تبلیغات
 دماسنج بازار سرمایه در سردرگمی
شاخص بورس در آغاز معاملات امروز با افزایش تقاضا به قله 73987 رسید اما رفته رفته با سبقت گرفتن عرضه از تقاضا با منفی به کار خود پایان داد.

با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه 95.04.22 شاخص بازار اول با 63 واحد کاهش به رقم 51343 واحد و شاخص بازار دوم با کاهش 136 واحد به 162741 واحد رسید. شاخص قیمت بورس(وزنی- ارزشی) نیز در روز جاری با 59 واحد کاهش به رقم 26641 واحد رسید. شاخص کل بورس در چهارمین روز کاری بورس در هفته جاری با کاهش 81 واحدی به  رقم 73735.7 واحد رسید وشاخص کل فرابورس نیز با 5.60 واحد کاهش به رقم 770.4 واحد رسید. گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم 3202 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 796 میلیارد ریال رسید.

به گزارش تابناک اقتصادی ، در این روز بیشترین تاثیر مثبت را شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه گذاری غدیر، بانک ملت و سرمایه گذاری آتیه دماوند و بیشترین تاثیر منفی را شرکت های فولاد خوزستان، سایپا، کشتیرانی ایران و سرمایه گذتری نفت و گاز و پتروشیمی تامین بر شاخص کل بورس داشتند. بیشترین حجم معاملات را نمادهای سایپا، بانک ملت، بانک صادرات و پارند، به خود تخصیص دادند.برترین تقاضا ها در نمادهای درازک،دعبید، مرقام و کاذر و برترین عرضه ها در نمادهای خساپا ، آکنتور،خاذین و خاور به ثبت رسید.بیشترین افزایش قیمت متعلق به نمادهای تکشا، وصنعت، فرآور و کپارس و بیشترین کاهش قیمت را نمادهای سفار، دفارا، خاذین و آکنتور در بازار بورس رقم زدند. بیشترین ارزش معاملات بازار به ترتیب متعلق به صنایع خودرو و ساخت قطعات، سرمایه گذاریها و ماشین آلات و تجهیزات بود.

امروز در چهارمین روز کاری بورس  در هفته جاری شاهد معاملات منفی در اکثر گروه های بازار بودیم. گروه های سرمایه گذاری ها ، بانک ها و موسسات اعتباری و استخراج کانه های فلزی اثر مثبت  و گروه های محصولات شیمیایی، خورو و ساخت قطعات، و سیمان،آهک و گچ  اثر منفی بر روی شاخص بورس داشتند. جو خرید در گروه های کاشی و سرامیک،محصولات کاغذی،قندوشکر و جو فروش در گروه های سیمان، آهک و گچ، محصولات شیمیایی و ماشین آلات و تجهیزات مشاهده شد.

در گروه کاشی و سرامیک، به جز تولیدی کاشی تکسرام و تولیدی گرانیت بهسرام که با کاهش قیمت همراه بودند بقیه نمادها با افزایش قیمت مواجه شدند و در این بین صف خرید کاشی پارس و صنایع کاشی و سرامیک سینا پابرجا ماند.

در گروه محصولات کاغذی که جزء گروه های پرتقاضای بازار امروزبودند، شرکت گروه صنایع کاغذ پارس با درصد مثبت و صنایع کاغذسازی کاوه و کارتن ایران با درصد منفی بازار امروز را به پایان رساندند.

در گروه سایر سرمایه گذاری ها ، اکثرا در منفی معامله شدند و تنها نماد وصنعت با صف خرید به کار خود خاتمه داد و جز گروه هایی بود که بیشترین تاثیر مثبت را برای  شاخص داشت.

در گروه های خودرو و ساخت قطعات، به طور کلی شرکت های در درصد های منفی کار خود رو به پایان رساندند و در این گروه سرمایه گذاری اعتبار ایران و آهنگری تراکتورسازی ایران صف خرید خود را برای فردا حفظ کردند و سایپا آذین با صف فروش به کار خود پایان داد.

درگروه بانکی، بانک های کارآفرین،سرمایه،ملت و پاسارگارد با افزایش قیمت و بقیه شرکت های این گروه با کاهش قیمت روبرو شدند. نمادهای وبملت، وبصادر و وتجارت بیشترین حجم معاملات و نمادهای ونوین،وکوثر و وخاور کمترین حجم معاملات را برخوردار بودند.

در گروه قند و شکر، از 12 شرکت قابل معامله در این گروه ، پنج شرکت با افزایش قیمت و 7 شرکت با کاهش قیمت مواجه شدند.

در گروه فلزات اساسی، فرآوری مواد معدنی ایران و صنعت زنگان با صف خرید و بقیه نمادها منفی معامله شدند. در این گروه سپنتا با منفی 5 درصد و حق تقدم فولاد خراسان در 10 درصد منفی خاتمه دادند.

امروز براساس پیغام ناظر، شاهد بازگشایی نمادهای معاملاتی شرکت های سایپا آذین به علت تنفس مجمع عمومی عادی سالیانه،سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر انتخاب اعضای هیئت مدیره و توقف نمادهای معاملاتی شرکت های آبسال، سرمایه گذاری پارس توشه، سیمان داراب،معادن بافق، پتروشیمی فن آوران، آلومراد، سرمایه گذاری صنعت نفت، زامیاد،نفت پاسارگارد،صنایع فولاد آلیاژی یزد و پالایش نفت تهران جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام بانک خاورمیانه،فنرسازی زر،فیبر ایران و حمل و نقل بین المللی ایران جهت برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و عمومی فوق العاده و نیز شرکت قند قزوین با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم بودیم.

 شفاف سازی "وساپا" در خصوص معامله بلوکی شرکت رنا

به گزارش خبرنگار بورس نیوز، شرکت گروه سرمایه گذاری سایپا براساس گزارش شفاف سازی در خصوص معامله بلوکی شرکت رنا به شرح زیر اعلام نموده که:

1- در خصوص تاثیرات سود و زیان معامله مذکور در شرکت های پیشگامان بازرگانی ستاره تابان و تجارت الکترونیک خودرو تابان و شرکت سرمایه گذاری گروه کارکنان سایپا و به لحاظ غیر بورسی بودن قابلیت تصمیم گیری برای توزیع سود در حال حاضر عملا امکان پذیر نبوده و تابع سیاست های داخلی شرکت های مزکور می باشد.

2- تغییرات انجام یافته بری سه شرکت مذکور برای سال مالی 1395/10/30 علی رغم افزایش سود سال سود تقسیمی بیش از اعلام قبلی هنوز اعلام نشده است و سیاست شرکت های مذکور همواره برای انباشته نمودن سود بوده است.

3- هر خرید و فروش تابع شرایط خاص زمان و نوع معامله خود می باشد فلذا چگونگی فروش سهام رنا در تاریخ 94/11/13، در زمان فروش نرخ تابلو به مبلغ معامله (1311 ریال) و حتی پایین تر از آن بوده است و فروش سهام مذکور به علت تامین نیاز مالی شرکت و عرضه جهت رونق و روان سازی سهام در بازار صورت گرفته در حالیکه در زمان خرید سهام به نرخ 5063 ریال قیمت تابلو 2840 ریال بوده و همچنین سهام مذکور به لحاظ بلوکی و مدیریتی بودن تابع تصمیم گیری های خاص و رقابت خریداران و همچنین پیش بینی تصمیمات آینده و آتیه نگری خریدار و موارد دیگر می باشد که عملا موارد اعلامی در نرخ مندرج در تابلو را تحت تاثیر قرار می دهد فلذا مقایسه آن با نرخ فروش قبلی عملا امکان نداشته و قیاس مع الفارق می باشد.

4- در خصوص نحوه تسویه سهام خریداری شده به استحضار می رساند پرداخت به صورت 5 درصد نقدی و بخشی از محل تسویه بدهی شرکت های فروشنده سهام و بخشی هم از محل فروش دارایی ها و یا از محل تحصیل وجه نقد فعالیت جاری و عادی شرکت صورت می پذیرد.
+ نوشته شده توسط Bors در چهارشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۳۷ قبل از ظهر، ۱۸ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر