تبلیغات

رئیس اداره نظارت بر ناشران بورس پاسخ داد:
کلیه نمادهای پالایشی متوقف خواهند شد؟

برخی از شرکت های گروه پالایشی طی چند روز اخیر، صورتهای مالی خود را تعدیل در درآمد هر سهم با اهمیتی همراه کردند که علت عمده این تغییر سود آوری برگشت ذخایری می باشد که این مجموعه ها برای سال 94 در نظر گرفته بودند.

طی چند روز گذشته شاهد ارائه تعدیل های مثبت قابل توجهی در درآمد هر سهم برخی شرکتهای گروه پالایش گاهی بودیم به طوریکه این موضوع باعث شد قیمت سهام دیگر مجموعه های پالایشی نیز با افزایش همراه و باعث ایجاد انتظار تعدیل مثبت درسودآوری آنها در ذهن فعالان بازار سرمایه شده است.

در همین ارتباط رئیس اداره نظارت بر ناشران بورس در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: برخی از شرکت های گروه پالایشی طی چند روز اخیر، صورتهای مالی خود را تعدیل در درآمد هر سهم با اهمیتی همراه کردند که علت عمده این تغییر سود آوری برگشت ذخایری می باشد که این مجموعه ها برای سال 94 در نظر گرفته بودند.

علی بیگ زاده در ادامه افزود: با توجه به اینکه تا کنون تنها دو شرکت صورتهای مالی سالانه خود را با تعدیل مثبت روانه کدال کرده اند، برای دیگر مجموعه های پالایشی که امکان تغییر در درآمد هر سهمشان مطرح می باشد، درخواست ارائه اطلاعات و شفاف سازی کرده ایم و پیگیری های لازم در این خصوص صورت خواهد گرفت.

وی در خصوص توقف نماد شرکتهای پالایشی تا زمان ارائه اطلاعات و تعدیل در سودآوریشان توضیح داد: توقف نماد بر اساس یک مکانیزم مشخص و تابع قوانین خاصی می باشد و در حال حاضر امکان توقف این نمادهای معاملاتی وجود ندارد، اما با توجه به پیگیری های سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر بر بازار سرمایه و شرکتهای فعال در آن، به محض ارائه اطلاعات در صورت تغییر با اهمیت در سودآوری آنها نماد معاملاتشان تا زمان ارائه شفاف سازی متوقف خواهد شد.

این مقام مسئول با بیان این نکته که کمتر از ده روز به برگزاری مجمع عمومی مجموعه های پالایشی باقی مانده و هنوز برخی از آنها اطلاعات سالیانه خود را برای اطلاع عموم در سامانه اطلاع رسانی کدال قرار نداده اند، گفت: این امر طبق قوانین نبوده و تخلف می باشد. چرا که طبق آیین نامه و مقررات موجود حداکثر گزارش حسابرسی شده شرکتهای فعال در بورس ده روز قبل از مجمع عمومی عادی سالیانه آنها منتشر شود، بر این اساس نه تنها گروه پالایشی بلکه تمامی شرکتهای متخلفی که صورتهای مالی خود را ارائه نکرده اند به کمیته تخلفات سازمان بورس رفته و با رسیدگی به پرونده برای آنها جریمه در نظر گرفته خواهد شد که البته این پروسه نیز زمانبر می باشد.

 دردسر جدید سعودی‌ها در بازار نفت

افزایش گرمای تابستانی و جهش مصرف برق در خاورمیانه درحالی توان صادرات نفت عربستان را کاهش داده که گازهای ترش پارس جنوبی این روزها به برگ برنده ایران در تجارت نفت تبدیل شده است.

به گزارش مهر، با افزایش دمای هوای تابستانی در منطقه خاورمیانه و جهش بی‌سابقه مصرف برق در کشورهای مختلف این منطقه، ایران و عربستان سعودی دو مسیر متفاوت را در بازار نفت در پیش گرفته‌اند.

بر این اساس ایران با افزایش تولید و برداشت گاز طبیعی به ویژه از فازهای جدید پارس جنوبی، گاز بیشتری به نیروگاه‌های برق عرضه می‌کند و هم اکنون نیروگاه‌های کشور به جای گازوئیل و نفت کوره از گاز به عنوان سوخت اول خود استفاده می‌کنند.

آرش کردی مدیرعامل توانیر هفته جاری در گفتگو با مهر با اشاره به مصرف ۲۴۰ تا ۲۵۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی (معادل تولید ۱۰ فاز استاندارد پارس جنوبی) در نیروگاه‌های کشور به منظور تولید ۵۰ هزار مگاوات برق در ساعات پیک مصرف خبر داده و گفته است: به استثنای چند نیروگاه در استان سیستان و بلوچستان در تمامی واحدهای نیروگاهی به جای سوخت مایع، گاز طبیعی مصرف می شود.

از این رو با توقف مصرف سوخت مایع در واحدهای نیروگاهی با افزایش تولید در پارس جنوبی، گاز بیشتری در اختیار نیروگاه‌ها قرار می‌دهد و این ظرفیت گازی موجب شده که در کنار توقف واردات سوخت‌های حرارتی، ایران از ابتدای سال‌جاری تاکنون به یکی از کشورهای بزرگ صادرکننده گازوئیل و نفت کوره در سطح منطقه خاورمیانه تبدیل شود.

سیدمحسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت هفته جاری با اشاره به شکسته شدن رکورد صادرات نفت کوره ایران، گفته است: خرداد ماه امسال بالغ بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن نفت کوره توسط ایران به بازار صادر شده است.

سیدناصر سجادی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران هم با اشاره به افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی ایران، تاکید می‌کند: با افزایش تولید گاز در پارس جنوبی و ظرفیت مازاد انواع سوخت مایع از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۱۳ میلیون لیتر گازوئیل صادر شده است.

به عبارت دیگر متوسط مصرف نفت کوره در نیروگاه‌ها از ابتدای سال‌جاری تاکنون حدود ۱۶ میلیون لیتر در روز کاهش یافته و در بخش گازوئیل هم متوسط مصرف این فرآورده نفتی حدود ۱۰ میلیون لیتر در روز کاهش داشته است.

با مرور این آمارها با وجود جهش پیک مصرف برق تابستانی در نیروگاه‌ها و نیاز به سوخت بیشتر، افزایش گازرسانی به این واحدها در خدمت تجارت نفت ایران قرار گرفته و عملا با اتکا به تولید بیشتر گاز، محدودیتی برای افزایش تولید و صادرات نفت خام ایران ایجاد نخواهد شد.  

نیروگاه‌های برق نفت عربستان را بلعیدند

به گزارش مهر، هر چقدر افزایش تولید گاز در ایران به عاملی برای ادامه افزایش تولید و صادرات نفت خام ایران تبدیل شده که عربستان سعودی به دلیل نداشتن ذخایر غنی گاز در فصل تابستان با محدودیت‌های جدید در تولید و صادرات نفت خام روبرو شده است.

افزایش دما در اکثر نقاط عربستان سعودی، مصرف برق و در نهایت مصرف نفت خام و فرآورده‌های نفتی در واحدهای نیروگاهی این کشور را به شدت افزایش داده به طوری‌که آمارهای رسمی از کاهش قابل توجه صادرات نفت خام این کشور بزرگ تولیدکننده عضو اوپک حکایت دارد.

براساس گزارش‌های منتشر شده در موسسات معتبر انرژی جهان، در ماه گذشته میلادی صادرات نفت خام عربستان به پایین ترین میزان در طول ۶ ماه گذشته تاکنون کاهش یافته است. آغاز تعمیرات اساسی برخی از پالایشگاه‌های نفت و افزایش تقاضا در بخش نیروگاهی دو عاملی بوده که در کاهش تولید و صادرات نفت خام عربستان تاثیرگذار بوده است.

در آوریل سال ۲۰۱۶ میلادی صادرات نفت خام عربستان سعودی با ۱۰۰ هزار بشکه کاهش در روز به هفت میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه رسیده و عملا مصرف مستقیم نفت خام در نیروگاه‌های این کشور عربی، توان صادرات طلای سیاه سعودی‌ها را به شدت کم کرده است.

براساس گزارش‌های موجود در آوریل سال جاری میلادی روزانه بیش از ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام در نیروگاه‌های عربستان مصرف شده است که در مقایسه با ماه مارس ۲۰۱۶ افزایشی روزانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه ای را تجربه می کند.

از سوی دیگر، مصرف نفت خام و فرآورده های نفتی در مقایسه با گاز طبیعی راندمان تولید در نیروگاه‌های برق را به کمتر می کند و عملا این روزها هر چه قدر تجارت نفت عربستان از نبود گاز ضربه می‌خورد، افزایش تولید گاز به عنوان برگی برنده در خدمت تجارت و صادرات نفت ایران درآمده است.

+ نوشته شده توسط Bors در دوشنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۸ قبل از ظهر، ۲۰ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: پالایشگاه های بورس تهران، پالایشگاه بورس نیوز، اخبار پالایش و نفت
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر