تبلیغات

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد عنوان کرد:
شفافیت اقتصادی با تک نرخی شدن ارز / لزوم ارتقاء صادرات فولاد تا 50 درصد از کل تولید

ارز واحدی که بانک مرکزی تعیین خواهد کرد می تواند بر اساس تقاضا در کشور بالاتر یا کمتر از نرخ ارز آزاد فعلی باشد و بر این اساس به نظر می رسد شرکت ها می بایست پس از اجرایی شدن این دستور العمل عوامل مختلف را بررسی کنند و سیاست بلند مدت و رقابتی را در پیش بگیرند.دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد عنوان کرد:
شفافیت اقتصادی با تک نرخی شدن ارز / لزوم ارتقاء صادرات فولاد تا 50 درصد از کل تولید

ارز واحدی که بانک مرکزی تعیین خواهد کرد می تواند بر اساس تقاضا در کشور بالاتر یا کمتر از نرخ ارز آزاد فعلی باشد و بر این اساس به نظر می رسد شرکت ها می بایست پس از اجرایی شدن این دستور العمل عوامل مختلف را بررسی کنند و سیاست بلند مدت و رقابتی را در پیش بگیرند.

زمزمه تک نرخی شدن ارز در حالی از سال های گذشته مطرح شده بود که رییس بانک مرکزی در تازه ترین اظهارات خود از قوی تر شدن احتمال یکسان سازی نرخ ارز در کشور خبر داد. موضوعی که در صورت اجرایی شدن آن تبعات مثبت یا منفی را بر صنایع مختلف بورسی همچون فولاد در پی خواهد داشت.

در همین ارتباط، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد در گفت و گو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: یکی از مشکلات اصلی موجود در کشورمان عدم شفافیت اقتصادی است که به نظر می رسد در صورت تداوم آن تبعات منفی را در بلند مدت و میان مدت بر اقتصاد کشور اعمال خواهد کرد.

رسول خلیفه سلطان در خصوص یکسان سازی نرخ ارز اظهار داشت: در صورت اجرایی شدن این موضوع هزینه ها و درآمد ها شفاف می شود و شرکت های تولید کننده ارز واحدی را برای مصارف و درآمد های ارزی خود در نظر خواهند گرفت. بر این اساس می توان گفت مهمترین دستاورد این دستورالعمل افزایش قدرت برنامه ریزی تولیدکنندگان است.

وی افزود: ارز واحدی که بانک مرکزی تعیین خواهد کرد می تواند بر اساس تقاضا در کشور بالاتر یا کمتر از نرخ ارز آزاد فعلی باشد و بر این اساس به نظر می رسد شرکت ها می بایست پس از اجرایی شدن این دستور العمل عوامل مختلف را بررسی کنند و سیاست بلند مدت و رقابتی را در پیش بگیرند.

در شرایط فعلی اقتصاد کشور دستوری است و برنامه ریزی دقیقی در خصوص نرخ ارز یا سایر فاکتورهای مهم اقتصادی وجود ندارد. به گونه ای که مهمترین مشکل اقتصاد روزمرگی است و می بایست از این شرایط خارج شویم.

دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد به صادرات تولیدات فولاد اشاره کرد و ابراز داشت: در حالی سرانه مصرف فولاد در کشور بیش از 16 میلیون تن می باشد که تولید فولاد طی سال های آینده به 24 تا 29 میلیون تومان خواهد رسید. از این رو طبیعی به نظر می رسد که حدود 50 درصد از تولیدات داخل به کشورهای خارجی صادر شود. همچنان که برای سال جاری صادرات حدود شش میلیون تن محصولات فولادی معادل 30 درصد از کل تولید برآورد شده و می بایست این رقم به 50 درصد از کل تولیدات داخلی ارتقاء یابد.

خلیفه سلطان در خاتمه افزود: با تک نرخی شدن ارز شرکت های صادرات محور و نیز مصرف کننده ارز می توانند اطلاعات دقیقی از درآمدها و مصارف خود در دست داشته باشند که این امر به طور قطع دستاوردهای مهمی را برای شرکت های مذکور به همراه خواهد داشت که البته در این خصوص پس از مشخص شدن ابعاد اجرای این دستورالعمل می توان اظهار نظرهای بیشتری داشت.


مدیر مالی شرکت پالایش نفت شیراز عنوان کرد:
اثر مثبت یکسان سازی نرخ ارز بر پالایشگاه های سود ده

برای تحلیل تأثیر تک نرخی شدن ارز بر سودآوری و درآمد شرکت های فعال در حوزه پالایش نفت چند عامل را باید در نظر گرفت که مهمترین آن نرخی است که ارز در آن سطح تک نرخی و ارز مبادله ای و آزاد یکسان می شود و باید دید یکسان سازی نرخ ارز منجر به کاهش یا افزایش نرخ ارز مبادله ای می گردد.

این روزها انتشار خبرهایی مبنی بر تک نرخی شدن نرخ ارز در آینده ای نزدیک باعث شده تا علاوه بر اینکه هر دلار آمریکا در بازار آزاد با روندی صعودی ملایم همراه شود، فعالان و کارشناسان بازار بورس نیز به تحلیل تأثیر ارز تک نرخی بر سودآوری صنایع مختلف پرداخته و برخی معتقدند بیشترین و قابل لمس ترین تأثیر را بر شرکت های فعال در حوزه پالایش نفت خواهد داشت.

مدیر مالی شرکت پالایش نفت شیراز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: برای تحلیل تأثیر تک نرخی شدن ارز بر سودآوری و درآمد شرکت های فعال در حوزه پالایش نفت چند عامل را باید در نظر گرفت که مهمترین آن نرخی است که ارز در آن سطح تک نرخی و ارز مبادله ای و آزاد یکسان می شود و باید دید یکسان سازی نرخ ارز منجر به کاهش یا افزایش نرخ ارز مبادله ای می گردد.

ناصر تنگستانی در ادامه افزود: در حال حاضر شرکت های پالایشگاهی بخش اعظم فرآورده ها و محصولات خود را با نرخ دلار مبادله ای به دولت می فروشند، بخشی که در بورس نیز عرضه می شود نیز بر مبنای قیمت پایه با نرخ ارز مبادله ای می باشد و از طرفی مواد اولیه مورد نیاز خود را هم بر مبنای نرخ ارز مبادله ای که بانک مرکزی اعلام می کند تأمین و به ریال تسعیر می کنند.

وی تأکید کرد: به این ترتیب تمامی عملیات شرکت های پالایشی با نرخ ارز مبادلاتی صورت می گیرد و کاهش و افزایش این نر قطعاً اثر گذار خواهد بود اما سطحی که ارز در آن تک نرخی خواهد شد مهم می باشد.

این مقام مسئول گفت: اگر در نهایت ما به تفاوت عملیات شرکت پالایشی به سود برسد با رشد نرخ ارز مبادلاتی سودآوری آن افزایش خواهد یافت، اما بالعکس اگر زیان ده شود با رشد ارز مبادلاتی قطعاً زیان آن نیز افزایش می یابد، بنابراین باید دید شرکتی که اثر این موضوع را بر سودآوری آن بررسی می کنیم مجموعه سودآور است یا زیان ده تا میزان تأثیر آن را از این موضوع مشخص شود.

نظر یک کارگزار در مورد رئیس جدید سازمان بورس و دلیل اصلی روند صعودی شاخص
مدیرعامل یک شرکت کارگزاری ضمن اظهارنظر در مورد رئیس جدید سازمان بورس، دلیل اصلی روند صعودی شاخص را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، فردین آقابزرگی مدیرعامل کارگزاری بانک آینده درباره برنامه‌های رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار ایران به ایسنا گفت: توسعه ابزارهای مالی به درستی و به جا در برنامه‌های شاپور محمدی قرار داشت اما فکر می‌کنم باید در توسعه اوراق بدهی دقت و بازنگری صورت گیرد.

وی افزود: در هفته‌های گذشته بعضی از اوراق بدهی که سررسید شده بودند، نکول شدند و این کار ممکن است در بازار سرمایه تسری پیدا کند. علاوه بر این امکان دارد انتقال بخشی از بدهی بازار پول به بازار سرمایه و آحاد سرمایه‌گذاران در آینده به دغدغه بزرگی تبدیل شود.

این فعال بازار سرمایه با اشاره به سمت پیشین شاپور محمدی خاطر نشان کرد:‌ شناخت و تجربه‌ای که رئیس و هیأت مدیره جدید سازمان بورس دارند، می‌تواند نقطه قوتی برای بازار سرمایه باشد. علاوه بر این کاهش سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی به رونق بازار سرمایه کمک می‌کند . این دو مورد در کنار هم می‌تواند شرایط مساعدتری را برای بورس فراهم کند.

آقابزرگی در پاسخ به اینکه رئیس جدید سازمان بورس برای عملی کردن برنامه‌هایش چقدر زمان نیاز دارد؟ گفت:‌ برنامه‌هایی که شاپور محمدی مطرح کرد نکاتی نیست که از این تاریخ به بعد بخواهیم آن‌ها را پیگیری کنیم. از گذشته هم دنبال این موضوعات بودیم. در نتیجه بستر تحقیقاتی و مطالعاتی آن فراهم است. انتظار داریم همان‌طور که در قانون دیده شده در 5 سال آتی این برنامه‌ها محقق شود. اعتقاد دارم چنانچه اراده جدی برای تحقیقات این برنامه‌ها وجود داشته باشد 5 سال زمان، مدت مناسبی است.

دلیل اصلی روند صعودی شاخص


وی با اشاره به روند افزایش دماسنج بازار در هفته‌های اخیر اظهار کرد: شخصا انتظار ندارم شاخص بورس روزی ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد رشد کند، چرا که در این صورت شرایط، غیرطبیعی خواهد بود اما معتقدم تبعات سیاست پولی اتخاذ شده توسط دولت دیر یا زود خود را نشان خواهد داد و سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه جذاب‌تر خواهد شد.

این کارگزار بورس درباره علل عمده رشد نماگر بازار در روزهای گذشته توضیح داد: اگر جابه‌جایی مدیریت سازمان بورس در جهت مثبت باشد، واکنش مثبت اهالی بازار را در پی دارد. این موضوع در برهه زمانی کوتاه مدت در روند صعودی شاخص تأثیر خواهد داشت اما عمده چرخش بازار به موضوع سیاست‌های پولی دولت برمی‌گردد. در یک سال گذشته این تصمیمات در بازار سرمایه رویت شده و فعالان انتظار داشتند رفته رفته اثرات مثبت سیاست‌های پولی اتخاذ شده در بورس ظهور کند.

آقابزرگی ادامه داد:‌ شاخص بورس همچنان بالا نخواهد رفت و تعدیل خواهد شد. البته نه به این معنی که بورس به روند منفی گذشته برمی‌گردد بلکه به این معنا که تعادل، ذات بازار سرمایه است و نباید انتظار داشته باشیم شاخص پی‌در پی رشد کند.

وی اضافه کرد: عمده هیجاناتی که در سال‌های گذشته چه در جهت مثبت و چه در جهت منفی در بورس تهران حاکم بود به علت اثرات تصمیمات سیاسی در حوزه بین‌الملل، برجام و موفقیت‌آمیز بودن یا نبودن تصمیمات مرتبط با بحث هسته‌ای بود. اتکای بیش از حد به این موضوعات نوسانات و ریسک بازار را افزایش می‌دهد.

به گفته وی با توجه به نامگذاری امسال با نام "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" باید بیشتر به اتخاذ سیاست‌های اقتصادی مناسب توجه شود و اتکای بیش از حد به مسائل بیان شده کاهش پیدا کند.

مدیران عامل ۴ شرکت مهم نفتی به زودی تغییر می‌کنند

در جریان تغییر و تحولات صنعت نفت در یک ماه اخیر ، ظاهرا مدیران عامل ۴ شرکت مهم نفتی به زودی تغییر می‌کنند.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس به نقل از فارس، در جریان تغییر و تحولات صنعت نفت در یک ماه اخیر ظاهرا این تغییرات قرار است به زودی به شرکت های شرکت های فلات قاره ایران، پتروایران، نفت خزر و مهندسی و توسعه نفت(متن) برسد.

بنابر اخبار رسیده قرار است در پی این تغییرات آقایان تورج دهقان به سمت مدیر عامل شرکت پتروایران، رهام قاسمی مدیر عامل فلات قاره، سعید حافظی مدیر عامل نفت خزر و محمد مشکین فام سرپرست فعلی مهندسی و ساختمان pogc به سمت مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) منصوب شوند.

در حال حاضر سعید حافظی مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره، رهام قاسمی مدیرعامل شرکت پتروایران، فرهنگ خطیبی سرپرست شرکت نفت خزر و عبدالرضا حاجی حسین نژاد که از بازنشستگان صنعت نفت محسوب می شود به عنوان مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه صنعت نفت مشغول به کار هستند.

گرچه تغییر در مدیرات شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران در راستای عدم به کارگیری بازنشستگان در صنعت نفت صورت می گیرد ولی ظاهرا تغییر در مدیریت دیگر شرکت ها به دلایل دیگری است که از جمله می توان به پویا تر شدن این شرکت ها اشاره کرد.


 

 

+ نوشته شده توسط Bors در شنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۴ قبل از ظهر، ۱۰ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: تغییر مدیران عامل شرکت های نفتی، مدیر عامل نفتی ها، روند افزایش دماسنج بازار، دلیل اصلی روند صعودی شاخص
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر