تبلیغات
با بررسی بازدهی یکسال گذشته صنایع

خوش شانس ها و بد شانس های بازار سرمایه مشخص شدند

گروه سیمان طی یک سال گذشته از اواخر تیر ماه سال گذشته تاکنون خلاف جهت کلی بازار و اکثراً صنایع با بازدهی منفی 1.15 درصدی همراه شده، در حالی که از میان بیش از 33 صنعت فعال در بازار 27 گروه، بازدهی مثبت یا بالاتر از 3 درصد داشته و از طرفی بازدهی کل صنایع نیز طی مدت مذکور بیش از 14 درصد رقم خورده است.

طی یکسال گذشته از میان 43 گروه فعال در بازار سرمایه تنها 6 گروه با درصد بازدهی منفی همراه شده اند، این در حالی است که میانگین بازدهی کل صنایع مثبت و در محدوه 14.6 درصدی قرار دارد.

به گزارش بورس نیوز، گروه سیمان طی یک سال گذشته از اواخر تیر ماه سال گذشته تاکنون خلاف جهت کلی بازار و اکثراً صنایع با بازدهی منفی 1.15 درصدی همراه شده، در حالی که از میان بیش از 33 صنعت فعال در بازار 27 گروه، بازدهی مثبت یا بالاتر از 3 درصد داشته و از طرفی بازدهی کل صنایع نیز طی مدت مذکور بیش از 14 درصد رقم خورده است.

بر این اساس، طبق اطلاعات موجود در جدول زیر صدرنشین جدول بیشترین بازدهی مثبت، گروه ابزار پزشکی با بازدهی 419 درصد با تک نماد "آکنتور" که سال گذشته رشد قابل توجهی از محدوده کمتر از هزار تومان به حدود 8 هزار تومان داشت، می باشد. رتبه دوم جدول گروه سایر حمل و نقل با بازدهی 270 درصدی و پس از آن نیز گروه محصولات چوبی با 213 درصد بازدهی مثبت در رتبه سوم جدول قرار گرفت.

این بازدهی های قابل توجه در حالی اتفاق افتاد که 3 گروه محصولات کاغذی، تجارت عمده و خرده فروشی و فرآورده های نفتی به ترتیب افت های 71 درصد، 21 درصدی و 16 درصدی را برای سهامداران خود رقم زدند. جایگاه صنعت سیمان در این جدول رتبه ششم با کسب بازدهی منفی 1.15 درصدی می باشد.

خوش شانس ها و بد شانس های بازار سرمایه مشخص شدند
خوش شانس ها و بد شانس های بازار سرمایه مشخص شدند

 

 

 

این بازدهی های منفی در روزهای خوش بازار سرمایه گذاران این صنایع را بی رمق و به بد اقبال ترین سهامداران بدل کرده است.

بر اساس این گزارش پس از تعطیلات عید نوروز و آغاز سال مالی جدید خبرهای مختلفی در خصوص گروه های فعال در بازار مطرح شد که برخی از آنها بلافاصه از سوی مسئولین مربوطه تکذیب شد، از بین این اخبار می توان به گفته های مسئولین شرکت ها و انجمن صنفی سیمان اشاره کرد. بطوریکه در فرودین ماه سال جاری از سوی انجمن صنفی کارفرمایان سیمان اعلام شد که قیمت گذاری سیمان به فعالان این صنعت واگذار شده و پس از انجام بازنگری دست کم 14 تا 15 درصد افزایش بها در محصولات سیمان در تیر ماه سال جاری صورت خواهد پذیرفت که طی هفته گذشته نیز موافقت معاون اول رئیس جمهور با این افزایش نرخ رسانه ای شد ولی با گذشت چند روز این خبر تکذیب شد و فعالان این صنعت افزایش نرخ 15 درصدی را دور از انتظار قلمداد کردند، به نظر می رسد در صورتی که این روند بلاتکلیفی و ابهام در این گروه ادامه دار باشد ارزش شرکت های سیمانی که به ارزش اسمی نزدیک شده، به کمتر از آن تنزل خواهد یافت.

بورس نیوز بررسی کرد:

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت طی یک ماه اخیر

به نظر می رسد علاوه بر اوراق مشارکت که نرخ سود انواع اوراق در ابلاغیه جدید بانک مرکزی به 18 درصد کاهش یافته، صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری هستند. صندوق هایی که بخش عمده ای از نقدینگی در اختیار خود را به خرید اوراق مشارکت اختصاص می دهند تا بتوانند در پایان سر رسید اوراق بازدهی تضمین شده ای را به سرمایه گذاران اعطا کنند.

سپرده گذاری در بانک ها همواره یکی از راههای موجود برای برای سرمایه گذاران ریسک گریز جهت کسب سود مطمئن به شمار می رود و این بازار طی برهه ای از زمان در شرایط رقابت بانک ها برای اعطای بالاترین نرخ سود سپرده ها با استقبال قابل توجه سرمایه گذاران مواجه شد و خیل عظیمی از نقدینگی به سمت این بازار سوق یافت. در مقابل اما با ابلاغ دستورالعمل کاهش نرخ سود بانکی به 15 درصد رفته رفته جذابیت سرمایه گذاری در بازار پول کاهش یافت و سرمایه گذاران ریسک گریز در صدد بازار امن جایگزین برای سرمایه گذاری و کسب سود تضمین شده برآمدند.

بر اساس گزارش بورس نیوز، در این شرایط به نظر می رسد علاوه بر اوراق مشارکت که نرخ سود انواع اوراق در ابلاغیه جدید بانک مرکزی به 18 درصد کاهش یافته، صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری هستند. صندوق هایی که بخش عمده ای از نقدینگی در اختیار خود را به خرید اوراق مشارکت اختصاص می دهند تا بتوانند در پایان سر رسید اوراق بازدهی تضمین شده ای را به سرمایه گذاران اعطا کنند. از این رو، در این گزارش بازدهی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت طی یک ماه اخیر مورد بررسی قرار گرفته است تا عملکرد مدیران این صندوق ها در دوران روند نزولی بورس مورد ارزیابی قرار بگیرد.

بر اساس اطلاعات موجود، طی یک ماه اخیر از میان 47 صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت صندوق نیکوکاری متعلق به شرکت کارگزاری سهم آشنا بازدهی مثبت 5.8 درصدی را بدست آورده و به عنوان پر بازده ترین صندوق مطرح می شود. بعد از آن صندوق نیکوکاری پرسپولیس با کسب بازدهی مثبت حدود پنج درصدی و با در اختیار داشتن دارایی نقد 59 درصدی در ردیف دوم قرار می گیرد و جایگاه سوم نیز به صندوق ره آورد آباد مسکن با تحقق بازدهی مثبت 3.5 درصدی اختصاص می یابد.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت طی یک ماه اخیر:

 

علاوه بر این، صندوق هایی همچون گنجینه الماس پایدار، امین آشنای ایرانیان، نگین رفاه، پاداش سرمایه بهگزین، توسعه گروه نیکی، نیکوکاری حافظ، نیکوکاری دانشگاه الزهرا و کاریزما بازدهی مثبت بین دو تا سه درصدی را در سرمایه گذاری های یک ماهه اخیر خود به ثبت رساندند و مابقی صندوق ها بازدهی مثبت کمتر از دو درصدی را به تحقق رساندند. در این میان تنها یک صندوق بازدهی منفی بدست آورده که عمر فعالیت آن حدود یک سال است و بازدهی منفی 1.5 درصدی را محقق کرده است.

ارز ماه آینده تک‌نرخی می‌شود

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: پیش‌بینی می‌شود که ارز از اوایل ماه آینده تک‌نرخی شود و امیدواریم که در مرحله بعد نیز شرایط برای واقعی شدن آن فراهم شود.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، مسعود خوانساری امروز در جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: کمبود تقاضا همچنان در بازار وجود دارد و تا زمانی که تقاضا در بازار کشور تحریک نشود چرخهای صنعت به چرخش در نمی‌آید.
 
وی افزود: رشد اقتصادی کشور در سال گذشته کمتر از یک درصد بوده است اما رشد صنعت منفی 0.2 درصد است ضمن اینکه بر اساس آمار سه ماهه نخست سال جاری صادرات با کاهش 13 درصدی و واردات با کاهش 5 درصدی روبرو بوده است که این کاهش واردات در بخش کالاهای واسطه‌ای است.
 
رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: در سال 95 رشد اقتصادی به 4 درصد خواهد رسید اما برای رشد صنعت همچنان مشکلاتی خواهیم داشت. با توجه به کاهش نرخ رشد تورم و درآمد سرانه افراد در عمل تقاضا برای خرید تحریک نشده است.
 
خوانساری یادآور شد: سرمایه‌گذاری خارجی یکی از رهکارهای اصلی تقاضا می‌تواند باشد اما به دلیل برخی از مشکلات نمی‌توانیم سرمایه‌های خارجی زیاد جذب کنیم. همچنین تسهیلات بانکی برای رشد صنعت کافی نیست.
 
وی ادامه داد: برای تحریک تقاضا تنها دو راه باقی مانده است که باید به کاهش فشار مالیاتی و بیمه اشاره کنیم و همچنین اعتبار لازم را از طریق یکسان‌سازی نرخ ارز تزریق کنیم.
 
خوانساری گفت: دولت باید بدهی خود را به پیمانکاران و صنایع پرداخت کند تا مشکلات آنها حل شود.
 
وی با اشاره به پرداخت یارانه‌های زیاد به انرژی در کشور گفت: روزانه 100 میلیون لیتر گازوئیل در کشور مصرف می‌شود و برای آن 120 میلیارد تومان یارانه باید پرداخت شود و در صورتی که این یارانه به تولید بیاید معجزه می‌کند.
 
وی گفت: قرار بود با افزایش قیمت انرژی صرفه‌جوییهای انجام شده به بخش تولید تزریق شود که این اتفاق نیفتاده است.
 
خوانساری با ابراز نگرانی از تشدید بیکاری جوانان در کشور گفت: بیکاری خود یک آتش زیرخاکستر است اما دولت فکر می‌کند که با جلوگیری از افزایش قیمت سوخت جلوی نارضایتی‌های مردم را می‌گیرد اما بیکاری خود خطرات بیشتری از نارضایتی حاصل از انرژی دارد.
 
وی تاکید کرد: دولت باید  شرایط تک نرخی شدن ارز را فراهم کند که این امر نقش مهمی در رفع مشکلات صنایع و فعالین اقتصادی دارد.
 
وی با اشاره به اینکه به 10 درخواست بخش خصوصی در جلسه قبلی هیئت نمایندگان دولت پاسخ داده شده است گفت: معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به درخواست اتاق تهران دستور همکاری داده است و در خصوص نرخ ارز نیز علاوه بر انتقال مشکلات به سران قوا پیش‌بینی می‌شود که این مشکل به زودی برطرف شود.
 
خوانساری گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های موجود تک‌نرخی شدن ارز از اوایل ماه آینده اجرا می‌شود و امیدواریم در مرحله بعد اقدامات لازم برای واقعی شدن نرخ ارز انجام شود.
 
وی در خصوص مشکلات واحدهای صنفی با سازمان تامین اجتماعی گفت: تامین اجتماعی بنابر درخواست ما اقدام به کاهش بررسی پرونده بنگاه‌های اقتصادی به مدت 2 سال کرد هر چند ما درخواست کاهش این مدت را تا 6 ماه گذشته را داشتیم.
 
وی در پایان در خصوص وضعیت فعالین بخش در صنعت سیمان کشور گفت: در حال حاضر فعالین این بخش با 40 تا 45 درصد ظرفیت خود کار می‌کنند اما بنابر مذاکراتی که در ستاد اقتصاد مقاومتی با آقای جهانگیری داشته‌ایم امیدواریم که  وضعیت فعالین این بخش به زودی تعیین تکلیف شود.

دماسنج بازار سرمایه در سردرگمی

شاخص بورس در آغاز معاملات امروز با افزایش تقاضا به قله 73987 رسید اما رفته رفته با سبقت گرفتن عرضه از تقاضا با منفی به کار خود پایان داد.
 
با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه 95.04.22 شاخص بازار اول با 63 واحد کاهش به رقم 51343 واحد و شاخص بازار دوم با کاهش 136 واحد به 162741 واحد رسید. شاخص قیمت بورس(وزنی- ارزشی) نیز در روز جاری با 59 واحد کاهش به رقم 26641 واحد رسید. شاخص کل بورس در چهارمین روز کاری بورس در هفته جاری با کاهش 81 واحدی به  رقم 73735.7 واحد رسید وشاخص کل فرابورس نیز با 5.60 واحد کاهش به رقم 770.4 واحد رسید. گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم 3202 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 796 میلیارد ریال رسید.
 
به گزارش تابناک اقتصادی ، در این روز بیشترین تاثیر مثبت را شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه گذاری غدیر، بانک ملت و سرمایه گذاری آتیه دماوند و بیشترین تاثیر منفی را شرکت های فولاد خوزستان، سایپا، کشتیرانی ایران و سرمایه گذتری نفت و گاز و پتروشیمی تامین بر شاخص کل بورس داشتند. بیشترین حجم معاملات را نمادهای سایپا، بانک ملت، بانک صادرات و پارند، به خود تخصیص دادند.برترین تقاضا ها در نمادهای درازک،دعبید، مرقام و کاذر و برترین عرضه ها در نمادهای خساپا ، آکنتور،خاذین و خاور به ثبت رسید.بیشترین افزایش قیمت متعلق به نمادهای تکشا، وصنعت، فرآور و کپارس و بیشترین کاهش قیمت را نمادهای سفار، دفارا، خاذین و آکنتور در بازار بورس رقم زدند. بیشترین ارزش معاملات بازار به ترتیب متعلق به صنایع خودرو و ساخت قطعات، سرمایه گذاریها و ماشین آلات و تجهیزات بود.
 
امروز در چهارمین روز کاری بورس  در هفته جاری شاهد معاملات منفی در اکثر گروه های بازار بودیم. گروه های سرمایه گذاری ها ، بانک ها و موسسات اعتباری و استخراج کانه های فلزی اثر مثبت  و گروه های محصولات شیمیایی، خورو و ساخت قطعات، و سیمان،آهک و گچ  اثر منفی بر روی شاخص بورس داشتند. جو خرید در گروه های کاشی و سرامیک،محصولات کاغذی،قندوشکر و جو فروش در گروه های سیمان، آهک و گچ، محصولات شیمیایی و ماشین آلات و تجهیزات مشاهده شد.
 
در گروه کاشی و سرامیک، به جز تولیدی کاشی تکسرام و تولیدی گرانیت بهسرام که با کاهش قیمت همراه بودند بقیه نمادها با افزایش قیمت مواجه شدند و در این بین صف خرید کاشی پارس و صنایع کاشی و سرامیک سینا پابرجا ماند.
 
در گروه محصولات کاغذی که جزء گروه های پرتقاضای بازار امروزبودند، شرکت گروه صنایع کاغذ پارس با درصد مثبت و صنایع کاغذسازی کاوه و کارتن ایران با درصد منفی بازار امروز را به پایان رساندند.
 
در گروه سایر سرمایه گذاری ها ، اکثرا در منفی معامله شدند و تنها نماد وصنعت با صف خرید به کار خود خاتمه داد و جز گروه هایی بود که بیشترین تاثیر مثبت را برای  شاخص داشت.
 
در گروه های خودرو و ساخت قطعات، به طور کلی شرکت های در درصد های منفی کار خود رو به پایان رساندند و در این گروه سرمایه گذاری اعتبار ایران و آهنگری تراکتورسازی ایران صف خرید خود را برای فردا حفظ کردند و سایپا آذین با صف فروش به کار خود پایان داد.
 
درگروه بانکی، بانک های کارآفرین،سرمایه،ملت و پاسارگارد با افزایش قیمت و بقیه شرکت های این گروه با کاهش قیمت روبرو شدند. نمادهای وبملت، وبصادر و وتجارت بیشترین حجم معاملات و نمادهای ونوین،وکوثر و وخاور کمترین حجم معاملات را برخوردار بودند.
 
در گروه قند و شکر، از 12 شرکت قابل معامله در این گروه ، پنج شرکت با افزایش قیمت و 7 شرکت با کاهش قیمت مواجه شدند.
 
در گروه فلزات اساسی، فرآوری مواد معدنی ایران و صنعت زنگان با صف خرید و بقیه نمادها منفی معامله شدند. در این گروه سپنتا با منفی 5 درصد و حق تقدم فولاد خراسان در 10 درصد منفی خاتمه دادند.
 
امروز براساس پیغام ناظر، شاهد بازگشایی نمادهای معاملاتی شرکت های سایپا آذین به علت تنفس مجمع عمومی عادی سالیانه،سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر انتخاب اعضای هیئت مدیره و توقف نمادهای معاملاتی شرکت های آبسال، سرمایه گذاری پارس توشه، سیمان داراب،معادن بافق، پتروشیمی فن آوران، آلومراد، سرمایه گذاری صنعت نفت، زامیاد،نفت پاسارگارد،صنایع فولاد آلیاژی یزد و پالایش نفت تهران جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام بانک خاورمیانه،فنرسازی زر،فیبر ایران و حمل و نقل بین المللی ایران جهت برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و عمومی فوق العاده و نیز شرکت قند قزوین با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم بودیم. 

مدیرعامل بورس کالای ایران اعلام کرد:

آغاز معاملات برخط گواهی سکه طلا در بورس کالای ایران

مدیرعامل بورس کالای ایران در حاشیه نمایشگاه بین المللی بورس، بانک وبیمه در گفتگو با خبرنگاران از آغاز معاملات برخط گواهی سکه طلا در بورس کالای ایران خبر داد.
به گزارش بورس نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران ، روز سه شنبه 22 تیر ماه برای بازار سرمایه کشور و فعالان بازار طلا، روی تاریخی خواهد بود چرا که از این روز به بعد معامله گران آنلاین سهام می توانند، نسبت به معاملات نقدی سکه بهارآزادی در بورس کالا اقدام کنند. بورس کالای ایران پس از راه اندازی معاملات گواهی سپرده سکه طلا در اسفند ماه سال گذشته با همکاری شرکت خدمات فن آوری بورس و شرکت های نرم افزاری توانست در سریعترین زمان ممکن، امکان معاملات برخط این کالا را همانند یک سهم برای فعالان بازار و معامله گران فراهم کند. لازم به ذکر است جهت آشنایی هرچه بیشتر علاقمندان با نحوه معاملات ، امروز سه شنبه 22 تیر همزمان با آغاز معاملات برخط سکه طلا در سامانه معاملات برخط سهام، کارگاه آموزشی معاملات آنلاین نقدی سکه در بورس کالا نیز راس ساعت ۱۵ در سالن ۳۵ در محل غرفه بورس کالا در نهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه برگزار می گردد. بر اساس این گزارش ، معامله گران آنلاین سهام کارگزاریهای آتی ساز بازار، امین آوید، بانک رفاه، بانک سپه، بانک کشاورزی، بانک ملت، بهمن، بانک انصار، پیشگامان بهپرور، ستاره جنوب، سهم آشنا، سی ولکس کالا، کالاسپهر، کالای خاورمیانه، مفید و نماد شاهدان از امروز می توانند با انتخاب نماد سکه از نمادهای قابل معامله در سامانه معاملات برخط سهام، نسبت به خرید و فروش نقدی سکه ( گواهی سپرده کالایی سکه) اقدام کنند. گفتنی است تا کنون شرکت های کارگزاری مذکور دسترسی به معاملات برخط گواهی سپرده کالایی فلزی را برای مشتریان خود فراهم کرده اند و بزودی دیگر شرکت های کارگزاری همکار سایر شرکت های نرم افزاری نیز این دسترسی را برای مشتریان خود فراهم خواهند کرد. بر اساس این گزارش، بستر معاملات آنلاین گواهی سپرده کالایی سکه طلا که همان حکم معاملات نقدی سکه را دارد، بر روی بستر معاملات آنلاین سهام فراهم شده است و معامله نقدی سکه در این سامانه همانند معامله یک سهم می باشد و از روز سه شنبه 21 تیرماه، معامله گران بازار سهام که معاملات خود را بصورت برخط انجام می دهند، در صورتی که کارگزاری آنها دارای مجوز معاملات گواهی سپرده کالایی فلزی در بورس کالا نیز باشد، می توانند همانند سهام نسبت به ثبت سفارش معاملات نقدی سکه در سامانه معاملات برخط سهام از ساعت 8.30 صبح اقدام کنند. معاملات نقدی سکه در این سامانه نیز همانند سهام همه روز از ساعت 9 صبح تا ساعت 12.30 برای مشتریان امکانپذیر خواهد بود. هم اکنون نماد سکه در سامانه معاملات برخط سهام باز شده است و معامله گران می توانند همه روزه نسبت به خرید و فروش نقدی سکه ( گواهی سپرده کالایی سکه) اقدام نموده و در صورت تمایل به تحویل، سکه خود را از پردیس خزانه بانک رفاه دریافت کنند. یکی از کارکردهای اصلی این ابزار مالی فراهم کردن امنیت در معاملات و نگهداری سکه طلا است به‌طوری‌که هر فردی که در منزل خود سکه دارد یا صرافان و معامله‌گرانی که هر روز سکه معامله می‌کنند، می‌توانند با تبدیل کردن دارایی خود به اوراق گواهی، بدون هیچ دغدغه به معامله یا نگهداری سکه بپردازند؛ چراکه گواهی سپرده طلا با نام است و حتی در صورت سرقت این گواهی، امکان دریافت سکه‌ها با مدارک شناسایی افراد نیز وجود دارد و به این ترتیب دغدغه‌ای برای امنیت سکه وجود نخواهد داشت.


مستطیل شیشه ای تالار

پیش به سوی جاده مخصوص

معاملات روز جاری در حالی به پایان رسید که شاهد کاهش تمامی شاخص های منتخب بودیم، کلیت بازار فاقد روند خاص و مشخصی بود و با وجود آنکه بسیاری از سهام در محدوده منفی تابلوی معاملات مورد داد و ستد قرار گرفتند، برخی سهم ها با توجه به اخبار متفاوتی که در خصوص آنها مطرح شده، با صف خرید و حجم تقاضا همراه شدند، تا از ریزش قابل توجه بازار جلوگیری کنند. فارغ از این موضوع ارزش معاملات نیز از قوت چندانی برخوردار نبود و چنگی به دل نمی زد.

با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه 95.04.22 شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با 63 واحد کاهش به رقم 51343 واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 136 واحد کاهش عدد 162741 واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با 59 واحد کاهش به رقم 26642 واحد رسید.

همچنین در این روز "فارس" با 76 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل "فخوز" با 39 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 5 واحدکاهش به رقم 770 واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم 3202 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 796 میلیارد ریال رسید.

به گزارش بورس نیوز، معاملات روز جاری در حالی به پایان رسید که شاهد کاهش تمامی شاخص های منتخب بودیم، کلیت بازار فاقد روند خاص و مشخصی بود و با وجود آنکه بسیاری از سهام در محدوده منفی تابلوی معاملات مورد داد و ستد قرار گرفتند، برخی سهم ها با توجه به اخبار متفاوتی که در خصوص آنها مطرح شده، با صف خرید و حجم تقاضا همراه شدند، تا از ریزش قابل توجه بازار جلوگیری کنند. فارغ از این موضوع ارزش معاملات نیز از قوت چندانی برخوردار نبود و چنگی به دل نمی زد.

بر اساس این گزارش، این روزها سردی و کمبود تقاضا را در اکثر گروه ها می توان مشاهده کرد، امروز نیز همانطور که انتظار می رفت بازار همچون روز گذشته کم رمق بود به طوریکه زمینه رشد در بازار کمتر دیده می شود.

در گروه خودرو امروز "خساپا" با صف فروش سنگین و با عرضه جدی همراه گشت. غایب این گروه یعنی شرکت ایران خودرو که نماد معاملاتی آن طی روز گذشته با اعلام پیغام ناظر بازار متوقف شده بود، عصر دیروز آگهی جدید دعوت مجمع عمومی را روی سامانه کدال منتشر کرد که حکایت از تغییر تاریخ آن به پایان هفته آینده و همزمان با برگزاری مجمع عمومی عادی شرکت سایپا خبر داد. در فضای مجازی حرف و حدیث ها همچنان پیرامون این دو خودروساز و روند قیمتی آنها ادامه دارد و همه فعالان بازار چشم انتظار اتفاقات پیش رو در مجامع این دو شرکت هستند چراکه با توجه به اقدامات نامناسب مسئولین مجموعه ایران خودرو و عدم رضایت سهامدارانش، "خودرو" مجمع سختی پیش رو دارد، حال باید دید بعد بازگشت این نمادها به بازار روند قیمتی آنها چگونه شکل خواهد گرفت. در بین دیگر نمادهای معاملاتی "خاذین" امروز پس از برگزاری مجمع و به تنفس خوردن آن با صف فروش به تابلوی معاملات بازگشت. زامیاد نیز امروز با افت بیش از 4 درصد به محدوده زیر ارزش اسمی تنزل یافت و در پایان معاملات نیز برای برگزاری مجمع متوقف شد.

در گروه سرمایه گذاری ها امروز "واتی" که طی هفته های اخیر با بازدهی قابل توجه و صف خرید همراه بود، چندین مرتبه صف خرید خود را عرضه کرد و در نهایت پس از جا به جایی بیش از 50 میلیون سهم در قیمت 400 تومان به کار خود پایان داد، البته ناگفته نماند که سهامداران حقوقی در این نماد امروز در نقش خریدار به خوبی ایفای نقش کردند.

در بین بانکی ها "وبملت" امروز با تأثیر مثبت 26 واحدی بر شاخص کل بورس علاوه بر اینکه مانع از افت آن شد، با رشد قیمت روبرو گردید. اما دیگر نمادهای فعال در این گروه معاملاتی کم جان در محدوده منفی و یا نزدیک به صفر تابلوی معاملات داشتند.

گروه روی امروز با وجود منفی بودن کلیت بازار به فعالیت صعودی خود ادامه داد و همچنان پر تقاضا باقی ماند. "کروی" امروز نیز بیش از دیگر نمادها مبادله شد و با رشد قیمتی همراه گشت.

در بین دیگر تک سهم ها "مرقام" از گروه انفورماتیک پر مبادله ظاهر شد و با صف خرید روبرو شد. نماد معاملاتی "تایرا" که مدتی است با صف خرید همراه است امروز از محدوده مثبت کامل به درصدهای منفی افت کرد. در رابطه با "آکنتور" که با صف فروش همراه است، شنیده می شود دلیل اصلی این صف فروش و عرضه ها بدهی سهامدار عمده به بانک و فروش وثیقه وام یعنی سهم کنتور سازی است و تا زمانی که این فروش به پایان نرسد، عرضه های آبشاری در این نماد ادامه خواهد یافت.

به این ترتیب، با وجود کاهش حجم و ارزش روزانه معاملات بازار بورس و بی توجهی بورس به تغییرات مثبت اقتصادی مانند کاهش نرخ بهره، افزایش درآمد ارزی و رشد قیمتی جهانی کالاها، به نظر می رسد این روند فرسایشی تا پایان فصل مجامع ادامه داشته باشد و پس از آن با مشخص شدن تغییرات درآمدی مجموعه های فعال در بازار سرمایه، روندهای قیمتی با چرخش همراه شوند.

قیمت گذاری سهام پدیده شاندیز

محسن شوشتری که شب گذشته در برنامه پایش سخن می‌گفت افزود: براساس قیمت اعلامی از سوی این کارشناسان، قیمت 12 هزارو 72 تومان و قیمت اصلاح شده جمع بندی کنونی این است که به کلیه سهامداران به ازای سهامی که خریداری کرده و وجه آن را پرداخت کرده اند معادل 2.577سهم دیگر از سهام دار عمده کسر و به سهامدار خرد پرداخت شود. وی افزود به عنوان مثال اگر کسی هزار سهم خریداری و وجه آن را پرداخت کرده باشد دارای 3577 سهم خواهد بود.
منبع: شمانیوز

 

 

+ نوشته شده توسط Bors در چهارشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۴۴ قبل از ظهر، ۲۲ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر