تبلیغات
از امروز به مدت ۵ روز کاری در فرابورس انجام می شود:
پذیره نویسی ۱۰۰۰ میلیاردی اوراق مرابحه گندم با سود ۲۰ درصدی

پذیره نویسی ۱۰۰۰ میلیارد تومانی اوراق مرابحه گندم با سود ۲۰ درصدی از امروز به مدت ۵ روز کاری در فرابورس آغاز می شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی پذیره نویسی دو روزه 2650 میلیارد تومان اوارق سلف موازی استاندارد گندم در بورس کالا، شرکت بازرگانی دولتی نیز در نظر دارد برای تسویه نهایی مطالبات گندم کاران، 4300 میلیارد تومان اوراق مرابحه منتشر کند.

برهمین اساس ، مرحله اول این اوراق با 1000 میلیارد تومان از امروز 19 مهر به مدت 5 روز کاری ( تا 27 مهر) در فرابورس پذیره نویسی می شود.

این اوراق با نام و قابل معامله در فرابورس، با نماد "گندم 9707"  و سررسید دو ساله بوده و دارای سود 20 درصدی است که به قیمت هر ورقه 100 هزار تومان و بدون محدودیت ، قابل خرید از طریق کارگزاران فرابورسی است.

ارکان اوراق فوق شامل کنسرسیومی با پیشگامی صندوق سرمایه گذاری یک کارگزاری بانک کشاورزی به عنوان متعهد پذیره نویسی، دولت به عنوان ضامن،
شرکت کارگزاری بانک کشاورزی عامل فروش،  سازمان برنامه و بودجه و  خزانه داری به عنوان متعهدین تأمین و تخصیص اعتبار و تسویه و پرداخت اصل و سود اوراق هستند.

در پایان معاملات امروز رخ می دهد:
توقف نماد یک شرکت سرمایه گذاری و آخرین مهلت داد و ستد یک حق تقدم

در پایان معاملات امروز نماد یک شرکت سرمایه گذاری بسته می شود و آخرین مهلت داد و ستد سهام یک حق تقدم است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، نماد شرکت 1250 میلیارد تومانی سرمایه گذاری خوارزمی در پایان معاملات امروز به دلیل برگزاری مجمع سال مالی 31 خرداد بسته می شود.

این مجمع ساعت 8:30 صبح یکشنبه آینده در پژوهشگاه نیرم برگزار می شود.

همچنین امروز آخرین مهلت داد و ستد سهام حق تقدم توکافولاد و مربوط به افزایش سرمایه 21 تیر سال جاری ( از 20.6 به 33 میلیارد تومان) است.

عصر دیروز برگزار شد:
نتایج مجمع دوم بانک سینا همراه با اعلام چند خبر مثبت

مجمع سالانه بانک سینا با مجوز بانک مرکزی و مصوباتی برگزار شد و طی آن مدیران از برنامه های مثبتی خبر دادند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،درحالی بانک سینا 30 مرداد مجمع سالانه ای را بدون مجوز بانک مرکزی برگزار کرده بود که در پی صدور مجوز بانک مرکزی در روز شنبه ، این بانک 1000 میلیارد تومانی عصر دیروز برای بار دوم اقدام به تشکیل مجمع کرد که با همان تقسیم سود 175 ریالی هر سهم همراه بود و قرار شد سود مصوب، طی امروز و هفته بعد توزیع شود.

در این مجمع که حضور حدود 81 درصدی سهامداران تشکیل شد، رحمت الله صادقیان معاون هماهنگی و امور مجامع بنیاد مستضعفان و نماینده 63 درصد از سهام به هماهنگی بین سهامداران و نهاد ناظر برای پرداخت سود سهام اشاره کرد و گفت: بند جدیدی که در گزارش دوم بانک سینا گذاشته شد مربوط به ریسک بانک اعم ازریسک اعتباری،نقدینگی،تورم و ...است.

وی با بیان اینکه کمیته ریسک از کمیته حسابرسی جدا است گفت: این کمیته بطور مرتب و ادواری ریسک ها را محاسبه و در اختیار حسابرس و سهامداران قرار میدهد.

صادقیان خبر خوشی هم در این مجمع اعلام کرد که مربوط به برگزاری مزایده پروژه تابناک تا 20 روز آینده (با سهم 50 درصدی بانک سینا) و تخصیص سود مناسب بود و همچنین برنامه فروش چند دارایی مانند جام جم سهند مراغه بود.

براساس این گزارش، تصویب 43.4 میلیارد تومان بابت مابه تفاوت ارز توسط بانک مرکزی، تغییر تعداد اعضای هیئت مدیره از 5 به 7 نفر، در نظر گرفتن نرخ جرایم دیرکرد 6 درصد،تصمیم گیری درباره وصول طلب حدود 500 میلیارد تومانی ( عمدتا" مربوط به پروژه آزادراه تهران -شمال و فولاد کاوه جنوب کیش و بنیاد)، ایجاد شعبه بانک در شهر مونیخ آلمان از دیگر  نتایج مجمع "وسینا" بود.

همچنین محمدرضا پیشرو مدیر عامل بانک سینا در پاسخ به سئوال بورس پرس مبنی بر وجود یا عدم وجود برنامه افزایش سرمایه ، از تصمیم به افزایش سرمایه 1000 میلیارد تومانی در سال 96 خبر داد.


یک عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان:
شرکت بن رو به سازمان گسترش واگذار می شود/ قرارداد فولکس واگن نهایی می شود

این همکاری ها یک نوع استراتژی موازی می باشد که علاوه بر تولید محصول جدید، با یک کشور صاحب نام مشارکت خواهد کرد و روش های نوین مدیریتی هم کسب و در کشور اجرای خواهد شد.

در روزهای پایانی هفته گذشته قرارداد پژو سیتروئن و سایپا به اجرا درآمد و مدیران این مجموعه از ایران خودرو نیز بازدید داشتند. علاوه بر این خبرهایی مبنی بر قرارداد بین سازمان گسترش و توسعه صنایع ایران و شرکت رنو فرانسه نیز مطرح شده است.

در همین ارتباط یک عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: این همکاری ها یک نوع استراتژی موازی می باشد که علاوه بر تولید محصول جدید، با یک کشور صاحب نام مشارکت خواهد کرد و روش های نوین مدیریتی هم کسب و در کشور اجرای خواهد شد.

نجفی منش در ادامه افزود: در حال حاضر همکاری با پژو سیتروئن فرانسه به نحوی است که 6 عضو هیأت مدیره، 3 نفر از شرکت پژو و 3 نفر از شرکت خودروساز ایرانی تعیین می شود و مدیرعامل شرکت نیز به صورت چرخشی هر 2 سال یکبار بین دو طرف قرارداد تغییر می کند.

وی گفت: طبق این قرارداد، 30 درصد از محصولاتی که توسط شرکت مشترک تولید می شود صادرات خواهد شد و 40 درصد نیز ساخت داخل می باشد.

این مقام مسئول تأکید کرد: با توجه به این شرایط می تواند بر صنعت خودروسازی کمک ویژه ای کرده و هم موجب رشد برندهای جدید و افزایش صادرات شود.

نجفی منش در خصوص تفاهم نامه میان ایدرو و شرکت رنو فرانسه امضا شده گفت: تفاهم نامه ای که بر اساس نظر تصمیمات سازمان گسترش و توسعه صنایع ایران به صورت 60 به 40 می باشد که این قرارداد نیز به گونه تهیه خواهد شد که هیأت مدیره به صورت مشترک تعیین شده و 30 درصد صادرات توسط رنو انجام گیرد.

وی گفت: این مجموعه فرانسوی در حال حاضر اقدام به تأمین برخی قطعات و تولید موتور، گیر بکس و شاسی در کشورمان کرده و قرار بر این است که با عقد قرارداد مذکور ایران به هاب تکنولوژی منطقه تبدیل شود و با تشکیل یک مرکز آر اند دی دانش فنی به سرعت وارد کشور شود.

این موضوع هیأت مدیره انجمن قطعه سازان تصریح کرد: رنو از جمله 3 شرکت برتر و مطرح دنیا می باشد که با آن وارد همکاری شده ایم.

وی در رابطه با همکاری سیتروئن و سایپا گفت: سیتروئن با خرید 50 درصد سهام شرکت سایپا کاشان باعث ورود نقدینگی به مجموعه سایپا خواهد شد که در کنار افزایش تولید و صادرات شرکت بخشی از مشکلات نقدینگی آن نیز برطرف خواهد شد.

نجفی منش در خصوص قرارداد ایدرو و شرکت رنو فرانسه گفت: شرکت سایپا در مقابل بدهی خود به سازمان گسترش و توسعه صنایع ایران قصد واگذرای یکی از زیر مجموعه های خود به نام بن رو را دارد و قرار بر این است که تولید محصولات جدید پیرو قرارداد فی ما بین ایدرو و رنو فرانسه از طرف یک شرکت مشترک که همان بن رو می باشد، انجام شود.

وی ادامه داد: طبق شرایطی که برای این قرارداد تعیین شده حداقل 40 درصد ساخت محصولات باید در داخل انجام شود و ظرف مدت 3 سال به 70 درصد افزایش یابد.

نجفی منش در خاتمه خاطرنشان کرد: قرارداد با فلوکس واگن نیز در حال نهایی شدن است و این نشان می دهد که ایران بعد از تحریم ها بین المللی در جایگاهی قرار گرفته که اغلب شرکت های مطرح خارجی قصد آغاز همکاری با آن را دارند. این مسأله می تواند طی چند سال آینده به بهترین صنعت حاضر در بازار سرمایه کشور تبدیل شود.


مستطیل شیشه ای تالار

حرکت پولادین

معاملات امروز بورس با حرکت و قدرت نمایی نمادهای فلزی و فولادی آغاز شد که به نظر می رسد تنها عامل آن جا به جایی و نقل و انتقال پول بین گروه های موجود در بازار باشد که پس از گروه خودرویی و پالایشی این بار راه خود را به سمت گروه پولاتین بورس کج کرد.
با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه 95.07.18 شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با 218 واحد افزایش به رقم 54218 واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 91 واحد افزایش عدد 169152 واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نیز در روز جاری با 77 واحد افزایش به رقم 27489 واحد رسید.

همچنین در این روز "کچاد" با 54 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل "شبندر" با 27 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 2 واحد افزایش به رقم 818 واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم 2205 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 1807 میلیارد ریال رسید.

به گزارش بورس نیوز، معاملات امروز بورس با حرکت و قدرت نمایی نمادهای فلزی و فولادی آغاز شد که به نظر می رسد تنها عامل آن جا به جایی و نقل و انتقال پول بین گروه های موجود در بازار باشد که پس از گروه خودرویی و پالایشی این بار راه خود را به سمت گروه پولاتین بورس کج کرد.

بدین ترتیب امروز شاهد زورآزمایی اکثر نمادهای گروه فلزات اساسی بودیم تا در برخی نمادها حتی قیمت ها به سمت سقف قیمت های مجاز روزانه هم برود.

دوقلوهای سنگ آهنی هم با توجه به ارایه شفاف سازی چادرملو پیرامون رشد 42 ریالی سود هر سهم صف خرید شدند و نکته جالب توجه اینجا بود که اقبال به "کگل" بیشتر از خود "کچاد" بود و آن هم به دلیل انتظاری است که از بابت احتمال ارایه تعدیل مثبت سود برای سهم شرکت مذکور در بازار وجود دارد. به همین دلیل حق تقدم این سنگ آهنی هم کانون توجه سرمایه گذاران گروه قرار گرفت و با 10 درصد رشد قیمت به صف خرید رسید.

در خودرویی ها و پالایشی ها اما خیلی اتفاق خاصی مشاهده نشد. گرچه در گروه خودرو باز هم بازار اخبار و شایعات داغ داغ بود. بطوریکه امروز صحبت هایی از تولید کامیون های رنو پس از 5 سال توقف به نقل از مدیرعامل "خکاوه" مطرح شد که تا پایان سال جاری همکاری های سه جانبه سایپا دیزل با ولوو تارکس و شرکت ekn سوئد برای افزایش سهم بازار بیش از 50 درصدی کامیون های ولوو عملیاتی شود.

ضمن اینکه وزیر صنعت از مذاکرات بنز با خودروسازان داخلی خبر داد تا این سرمایه گذار خارجی در کنار دو مجموعه پژو و رنو به زودی برای از سرگیری همکاری ها عازم ایران شود.

اما نکته مهم بازار را امروز سبقت برخی قطعه سازان از خودروسازان برای رشد قیمت سهام بود؛ تا جاییکه برخی نمادهای گروه همچون "خرینگ"، "خچرخش"، "خموتور"، "ختور" و "خلنت" به صف خرید رسیدند.

قندی ها هم با توجه به فاصله موجود بین قیمت های برآوردی شکر در بودجه با نرخ های مصوب امروز تقریباً حرکت نسبتاً پر قدرتی را در پیش گرفتند و بسیاری از آنها به صف خرید رسیدند. اهالی تالار معتقدند با وجود آنکه تاکنون اکثر شفاف سازی های گروه بر عدم تغییر سودآوری آنها تأکید داشته، اما به نظر می رسد بزودی شاهد حصول تغییراتی مثبت میان سهام شیرین بورس باشیم.

اهالی تالار همچنین توجه سرمایه گذاران را به گروه ماشین آلات و تجهیزات بورس جلب می کند. گروهی که اکثر نمادهای آن بی سر و صدا و آرام آرام روند صعودی مداومی را در اختیار گرفته اند تا در میان آنها سهام آبسال از قیمت 250 تومان طی یک ماه به مرز 450 تومان برسد. دیگر سهام گروه همچون "تکمبا" نیز مورد تقاضای پر حجم 17 میلیونی قرار گرفت و با داد و ستد حدود پنج میلیون سهمی سرمایه گذاران منتظر در صف را تشنه سهم نگه داشت. هر چند معلوم نیست که دقیقاً علت این اقبال و روند صعودی هجوم پول های موجود در بازار است و یا خبرهایی در پشت پرده وجود دارد که تنها گروهی خاص از آن مطلع هستند؟!

سیمانی ها هم امروز شاهد دودستگی سهام گروه خود بودند تا برخی به سمت مدار مثبت قیمت ها پیش روند و مابقی به نزول قیمت ها و معامله در دامنه نوسان منفی تن دهند.

در رابطه با این گروه نکته اساسی منتفی شدن افزایش قیمت انواع محصولات سیمانی است. هر چند برخی گمانه زنی ها از احتمال کاهش نرخ سود تسهیلات سیمانی از 28 به 18 درصد حکایت دارد که این امر در صورت تحقق می تواند موجب افزایش بهره وری و کاهش هزینه های مالی متحمل شده بر شرکت های این صنعت باشد. هر چند بایستی دید آیا بانک ها در ارایه تسهیلات با این نرخ دست یاری سیمانی ها را خواهند فشرد یا خیر؟

در مجموع اینکه برای فردا نیز همانند امروز بازاری متعادل متصور است. چرا که در هفته نیمه تعطیل جاری فعالیت سرمایه گذاران و سهامداران تا حدی کاهش می یابد و همین امر موجب می گردد انتظار وقوع رویداد خاصی در روند معاملات قدری بعید باشد.

 

+ نوشته شده توسط Bors در دوشنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۸:۱۵ قبل از ظهر، ۱۷ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر