران، دولت تدبیر و امید در کشورمان چه سیاست ها و تدابیری خواهد اندیشید تا شرایط اقتصای کشور مسیر رو به بهبود خود را طی کند.


یک کارشناس صنعت سرب و روی بررسی کرد:
پیش بینی روند آتی قیمت جهانی فلزات اساسی/ چشم انداز روشن صنعت
خوشبختانه قیمت جهانی سرب و روی طی شش ماه دوم سال 2016 میلادی افزایش یافته و در حال حاضر نرخ LME سرب و روی در محدوده 2500 دلار قرار گرفته که امیدواریم این پایداری طی ماه های آتی نیز تداوم داشته باشد.

کارشناسان صنعت سرب و روی در ابتدای سال جاری با توجه به افزایش مصرف سرب و روی و شرایطی که برای معادن آن در سطح دنیا ایجاد شده بود افزایش قیمت های جهانی را پیش بینی می کردند که خوشبختانه این برآوردها به واقعیت پیوست و انتظار می رود تا در پی آن وضعیت شرکت های فعال در این گروه نسبت به گذشته بهتر شود.

یک کارشناس صنعت سرب و روی با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: خوشبختانه قیمت جهانی سرب و روی طی شش ماه دوم سال 2016 میلادی افزایش یافته و در حال حاضر نرخ LME سرب و روی در محدوده 2500 دلار قرار گرفته که امیدواریم این پایداری طی ماه های آتی نیز تداوم داشته باشد. چرا که ثبات قیمت ها کمک بیشتری به عملیات و تولید شرکت ها می کند و نباید انتظار رشد پر سرعت را داشته باشیم. از این رو اگرچه افزایش نرخ LME به بیش از 2500 دلار بهتر به نظر می رسد اما قیمت های کنونی نیز مناسب ارزیابی می شود.

ابراهیم جمیلی در خصوص روند قیمت های جهانی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ابراز داشت: به طور قطع این موضوع بر روند قیمت های جهانی اثر گذار است و برخی از کارشناسان معتقدند که با روی کار آمدن ترامپ بورس کشورهای خارجی همچون ژاپن، آمریکا و اروپایی با افت مواجه می شوند که البته به نظر می رسد تبعات منفی آن زودگذر باشد. از این رو نمی توان گفت که با ریاست جمهوری ترامپ شاهد ریزش مداوم قیمت ها در بازارهای جهانی خواهیم بود. چرا که هر فردی ابزاری برای تقویت تولید و بهره وری خواهد داشت و در اقتصاد آن کشور اعمال کند.

وی همچنین به روند بهای جهانی نفت اشاره کرد و گفت: انتظار می رود تا قیمت جهانی نفت در سال 2017 میلادی افزایش یابد که البته این امر بدان معنی نیست که شاهد افزایش قیمت ها تا محدوده های بسیار بالا همچون 100 تا 200 دلار خواهیم بود. بلکه افزایش قیمت جهانی هر بشکه نفت به محدوده 60 دلار در سال 2017 دور از انتظار نخواهد بود که در پی آن با توجه به انرژی بر بودن فلزهایی همچون سرب و روی افزایش قیمت جهانی سرب و روی نیز برآورد می شود.

این کارشناس صنعت سرب و روی در خصوص کمبود خاک مصرفی شرکت های فعال در گروه سرب و روی اظهار داشت: بسیاری از مجموعه های فعال در این گروه علیرغم برخورداری از ظرفیت بالای تولید با حداکثر 30 درصد ظرفیت تولید فعالیت می کنند که این امر از کمبود خاک مصرفی نشأت می گیرد. در این شرایط وضعیت معادن سرب و روی انگوران و مهدی آباد نیز چندان خوشایند نیست و سرمایه گذاری مناسبی در آنها نپذیرفته است. علاوه بر این، عملکرد وزارتخانه در این خصوص مطلوب ارزیابی نمی شود و بسیاری از سرمایه گذاری ها در کشور ترکیه بهم خورده است.


رئیس هیات مدیره انجمن صنایع طیور ایران:
تنظیم بازار مرغ کشور از طریق معاملات سلف بورس کالا/تاریخ مصرف مرغ دیگر منقضی نمی شود!
اگر به دنبال شفافیت خرید و فروش هستیم باید از عرضه مرغ منجمد در بورس کالا حمایت کنیم زیرا با عرضه این محصول در بورس کالا در عرضه و تقاضا تعادل ایجاد شده و از نوسانات کاذب قیمت جلوگیری می شود.

به گزارش بورس نیوز به نقل از  «پایگاه خبری بورس کالای ایران» غلامعلی فارغی، رئیس هیات مدیره انجمن صنایع طیور ایران در خصوص نامه انجمن به سازمان برنامه و بودجه برای عرضه مرغ منجمد در بورس کالا گفت: اگر به دنبال شفافیت خرید و فروش هستیم باید از عرضه مرغ منجمد در بورس کالا حمایت کنیم زیرا بورس کالا عمدتا یک هدف مشخص دارد و آن هم شفافیت قیمت است تا همگان با شرایط مساوی بتوانند به رقابت بپردازند بنابراین معتقدیم هم نهاده ها و هم محصولات باید در بورس کالا عرضه شوند تا بتوانیم از شفافیت خرید و فروش برخوردار شویم و این از اهداف اصلی عرضه مرغ منجمد در بورس کالا است.

وی افزود: شرکت پشتیبانی امور دام طی ماه های اخیر اقدام به عرضه نقدی و سلف مرغ منجمد در بورس کالا کرده و می توان از طریق مکانیسم های بورس کالا ذخایر استراتژیک مرغ خود را مدیریت کند. به عنوان نمونه با ورود به معاملات سلف بورس کالا می توان نیاز یک ماهه خریداران و بدون ریسک قیمتی تامین شود و در طرف دیگر کلیه آمارهای خرید و فروش شفاف می شود و عوامل واسطه ای نیز از بازار حذف می شوند.

پایان مشکل انقضای تاریخ مصرف مرغ!

فارغی اضافه کرد: بر این اساس خرید سلف بهترین ابزار برای شرکت پشتیابی امور دام است زیرا به جای ذخیره سازی مرغ در انبارها و انقضای تاریخ مصرف آن، می تواند به صورت سلف برای ماه های آینده خرید کند تا علاوه بر انقضا نشدن تاریخ مصرف، هزینه سنگینی هم پرداخت نشود زیرا با ذخیره سازی مرغ در انبارها، شرکت پشتیبانی با نزدیک شدن به اتمام تاریخ مصرف ناچار است مرغ را به قیمت بسیار ارزان در بازار عرضه کند که این کار کمر تولید کننده را می شکند اما خرید به شکل سلف از بورس کالا می تواند این مشکل را هم برای شرکت پشتیبانی و هم تولید کننده حل کند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع طیور ایران تصریح کرد: در خرید مرغ به صورت سلف، ارگان های دولتی مانند نیروهای مسلح و ادارات می توانند برای دو ماه آینده سفارش خرید مرغ بدهند که در این صورت مرغ در انبارها استوک نشده و تولید کننده هم می تواند براساس تقاضای موجود برنامه ریزی کند لذا مرغ در انبارها باقی نمی ماند و نیاز مشتری هم تامین می شود.

وی بر مزیت های عرضه مرغ منجمد در بورس کالا تاکید کرد و گفت: با عرضه مرغ منجمد در بورس کالا، در عرضه و تقاضا تعادل ایجاد شده و قیمت بازار تنظیم می شود و از نوسانات کاذب قیمت جلوگیری می شود.

وی تصریح کرد: از سوی دیگرعلاوه بر شرکت پشتیبانی، نهادهای مصرف کننده مانند ارتش، دانشگاه ها و ادارت می توانند نیاز خود را از بازار تامین کنند که در این صورت هم با فعال شدن بازار بورس، آمارها شفاف می شود و هم حجم سیاست گذاری و تصمیم گیری برای مدیریت و تنظیم بازار آسان تر می شود.

«اراده» زمان عرضه پرحجم مرغ را تعیین می کند

وی با بیان اینکه دولت طی ۲۰ روز گذشته خرید سلف از بورس کالا را انجام داده و برای دو ماه آینده پیش خرید کرده است، افزود: زمانیکه محصولی در بورس پیش خرید می شود خریدار و فروشنده در اتاق پایاپای باید ضمانت نامه ارائه کنند یعنی ملزم به انجام تعهدات خود هستند که این می تواند مزیت بسیار بزرگی برای کشور باشد.

فارغی در خصوص زمان عملیاتی شدن عرضه ها و خرید های پر حجم مرغ منجمد در بورس کالا گفت: عرضه عمده مرغ منجمد در بورس کالا زمانی انجام می شود که اراده ای برای انجام آن وجود داشته باشد و دولت ارگان های مرتبط از جمله شرکت پشتیبانی، نیروهای مسلح و دانشگاه ها را ملزم به خرید از بورس کالا کند بنابراین زمان انجام این کار را اراده تعیین می کند وگرنه قانون آن وجود دارد.

وی اظهار امیدواری کرد که هر چه سریعتر این کار انجام شود تا تمام تعاملات در بازارهای کالایی کشور شفاف سازی شده و از هرگونه بازار مخفی و زیرپله ای جلوگیری شود

منبع: خبرگزاری فارس


مدیرعامل شرکت سبدگردانی سرمایه ایرانیان:
کاهش التهابات در بورس با شفاف شدن سیاست های رییس جمهور جدید آمریکا
به نظر می رسد فعالان بازار سرمایه به دلیل ایجاد جو روانی منفی ناشی از انتشار نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا هیجانی رفتار کردند و به دلیل افزایش ریسک سرمایه گذاری اقدام به فروش سهام نمودند. این در حالی است که هنوز شفاف سازی لازم در خصوص دیدگاه های فرد منتخب در حوزه سیاسی، اقتصادی و روابط بین الملل انجام نپذیرفته است.

آخرین روز معاملاتی بورس در هفته گذشته با روند نزولی قیمت سهام شرکت ها و تشکیل صف فروش سهام در اغلب نمادها همراه شد که این امر متأثر از مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی کاندیدای جمهوری خواه رخ داد.

در همین ارتباط، مدیرعامل شرکت سبد گردانی سرمایه ایرانیان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: به نظر می رسد فعالان بازار سرمایه به دلیل ایجاد جو روانی منفی ناشی از انتشار نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا هیجانی رفتار کردند و به دلیل افزایش ریسک سرمایه گذاری اقدام به فروش سهام نمودند. این در حالی است که هنوز شفاف سازی لازم در خصوص دیدگاه های فرد منتخب در حوزه سیاسی، اقتصادی و روابط بین الملل انجام نپذیرفته است.

مصطفی صفاری با تأکید بر اینکه سهامداران نباید نگران روند آتی بازار سرمایه باشند، در این خصوص اظهار داشت: در پی انتخاب دونالد ترامپ به سمت ریاست جمهوری آمریکا مجلس سنا و در حقیقت اغلب نهادهای دولتی این کشور جمهوری خواه یکصدا شدند و با توجه به اینکه اغلب کشورهای حامی ترامپ از کشورهای شرقی همچون روسیه، چین و کره شمالی بودند، احتمال اینکه در بلند مدت شاهد بهبود اوضاع و اعمال تبعات مثبتی ناشی از این اتفاق بر اقتصاد باشیم، دور از ذهن نخواهد بود. علاوه بر این، سابقه حکومت جمهوری خواهان در آمریکا بیانگر این است که ایران همواره در دولت جمهوری خواه امتیاز گرفته و فعالیت این حزب به نفع کشورمان بوده است.

وی در خصوص وجود تهدید عدم اجرای طرح برجام و لغو آن در دوره فعالیت رییس جمهور جدید آمریکا اظهار داشت: ترامپ تاکنون اظهارات منفی و نامناسبی در خصوص گسترش روابط بین المللی با کشورمان نداشته و تنها اعلام داشته که می بایست برجام جدیدی نوشته شود تا معامله دو جانبه ای میان دو طرف انجام گیرد. این در حالی است که وی هنوز سیاست های خارجی خود را اعلام نکرده و به نظر می رسد به دلیل اینکه سابقه ذهنی از این فرد میان اهالی بازار سرمایه وجود ندارد شاهد ایجاد جو روانی منفی در بازار سرمایه هستیم. از این رو در صورتیکه ابهامات در خصوص سیاست گذاری های وی رفع گردد و مواضع و دیدگاه های رییس جمهور جدید آمریکا مشخص شود سهامداران رفتار منطقی تری را از خود به نمایش می گذارند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در خصوص روند آتی قیمت های جهانی اظهار داشت: پیش بینی می شود تا با رخداد این اتفاق قیمت های جهانی افزایش یابد چرا که ارزش دلار نسبت به ارزهای خارجی کاهش یافته و این یعنی نرخ کالاها، طلای جهانی و نفت افزایش خواهد یافت. به هر حال موضوعی که از اهمیت زیادی برخوردار است این است که فعلاً قضاوت به دلیل وجود ابهام و مشخص نبودن موضع گیری ها کمی زود است و باید منتظر ماند تا شفاف سازی در این خصوص انجام پذیرد.

مدیرعامل شرکت سبدگردانی سرمایه ایرانیان همچنین به تبعات ناشی از ابلاغ آئین نامه سازمان امور مالیاتی مبنی بر بررسی حساب های بانکی جهت محاسبه مالیات بر وضعیت اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: مطمئناً این موضوع می بایست اجرایی شود چرا که تمام نهادها و افراد از جمله فعالان بازار سرمایه مالیات پرداخت می کنند. از این رو در شرایطی که وزارت اقتصاد چندی پیش اعلام کرده بود که در صورتی که نرخ ها واقعی شود لزومی به دریافت مالیات از بانک ها نیست، اما اکنون به دلیل اینکه بانک ها نرخ ها را واقعی نکرده اند، اقدام به محاسبه مالیات نموده است.
+ نوشته شده توسط Bors در شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲:۰۱ بعد از ظهر، ۱۳ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر