تبلیغات

مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود عنوان کرد:

مذاکرات برای دریافت افزایش نرخ فروش ذغالسنگ/ شروع دوباره اجرای طرح توسعه ای "کشرق"

در شرایط فعلی جلساتی در وزارتخانه و کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص افزایش قیمت فروش ذغالسنگ انجام می شود که تاکنون به نتیجه نهایی منجر نشده و بطور قطع در صورت ابلاغ نتیجه مذاکرات اطلاع رسانی لازم در این خصوص از طریق سامانه کدال صورت می پذیرد و انتظار می رود مذاکرات طی شهریور ماه امسال به مرحله نهایی برسد.

شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود اولین پیش بینی درآمد هر سهم خود را با برآورد سود 25 ریالی را ارائه کرده و بر اساس عملکرد سه ماهه نخست سال مالی منتهی به 30 اسفند ماه 95 سود چهار ریالی محقق نموده است. علاوه بر این، طی روزهای اخیر زمزمه هایی مبنی بر افزایش نرخ فروش ذغالسنگ در میان اهالی بازار سرمایه شنیده می شود که تحقق این امر تبعات مثبتی بر وضعیت شرکت های فعال در گروه ذغالسنگ اعمال خواهد کرد. همچنان که سهام شرکت های فعال در این صنعت همچون "کشرق" با اقبال سهامداران برای خرید سهام مواجه شدند.

در همین ارتباط، مدیر عامل شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: در شرایط فعلی جلساتی در وزارتخانه و کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص افزایش قیمت فروش ذغالسنگ انجام می شود که تاکنون به نتیجه نهایی منجر نشده و بطور قطع در صورت ابلاغ نتیجه مذاکرات اطلاع رسانی لازم در این خصوص از طریق سامانه کدال صورت می پذیرد و انتظار می رود مذاکرات طی شهریور ماه امسال به مرحله نهایی برسد.

علی نصیری در خصوص میزان احتمالی افزایش نرخ فروش گفت: شرکت های فعال در گروه ذغالسنگ پیشنهاد افزایش نرخ فروش 30 درصدی ذغالسنگ را به سازمان های مربوطه ارائه کرده اند. در این بین توجه به این نکته حائز اهمیت است که از ابتدای سال 94 تاکنون هیچ گونه افزایشی در نرخ فروش ذغالسنگ اعمال نشده و بودجه سال جاری و گزارش عملکرد سه ماهه امسال "کشرق" بدون اعمال افزایش قیمت فروش ارائه شده است. بر این اساس می توان گفت دریافت مجوز افزایش قیمت فروش به طور مستقیم اثرات مثبتی بر وضعیت سودآوری این مجموعه بر جای می گذارد.

وی در خصوص قیمت فروش ذغالسنگ در بودجه سال مالی جاری "کشرق" اظهار داشت: همچنین قیمت فروش بر اساس استانداردهایی همچون قراردادها و مشخصات تعیین می شود و این نرخ برای محصولات تولیدی "کشرق" بطور متوسط 160 هزار تومان به ازای هر تن می باشد. این در حالی است قیمت فروش بر اساس مشخصات ذغالسنگ می تواند تا 200 هزار تومان نیز افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود به طرح توسعه ای ذغال شویی اشاره کرد و گفت: با بهره برداری از این پروژه با ظرفیت تولید 400 هزار تن محصولات تولیدی خام طی یک مرحله فرآوری می شود و سپس به فروش می رسد که ارزش افزوده ای را برای این مجموعه در بر خواهد داشت و در حالی که شرکت ذغالسنگ طبس در حوزه استخراج ذغالسنگ و شرکت پرورده طبس در حوزه فرآوری ذغاسنگ فعالیت می کند، شرکت شمالشرق شاهرود می تواند با راه اندازی پروژه مذکور در هر دو حوزه فعالیت کند.

نصیری افزود: اجرای پروژه ذغالشویی از سال های گذشته آغاز شده بود که به دلیل کمبود نقدینگی متوقف گردید و اکنون در نظر داریم تا با انجام مذاکراتی سرمایه لازم جهت راه اندازی این طرح را تأمین کنیم. در همین راستا مذاکراتی با بانک جهت دریافت وام بانکی در حال انجام است و پیشنهاد افزایش سرمایه شرکت به سهامدار عمده ارائه شده که هنوز با آن موافقت نشده است. بر این اساس انتظار می رود تا پس از رفع مشکل نقدینگی طی شهریور یا مهر ماه امسال مراحل اجرای پروژه مجدد آغاز شود که در صورت تحقق این امر اطلاع رسانی لازم از طریق سامانه کدال انجام خواهد شد.


یک کارشناس فعال در صنعت سرب و روی عنوان کرد:
رفع مشکل کمبود خاک معدنی با بهره برداری از معدن مهدی آباد/ ظرفیت 200 میلیون تنی معدن

در حال حاضر صنعت سرب و روی با مشکل کمبود خاک معدنی مورد نیاز مواجه است و برنده مناقصه روز پنج شنبه هفته جاری می بایست با سرمایه گذاری در معدن مهدی آباد مشکل اصلی صنعت را برطرف کند تا این مجموعه ها بتوانند با ظرفیت اسمی تولید فعالیت کنند.

پاکت های مناقصه واگذاری پروژه معدن سرب و روی مهدی آباد در حالی طی 31 تیر ماه جاری بازگشایی می شود که واگذاری پروژه مذکور به کنسرسیوم مزیت های فراوانی را برای فعالان این صنعت به ارمغان می آورد که از جمله مهمترین آن می توان به تأمین خاک معدنی مورد نیاز شرکت های فعال در این گروه اشاره کرد. بر این اساس در شرایطی که بسیاری از تولید کنندگان به دلیل کمبود خاک معدنی مورد نیاز بسیار کمتر از ظرفیت اسمی خود فعالیت می کنند، می توانند مواد معدنی مصرفی خود را از معدن مهدی آباد تأمین کنند.

در همین ارتباط، یک کارشناس فعال در صنعت سرب و روی در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: در حال حاضر صنعت سرب و روی با مشکل کمبود خاک معدنی مورد نیاز مواجه است و برنده مناقصه روز پنج شنبه هفته جاری می بایست با سرمایه گذاری در معدن مهدی آباد مشکل اصلی صنعت را برطرف کند تا این مجموعه ها بتوانند با ظرفیت اسمی تولید فعالیت کنند.

ابراهیم جمیلی با بیان اینکه بهره برداری از معدن مهدی آباد موجب افزایش 30 تا 40 درصدی ظرفیت اسمی تولید کنندگان صنعت سرب و روی می شود، ادامه داد: هفت کنسرسیوم شامل پنج کنسرسیوم داخلی و دو کنسرسیوم خارجی در این مناقصه شرکت کرده اند و در این بین برنده شدن سرمایه گذاران خارجی در مناقصه 31 تیر ماه جاری محتمل نیست. چرا که تاکنون سرمایه گذاران خارجی در صنعت سرب و روی سرمایه گذاری قطعی نکرده اند و تمام مذاکرات در حد حرف بوده است.

وی در خصوص میزان ذخیره و عیار مواد معدنی مهدی آباد اظهار داشت: مقدار ذخائر معدن مهدی آباد بسیار بیشتر از معدن انگوران است و در مقابل عیار آن کمتر است. در این بین توجه به این نکته حائز اهمیت است که معدن انگوران یکی از بهترین معادن در دنیا است و امثال معادن این چنینی در سطح جهان کمتر یافت می شود.

این کارشناس صنعت سرب و روی افزود: عیار خاک معدنی معدن انگوران در حالی به طور متوسط 24 می باشد که عیار معدن مهدی آباد حدود شش الی هشت است که البته این رقم با سرمایه گذاری کنسرسیوم برنده در مناقصه فردا می تواند به محدوده های بالاتری برسد. در مقابل اما طبق پیش بینی های انجام شده میزان ذخائر معدن مهدی آباد 200 میلیون تن می باشد که ظرفیت استحصال مواد معدنی تا 25 سال را دارد. همچنین ظرفیت معدن انگوران هشت تا 10 میلیون می باشد.

جمیلی در خاتمه گفت: واگذاری معدن مهدی آباد به کنسرسیوم تبعات مثبتی را برای تولید کنندگان در پی خواهد داشت و می تواند تحولی در صنعت ایجاد کند که البته این امر به حمایت دولت از سرمایه گذاری ها در این بخش و تلاش و همت کنسرسیوم بستگی دارد.

یک کارشناس بازارسرمایه به بورس پرس اعلام کرد:
علت تعدیل مثبت 230 درصدی سود یک شرکت در عملکرد سه ماهه + نکته جالب

یک کارشناس بازار سرمایه با بررسی عملکرد سه ماهه معادن بافق، علت تعدیل مثبت 230 درصدی سود هر سهم این شرکت بورسی را همراه با نکته ایی جالب اعلام کرد.

وحید طباطبایی در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره گزارش عملکرد سه ماهه شرکت بورسی معادن بافق که با تعدیل مثبت 230 درصدی و افزایش سود هر سهم از 171 به 564 ریال همراه شده ، اظهار داشت: علت این تعدیل مثبت، افزایش مبلغ فروش و صرفا ناشی از افزایش نرخ فروش و ثابت ماندن بهای تمام شده است.

وی ادامه داد: معمولا برای شرکت هایی که مواد اولیه را از خارج شرکت خریداری می کنند، افزایش نرخ محصولات موجب افزایش نرخ مواد اولیه هم می شود و این شرکت ها فقط به اندازه موجودی انبار مواد اولیه و محصولات و بصورت مقطعی از افزایش نرخ ها بهره مند می شوند اما در خصوص شرکت هایی مثل "کبافق" که مواد اولیه را از معادن متعلق به خود استخراج کرده و فقط هزینه تقریبا ثابت استخراج و حمل پرداخته می کند ، قضیه متفاوت بوده و همگام با افزایش نرخ محصول، سود این شرکتها هم افزایش می بابد.

وی افزود: بنابراین این امر به وضوح در صورت مالی "کبافق" مشهود است که با افزایش نرخ ، بهای تمام شده تقریبا ثابت مانده و سایر اقلام صورت سود و زیان تغییر قابل توجهی نداشته است.

طباطبایی با اشاره به مکته جالب در خصوص صورت های مالی 3 ماهه این شرکت که با تحقق 16 ریال زیان با وجود پیش بینی سود 564 ریالی برای کل سال همراه بوده، ادامه داد: علت تحقق زیان ، عدم فروش محصول طی 3 ماهه اول بوده و به مانند سال گذشته میزان پوشش 3 ماهه فروش صفر درصد است.

وی ادامه داد: علت عدم تحقق فروش هم این است که کل فروش شرکت حدود 18 هزار تن طی سال است و همه آن هم صادر می شود. لذا "کبافق" جهت کاهش هزینه های ثابت از جمله هزینه های حمل و بهینه کردن آن ، محصولات را ابتدا انبار کرده و پس از رسیدن حجم محصول به حد نصاب لازم ، اقدام به فروش آن می کند.

به گفته طباطبایی با این اوصاف این شرکت طی 3 ماهه، فروش محصولی نداشته و زیان تحقق یافته و صرفا بابت هزینه های عمومی و اداری دوره بوده است.

در پایان معاملات امروز رخ می دهد:
توقف نماد شرکت بورسی برای افزایش سرمایه ۱۴۳۶ درصدی

در پایان معاملات امروز نماد معاملاتی شرکتی برای مجمع فوق العاده و افزایش سرمایه خیره کننده ۱۴۳۶ درصدی بسته می شود.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، در پی صدور مجوز افزایش سرمایه دو مرحله ایی 1436 درصدی شرکت کشاورزی‌ و دامپروی‌ مگسال‌ توسط سازمان بورس در 15 تیر، نماد این شرکت کوچک بورسی در پایان معاملات امروز بسته می شود.

مجمع فوق العاده "زمگسا" ساعت 14 سه شنبه 5 مرداد در محل شرکت واقع در قزوین برگزار خواهد شد.

این شرکت کوچک بورسی قبلا" برنامه عملی کردن این تامین مالی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را داشت اما محل تامین آن را به مطالبات سهامداران و آورده نقدی تغییر داده است.

به این ترتیب، "زمگسا" در مرحله اول اقدام به افزایش سرمایه 300 درصدی خواهد کرد و طی آن سرمایه 3 میلیارد تومانی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی به 12 میلیارد تومان خواهد رساند. در مرحله دوم نیز سرمایه اسمی آن به 46.1 میلیارد تومانی خواهد رسید.

این تامین مالی برای اصلاح ساختار مالی و رفع موانع مربوط به حداقل سرمایه شرکت‌های بورسی است.

شرکت کشاورزی‌ و دامپروی‌ مگسال‌ فعال در کلیه امور کشاورزی، زراعت، دامداری، باغذاری، پرورش طیور، زنبورعسل، ماهی و هرگونه حیوان دیگر به منظور استفاده از پشم، کرک، گوشت، پوست، شیر و سایر فرآورده های پروتئینی در کیلومتر 15 جاده قزوین تهران واقع شده است.

 

هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر