تبلیغات
فولادساز پنجم دنیا در تدارک همکاری با بزرگترین شرکت بورس ایران برآمد

مدیران پنجمین فولادساز بزرگ دنیا با بازدید از خطوط تولید فولاد مبارکه، در تدارک همکاری با بزرگترین شرکت بورس ایران برآمدند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در جریان بازدید قائم مقام مدیرعامل شرکت بائو استیل از فولادمبارکه و دیدار با مدیرعامل و معاونان این شرکت و بازدید از خطوط تولید، فرصت های همکاری بین پنجمین فولادساز بزرگ دنیا و بزرگترین شرکت بورس ایران (با سرمایه 7.5 هزار میلیارد تومانی) بررسی شد.

در این دیدار، چن درانگ ( Chen Derong) با بیان اینکه صنایع فولادسازی ایران و چین مشترکات بسیاری با هم دارند و از این رو آینده درخشانی در انتظار فولادمبارکه است، گفت: فولاد مبارکه به عنوان یک فولاد ساز از تجهیزات و تکنولوژی پیشرفته ای استفاده می کند.

وی افزود: قبل از بازدید، اطلاعات دقیق از صنعت فولاد ایران نداشتیم اما اطلاع داشتیم که صنعت ایران در دهه های اخیر رشد بالایی داشته است.

قائم مقام مدیرعامل شرکت بائو استیل چین گفت: از این فرصت مناسب حضور در شرکتهای فولادساز ایران استفاده کردیم و شرایط سرمایه گذاری و همکاری شرکتهای چینی و شرکتهای ایرانی را بررسی کنیم.

وی با بیان اینکه فولاد مبارکه از نظر تکنولوژیکی بسیار پیشرفته است، گفت: فولادمبارکه بزرگترین شرکت فولاد سازی ایران است و سهم بزرگی از فولاد ایران را در اختیار دارد.

مدیران بائواستیل پیش از این نیز در دیدار با رییس هیأت عامل ایمیدرو خواهان همکاری با ایران در صنعت فولاد و بخش اکتشاف معادن شدند .

چِن زایگن (Chen Zaigen) گفت: با توجه به امکاناتی که بائو استیل در بخش فولاد، معادن، اسکله، حوزه مالی و آی تی دارد، امکان ایجاد و توسعه همکاری های وسیعی بین ایران و چین ایجادکرد وجود دارد.

این مدیر ارشد بائو استیل چین با اشاره به عزم مقامات ایران و چین برای بسط همکاری های اقتصادی، اظهار کرد: کارخانه های چینی از استاندارد بالای زیست محیطی برخوردارند که حتی از برخی شرکتهای اروپایی و آمریکایی نیز پیشرفته تر هستند.

وی از دستور کار شرکت های بزرگ چینی برای توسعه همکاری با ایران، به عنوان برنامه دولت چین یاد کرد و افزود: شرکت بائو استیل با گردش مالی 130 میلیارد دلاری سالیانه از شرایط نقدینگی بالایی برخوردار است. از مجموع 800 میلیون تن کل تولید فولاد چین، حدود 700 میلیون تن آن در داخل کشور مصرف می شود و تنها 100 میلیون تن معادل 14 درصد آن روانه بازارهای صادراتی می شود.

وی با بیان اینکه ژاپن فقط حدود 30درصد از تولیدات فولادی خود را صادر می کند، گفت: کشورهای اروپایی و آمریکا، پرونده هایی برای صادرکنندگان فولاد چینی باز کرده اند.

مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو نیز گفت: تا سال 2025 میلادی باید به ظرفیت 55 میلیون تن فولاد دست یابیم و برای تأمین مواد اولیه آن برنامه وسیعی در بخش اکتشاف آغاز کرده ایم.

وی افزود: بر اساس پیش بینی ها، با ادامه فعالیت های اکتشافی، تا یکسال آینده میزان ذخایر سنگ آهن ایران بین 30 تا 50 درصد افزایش خواهد یافت. با توجه به ذخایر معدنی، وجود ذخایر گاز و دسترسی به آب های آزاد و همچنین نیروی کار متخصص، شرایط مناسبی برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی به ویژه فولاد با شرکتهای خارجی وجود دارد.

براساس این گزارش، شرکت بائو استیل در سال 2014 با تولید 43 میلیون تن فولاد خام در رتبه چهارم جهانی قرار گرفت اما در سال 2015 با 9 میلیون تن کاهش تولید، به جایگاه پنجم جهانی رسید.

این شرکت پیش بینی کرده تا پایان سال جاری میلادی، به ظرفیت تولید 80 میلیون تنی دست پیدا می کند در حالی که تا سال 2015 از ظرفیت تولید 50 میلیون تنی برخوردار بود.

در اولین سود سال مالی آینده و نسبت به سال جاری اعلام شد:
افزایش ۱۷۳ درصدی سود انبوه ساز بورسی به دلیل یک برآورد

شرکت بورسی و انبوه ساز توس ‌گستر اولین سود هر سهم سال مالی ۹۶ را با رشد ۱۷۳ درصدی اعلام کرد که ناشی از یک برآورد است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری توس ‌گستر سود هر سهم سال مالی 31 شهریور جاری را که از 158 به 88 ریال کاهش داده بود، اولین سود هر سهم سال مالی 96 را با رقمی خیره کننده همراه کرد.

"وتوس" با سرمایه 67.5 میلیارد تومانی ، سود هر سهم سال مالی آینده را 240 ریال پیش بینی کرده که در مقایسه با سود 88 ریالی سال مالی جاری ، 173 درصد رشد می دهد.

این رشد ناشی از برآورد افزایش 447 درصدی درآمد فروش برای سال مالی آینده است. با این اوصاف انتظار می رود نماد این شرکت برای ارایه توضیحات بسته شود.

دبیر انجمن قطعه سازان اعلام کرد:
واکنش به ساخت خودروهای مشترک ایران خودرو و پژو با کمتر از ۴۰ درصد

دبیر انجمن قطعه سازان با اعلام اینکه تولید مشترک محصولات جدید پژو اگر کمتر از ۴۰ درصد ساخت داخل صورت گیرد خلاف سیاست‌های وزارت صنعت است،گفت: قطعه سازان تا۸۰ درصد امکان تولید قطعات مورد نیاز خودروهای مشترک را دارند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،آرش محبی‌نژاد در خصوص میزان ساخت داخل محصولات جدید پژو که براساس سیاست گذاری وزارت صنعت 40 درصد تعریف شده به تسنیم گفت: هر پروژه‌ای قبل از اجرا یک سیر مطالعاتی و امکان سنجی را طی کرده و سپس به طرحی تجاری تبدیل می‌شود.

وی افزود: برهمین اساس ایران خودرو باید در گام نخست تولید محصولات مشترک 40 درصد ساخت داخل را محور فعالیت خود قرار دهد. اگر محصولی کمتر از 40 درصد تولید شود مغایر با سیاست‌های وزارت صنعت است.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه ساز اضافه کرد: البته این معیار فعالیت امسال از طرف وزارت صنعت به شرکت‌های خودروساز ابلاغ شده و در سال گذشته خودروسازانی که تمایل به همکاری با شرکای خارجی خود بودند فعالیت‌ را با 20 درصد ساخت داخل آغاز و به مرور داخلی سازی را افزایش می‌دادند اما امسال حتما باید با 40 درصد ساخت داخل تولید محصولات مشترک انجام شود.

محبی‌نژاد با اعلام اینکه به طور حتم در همکاری جدید ایران خودرو و پژو، تأمین قطعات و سرمایه گذاری در بخش قطعه سازی کشور پیش بینی شده، گفت: به جرأت می‌توانم بگویم قطعه سازان تا 80 درصد امکان تولید قطعات مورد نیاز خودروهای مشترک را دارند. بسیاری از واحدهای قطعه سازی با استانداردهای شرکت پژو هماهنگ بوده و به روزرسانی ها را انجام داده‌اند. به نحوی که نمی‌توانیم بگوییم قطعه ساز داخلی نمی‌تواند قطعات مورد نیاز خودروهای مشترک را تولید نماید.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بخش قطعه سازی کشور با مطالبات معوق و کمبود سرمایه در گردش روبه‌رو است اما این امر به هیچ عنوان به این معنی نیست که ما توانایی تولید قطعات محصولات جدید خودرو در داخل کشور را نداریم.

محبی‌نژاد با اعلام اینکه تولید مشترک محصولات جدید پژو اگر کمتر از 40 درصد ساخت داخل صورت گیرد خلاف سیاست‌های وزارت صنعت است، گفت: باید ببینیم در قرارداد جدید چه موضوعاتی برای عمق ساخت داخل قطعات پیش بینی شده است. اما در مجموع محصول مشترک در گام اول تولید باید با 40 درصد ساخت داخل باشد. مگر اینکه در قرارداد گفته شود برای بررسی و کشش بازار محصولات جدید تولید می‌شوند تا پس از ارزیابی به تولید انبوه برسند که این موضوع به هیچ عنوان در سطح پروژه ملی تعریف نمی‌شود.


یک کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:
هیچ گروهی پتانسیل لیدر شدن ندارد

قیمت سهام در حال حاضر تحت تأثیر عدم تغییر در عملکرد شرکت ها، بدون هیجان و نوسانات شدید کار خود را ادامه می دهد، اما انتظار می رود این نوسانات در نیمه دوم سال تحت تأثیر پتانسیل هایی که برای رخ دادن اتفاق های مثبت اقتصادی و سیاسی پیش رو وجود دارد، صعودی شود.

در حال حاضر هیجانات بازار سرمایه کاهش یافته و این امر تحت تأثیر افزایش توجه اهالی بازار بورس به پارامترها واقعی و بنیادی اقتصادی می باشد.

یک کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: قیمت سهام در حال حاضر تحت تأثیر عدم تغییر در عملکرد شرکت ها، بدون هیجان و نوسانات شدید کار خود را ادامه می دهد، اما انتظار می رود این نوسانات در نیمه دوم سال تحت تأثیر پتانسیل هایی که برای رخ دادن اتفاق های مثبت اقتصادی و سیاسی پیش رو وجود دارد، صعودی شود.

نیما ملایی در ادامه افزود: در شرایط فعلی هیچ گروهی پتانسیل لیدر شدن را ندارد، چرا که تغییرات مثبت اقتصادی و بنیادی در صنایع مختلف رخ نداده تا بازار را با خود همراه کند، اما با این حال هنوز گروه خودرویی پتانسیل بازگشت و صعودی شدن را دارا می باشد و از طرفی با توجه به اینکه گردش نقدینگی همچنان در این صنعت بالاست، در صورت ایجاد تغییرات مثبت در عملکرد شرکت ها تقاضا برای گروه افزایش خواهد یافت و می توان بازهم به سمت رهبری بازار سرمایه در روند صعودی بازگردد.

وی گفت: با توجه به اینکه زمزمه هایی مبنی بر کاهش مجدد نرخ سود بانک ها در نیمه دوم سال جاری وجود دارد، قطعاً در بازاری همچون بازار سرمایه که انتظارات قیمت ساز هستند، بدون واکنش از کنار این خبر عبور نخواهد کرد و ممکن با تقدم یا تأخری اثر این موضوع بر نسبت پی بر ای انتظاری بازار سرمایه را شاهد باشیم. البته هنوز به صورت واقعی نرخ سود و تسهیلات بانک ها کاهش نیافته است و پیش بینی می شود در صورتی که بانک ها کاهش نرخ را لحاظ کنند در صورت های مالی 6 ماهه برخی شرکت ها می توان آثار آن را مشاهده کرد.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص عملکرد نیمه نخست سال جاری شرکت ها گفت: به نظر می رسد در برخی گروه ها شاهد عملکردی بهتر از 3 ماهه نخست سال جاری باشیم به طوریکه در بین معدنی ها با توجه به رشد قیمت های جهانی انتظار تعدیل مثبت یا پوشش مناسب بودجه آنها می رود و در گروه خودرویی با توجه به افزایش تیراژ تولید و فروششان در 6 ماه نخست و فروش دارایی ها و یا سهام زیان ده برخی شرکت ها انتظار بهبود شرایط وجود دارد.

ملایی در خاتمه تأکید کرد: در حال حاضر قیمت سهام شرکت ها از نظر قیمتی و زمانی به محدوده کف خود رسیده و وقت فروش سهم نیست و بهترین شرایط جهت نگهداری سهام یا خرید و مدیریت پرتفوی سهامداران و سرمایه گذاران می باشد.


در نظرسنجی بورس نیوز مطرح شد:
بورس، بازار منتخب سرمایه گذاران

بازار طلا، سکه و ارز نیز همچون بازار مسکن حال و روز خوشی ندارد و در دولت یازدهم نرخ ارز همچون نرخ تورم کنترل شده و برنامه های جدی برای تثبیت این نرخ در محدوده مشخصی به اجرا در آمده است.

انتخاب مناسب ترین بازار برای سرمایه گذاری همواره یکی از مهمترین دغدغه های سرمایه گذاران و معامله گران به شمار می رود و پتانسیل های بازار های مالی همچون بازار پول، سرمایه، مسکن و طلا توسط سرمایه گذاران بررسی می شود تا در نهایت نقدینگی خود را در بهترین و پر پتانسیل ترین بازار برای رشد و اعطای بازدهی مناسب به آنها انتخاب کنند.

بر اساس گزارش بورس نیوز، نظر سنجی با محوریت بهترین بازار برای سرمایه گذاری در این پایگاه خبری برگزار شده تا نظر فعالان بازار سرمایه در این خصوص مطرح شود.
بورس، بازار منتخب سرمایه گذاران

بورس، بازار منتخب سرمایه گذاران

تعداد کل آراء: 4,425

همانطور که از نمودار فوق مشخص است 60 درصد آراء از تعداد 4،425 شرکت کننده در نظرسنجی بورس نیوز به گزینه دوم یعنی بازار پول و سرمایه رأی داده اند.

به عبارت بهتر حداکثر سرمایه گذارانی که در نظرسنجی شرکت نموده اند بر این امر معتقدند که بازار سرمایه از پتانسیل رشد و بالندگی برخوردار است و می تواند تا پایان سال جاری نسبت به سایر بازارهای موازی با آن همچون بانک، مسکن و طلا بازدهی بیشتری را نصیب آنها کند. بر این اساس حدود 16 درصد از آراء به گزینه اول یعنی بازار مسکن تعلق می گیرد و مابقی بازارها یعنی طلا، سکه و نیز سپرده بانکی سهم 12 درصدی را به خود اختصاص می دهند.

بر اساس این گزارش، به نظر می رسد نتایج نظرسنجی متناسب با شرایط حاکم بر بازارهای مالی بدست آمده، چرا که در شرایط فعلی بازار مسکن در سکون به سر می برد و راهکارها و برنامه های دولت جهت ایجاد تحرکات مثبت در این بازار همچون افزایش قیمت مسکن دور از انتظار است.

علاوه بر این، در بازار پول نیز در حالی که طی سال های گذشته بانک ها و موسسات مالی رقابت تنگاتنگی جهت اعلام نرخ سود بالای بانکی داشته اما در سال جاری و در پی اجرایی شدن اهداف دولت و بانک مرکزی نرخ سود سپرده های یکساله به 15 درصد کاهش یافته است. بطوریکه امید آن می رود تا روند کاهش نرخ سود تداوم یابد و بانک مرکزی نظارت دقیقی بر اجرای این دستور العمل توسط بانک ها اعمال کند. چرا که با توجه به تخطی برخی از بانک ها و موسسات مالی در خصوص اعمال کاهش نرخ اعطایی به سپرده گذاران برخی از افراد معتقدند که تاکنون برخی از بانک ها، بانک مرکزی را در این خصوص همراهی نکرده اند. با این حال انتظار می رود تا رفته رفته سرمایه گذارن و سپرده گذاران در بانک ها به پتانسیل های بازار سرمایه برای بالندگی و اعطای بازدهی بیش از نرخ سود بانکی پی ببرند و به این بازار به عنوان آئینه تمام نمای اقتصاد کشور اعتماد کنند.

بر اساس این گزارش، بازار طلا، سکه و ارز نیز همچون بازار مسکن حال و روز خوشی ندارد و در دولت یازدهم نرخ ارز همچون نرخ تورم کنترل شده و برنامه‌های جدی برای تثبیت این نرخ در محدوده مشخصی به اجرا در آمده است.

بر این اساس با توجه به مطالب عنوان شده به نظر می رسد بازار سرمایه بهترین گزینه برای سرمایه گذاری باشد که البته در شرایط فعلی این بازار نیز با چالش کمبود نقدینگی و عملکرد نامناسب برخی از سهامداران و شرکت های حقوقی در روند معاملات روزانه بورس مواجه شده اند که این امر نیز با اراده قوی دولت، مقامات و متولیان بازار سرمایه مرتفع خواهد شد و در این میان نباید از این نکته غافل شویم که انتشار گزارش های عملکرد مناسب شرکت ها در کنار رشد بهای جهانی نفت و افزایش قیمت جهانی فلزات اساسی در کنار وقوع برخی از رویدادهای مثبت در شرکت ها نوید روزهای خوب در بازار سهام را به سرمایه گذاران می دهند.

 

 

+ نوشته شده توسط Bors در یکشنبه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۸:۵۴ قبل از ظهر، ۱۲ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: هیچ گروهی پتانسیل لیدر شدن ندارد، نظرسنجی بازار برای سرمایه گذاری
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر