تبلیغات

نگاهی تکنیکال و بنیادی به فلز روی جهانی

ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ ماده معدنی سرب و روی در آسیا بعد از چین، قزاقستان و هند می‌باشد. همچنین از نظر تولید شمش روی جایگاه ششم و از نظر تولید سرب جایگاه پنجم را در آسیا دارا می‌باشد. در حال حاضر بیش از ۹ درصد ذخایر خاک سرب و روی دنیا در ایران شناسایی شده، اما آنچه در کشور تولید و صادر می شود حتی به یک درصد نسبت‌های جهانی نیز نمی‌رسد.

آلیاژهای روی از قرنها پیش استفاده می‌شده‌است. کالاهای برنجی که به ۱۰۰۰-۱۴۰۰ سال پیش باز می‌گردند در فلسطین پیدا شده‌اند و اشیاء رویی با ۸۷٪ روی در ترانسیلوانیا ما قبل تاریخ یافت شده‌اند. به خاطر نقطه جوش پایین و واکنش شیمیایی این فلز (روی جدا شده دود شده و قابل دست یابی نبود) خصوصیات واقعی این فلز در زمان باستان مشخص نشده بود. ساخت برنج به رومی‌ها نسبت داده شده و مربوط به ۳۰ سال پیش از میلاد می‌باشد. آنها کالامین و مس را با یکدیگر در بوته آهنگری حرارت می‌دادند که در این عمل اکسید روی در کالامین کاهش میافت و فلز روی آزاد توسط مس به دام انداخته می‌شد و به شکل آلیاژ در می‌آمد. برنج بدست آمده یا در قالب ریخته می‌شد یا با چکش به شکلهای مختلف در می‌آمد.

 

استخراج و تصفیه روی نا خالص در ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در هند و چین صورت می‌گرفته‌است. در غرب نیز کشف فلز روی به سال 1746 برمیگردد.

 

شرح تولید برنج در اروپای غربی در کتابهای آلبرتوس مگنوس در سال ۱۲۸۴ به چشم می‌خورد. این فلز در قرن ۱۶ به میزان قابل توجه شناخته شد.

 

Agricola در سال ۱۵۴۶ اعلام کرد که وقتی که سنگ معدن روی گداخته می‌شود فلز سفید می‌تواند منقبض شود و دیواره کوره را بتراشد. او در نوشته‌های خود به این مسئله نیز اشاره کرد که فلزی شبیه آن به نام Zincum در Silesia تولید می‌ شده ‌است. پاراسلیوس (متوفی به سال ۱۵۴۱) اولین کسی در غرب بود که گفت Zircum فلزی جدید است که در مقایسه با فلزات دیگر خواص شیمیایی جداگانه‌ای دارد. نتیجه آن است که فلز روی زمانی شناخته شده که Margaraf کشفیاتش را شروع کرد و در حقیقت فلز روی دو سال زودتر توسط شیمیدان دیگری به نام Anton Von Swab تجزیه شده و بدست آمده بود. اما تحقیقات Margraaf جامع تر بود و بخاطر تحقیقات این دو شخص آنها به عنوان کاشفین روی شناخته میشوند. قبل از کشف تکنیک غوطه وری سولفید روی Calamine تنها منبع معدنی فلز روی بوده‌است.

 

برای تولید فلز روی ابتدا خاک معدنی روی خرد و آسیاب می شود و در صورت داشتن سرب به همراه خود، به واحد فلوتاسیون منتقل می شود تا سرب جدا شود. خاک های سولفوره نیز پس از انتقال به کوره به حالت اکسیده تبدیل شده و قابل استفاده می شوند. پس از آماده سازی خاک، کنسانتره ی به دست آمده در مخازن استیل، توسط سولفوریک اسید و آب مورد عمل لیچینگ قرار می گیرند، سولفات آهن و سولفات آلومینیوم جهت رسوب دهی با هالوژن هایی نظیر کلر و فلوئور برای جلوگیری از چسبندگی در کاتد ها استفاده می شوند.

روی موجود در خاک با عمل لیپینگ حل شده و سولفات روی به دست می آید. نیکل،کبالت، کادمیوم، آهن و برخی عناصر دیگر موجود در خاک نیز به همراه روی حل می شوند، از این رو باید قبل از الکترولیز یون های مزاحم حذف شوند. برای حذف آهن و کبالت از محلول، پرمنگنات پتاسیم به همراه آمونیوم پرسولفات اضافه می شود تا آهن دو ظرفیتی به آهن سه ظرفیتی تبدیل شود. با افزودن دوغاب آهک هیدراته به محلول و بالا بردن pH، آهن و کبالت اکسید شده و رسوب می دهند و از محلول جدا می شوند.

 

صنعت روی در ایران:

 

ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ ماده معدنی سرب و روی در آسیا بعد از چین، قزاقستان و هند می‌باشد. همچنین از نظر تولید شمش روی جایگاه ششم و از نظر تولید سرب جایگاه پنجم را در آسیا دارا می‌باشد. در حال حاضر بیش از ۹ درصد ذخایر خاک سرب و روی دنیا در ایران شناسایی شده، اما آنچه در کشور تولید و صادر می شود حتی به یک درصد نسبت‌های جهانی نیز نمی‌رسد. هم اکنون ایران سالانه در حدود ۱۶۰ هزار تن روی در ۷ کارخانه بزرگ و ۴۵ کارخانه کوچک تولید می کند و برنامه ریزی شده است تا سال ۱۴۰۴ این مقدار به ۳۰۰ هزار تن در سال افزایش یابد. تولید سرب و روی طی سال ۹۱ نسبت به مدت مشابه سال ۹۰؛ با رشد۷٫۷درصدی به مرز۱۸۲هزار تن رسید .

 

مهمترین معادن سرب و روی ایران را در جدول زیر مشاهده می کنید.

 

 

 

 

 
نگاهی تکنیکال و بنیادی به فلز روی جهانی
 

در حال حاضر شرکت های پذیرفته شده در بازار سرمایه شامل کالسیمین،معادن بافق،باما،صنعت روی زنگان ، فرآوری مواد معدنی ، ملی سرب و روی ایران و توسعه معادن روی ایران در زمینه صنعت روی فعالیت میکنند.

 

به طور معمول قیمت سهم های مرتبط با فلز روی همبستگی شدیدی با قیمت فلز روی جهانی دارد.حتی در بازه های کوتاه مدت نیز قیمت سهام گروه روی وابستگی بسیار زیادی با قیمت جهانی فلز روی نشان میدهد.

 

قیمت فلز روی در بازار جهانی در سال 2007-2008 با ریزش شدید مواجه شد.این فلز که قبل از آن تا 4500 دلار بر هر تن رشد کرده بود،ناگهان تا 1000 دلار افت را تجربه کرد که باعث کاهش سود شرکت های فعال در این زمینه شد.

 

اما در 6 ماه گذشته قیمت این فلز از محدوده 1500 دلار تا 2230 دلار رشد کرد که باعث عوض شدن روند قیمتی شرکت های رویی شد.

 

اما جالب است بدانید این رشد در حالی اتفاق افتاد که بر خلاف روال معمول،موجودی انبارها افزایش یافته بود.

 
نگاهی تکنیکال و بنیادی به فلز روی جهانی
 

با وجود رشد مقداری انبارهای جهان ،بسیاری از تحلیلگران بنیادی 2500 تومان را هدف قیمتی این فلز در میانمدت میدانند اما شاید بهتر باشد به بررسی تکنیکال این فلز نیز بپردازیم:

 

فلز روی همانظور که در شکل زیر مشاهده میکنید در حال تشکیل یک سه موجی WXY صعودی است .یک خط روند نزولی بر سر راه صعود قرار دارد که هر بار پس از برخورد با این خط روند از شکستن آن عاجز بوده .همکنون نیز پیشبینی می شود قیمت پس از برخورد با این خط روند واکنش منفی نشان دهد که این مرحله به اتمام موج w صعودی انجام خواهد گرفت.با این حساب به نظر می رد در حال حاضر باید منتظر اصلاح موقتی قیمت روی باشیم.

 
نگاهی تکنیکال و بنیادی به فلز روی جهانی
 

تحلیلگران: محمدمهدی نوری افشین راعی

عملکرد ۳ ماهه یک شرکت بزرگ منجر به صف خرید سنگین شد

انتشار عملکرد ۳ ماهه گل گهر و اعلام ارقام امیدوار کننده موجب شد تا سهام این شرکت معدنی که برنامه افزایش سرمایه 600 میلیارد تومانی دارد، امروز با صف خرید چند میلیون سهمی همراه شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، گل گهر که تصمیم به افزایش سرمایه مرحله دوم و 600 میلیارد تومانی از آورده نقدی و مطالبات سهامداران و سود انباشته گرفته تا به شرکتی 3 هزار میلیارد تومانی تبدیل شود، گزارش عملکرد سه ماه اول سال را منتشر کرد و امروز با صف خرید بیش از 12 میلیون سهمی در 20 دقیقه اول معاملات روبرو شد.

براساس این گزارش، "کگل" 2.4 هزار میلیارد تومانی درحالی سود هر سهم سال مالی اسفند جاری را پیش از این 166 ریال پیش بینی کرده بود که در پایان خرداد ماه قادر به تعدیل سود 32 درصدی شد و این متغیر مهم را به 220 ریال افزایش داد. همچنین در پایان فصل بهار، 20 درصد از این سود معادل 43 ریال را محقق کرد.

معاون وزیر برای مخابرات شرط گذاشت/ اول تسویه بدهی دولت بعد تخفیف اینترنت


معاون وزیر ارتباطات گفت: تا روزی که مخابرات بدهی‌ با زیرساخت را تعیین تکلیف نکند نمی‌تواند از نرخ‌های جدید اینترنت و انتقال بهره‌مند شود و باید حق دولت را بپردازد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم ، تصویب تعرفه‌های جدید ارتباطی در حوزه ICT منجر به کاهش نرخ پهنای باند بین‌الملل بین 16 تا 40 درصد و با میانگین 30 درصد و کاهش تعرفه‌های انتقال لایه 2 و 3 بین 20 تا 70 درصد و با میانگین 40 درصد برای اپراتورها شد و قرار است نرخ‌های جدید از اول مرداد در سیستم ارتباطی کشور اعمال شود.

طبق اظهارات علی اصغر عمیدیان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در هر دو این موارد با افزایش پهنای باند و ظرفیت واگذار شده، درصد کاهش تعرفه بیشتر می‌شود.

دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره تعرفه‌های جدید خدمات ADSL نیز پیش از این گفته بود در بخش خدمات اینترنت ثابت از طریق فناوری ADSL با مصرف بیش از 2 گیگابایت به صورت ماهانه، حداقل 16 درصد کاهش تعرفه خواهیم داشت که این کاهش در بعضی موارد به 30 درصد هم می‌رسد.

با این حال بندی در مصوبه چند جانبه اخیر وجود دارد که بهره‌مندی اپراتورها از کاهش نرخ‌ها را منوط به تعیین تکلیف بدهی‌هایشان با مجموعه وزارت ارتباطات می‌کند.

محمد جواد آذری جهرمی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: زمانیکه بنده در شرکت ارتباطات زیرساخت مسئولیت گرفتم، بدهی‌های مخابرات ایران به این شرکت 430 میلیارد تومان بود که با روی کار آمدن تیم مدیریتی جدید در مخابرات، حدود 130 میلیارد تومان از بدهی‌شان پرداخت شد.

وی تصریح کرد: بخشی از بدهی‌های مخابرات با همدلی مسئولان جدید این شرکت، پرداخت شد اما نکته‌ای که در مصوبات کمیسون تنظیم مقررات ارتباطات وجود دارد این است که شرکت‌ها زمانی می‌توانند از تعرفه تخفیفی زیرساخت استفاده کنند که بدهی‌هایشان تعیین تکلیف شده باشد.

وی عنوان کرد: تا روزی که مخابرات بدهی‌اش با زیرساخت را تعیین تکلیف نکند، نمی‌تواند از نرخ‌های جدید مربوط به اینترنت و انتقال بهره‌مند شود و باید حق دولت را بپردازد.

معاون وزیر ارتباطات خاطر نشان کرد: با این حال در صورتیکه شرکت ارتباطات زیرساخت هم می‌توانست رفتارهای غیرمنصفانه با مخابرات را پیش گیرد اما توافق بر این شد تا نماینده‌ای از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در محل عقد قراردادها مستقر شود تا ناظر بر استدلال‌های طرفین باشد. در نهایت این سازمان استدلال دو طرف برای تعیین تکلیف بدهی‌ها را شنیده و نظر منطقی را تأیید می‌کند.

آذری جهرمی گفت: با هیچ شرکتی حتی مخابرات مشکلی نداریم اما تا زمانیکه بدهی‌هایش را نپردازند مثل این است که به یک اپراتور وامی با سود صفر درصد داده‌ایم.

بر اساس این گزارش، با توجه به عدم تعیین تکلیف بدهی مخابرات با زیرساخت و اجرایی شدن مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از ابتدای هفته آینده، ممکن است شرکت مخابرات که دارای پروانه ارتباطات سیار و ثابت است از تخفیف تعرفه‌های اینترنت و انتقال محروم شود.

روز آرام و مثبت بورس در غیبت بزرگان بازار و حضور ۹۲ شرکت


بازار سهام در نیمه اول از آخرین روز کاری هفته و در غیبت اکثر بزرگان با رشد شاخص روبرو شده و از ۹۲ شرکت حاضر در تابلو تنها ۱۸ شرکت با کاهش قیمت روبرو شده اند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امروز و فردا که آخرین مجامع سالانه شرکت های دارای سال مالی اسفند 94 برگزار می شود ، بورس در آخرین روز کاری هفته با روندی آرام و مثبت و مورد خوشایند فعالان روبرو شده است.

براساس این گزارش، درحالی نماد شرکت های بزرگ و جلوداری چون ایران خودرو، سایپا، مپنا، بانک های صادرات ، ملت، تجارت، پاسارگاد، اقتصادنوین و انصار، گروه بهمن، پالایشگاه های بندرعباس و اصفهان، توسعه معادن و فلزات و... طی دو سه روز گذشته بسته شده که در 1.5 ساعت اول معاملات تنها 92 شرکت در تابلوی معاملات بورس حضور داشتند.

از این تعداد شرکت هم فقط 18 شرکت با کاهش قیمت در حال داد و ستد سهام بوده و شرکت های بزرگی چون گل گهر، چادرملو، پتروشیمی مبین، فولاد آلیاژی، سرمایه گذاری سایپا و ماشین سازی اراک، با رشد قیمت و اثر 40 تا 8 واحدی بر شاخص موجب رشد 190 واحدی شاخص و ثبت رقم 74 هزار و 500 واحدی این متغیر شده اند.

در این میان به دلیل عدم حضور شرکت های بزرگ ، حجم معاملات به شدت کاهش یافته و به حدود 55 میلیارد تومان در نیمه اول معاملات رسیده تا در اوج برگزاری مجمع سالانه شرکت ها، بورس روز آرامی را آغاز کرده و به پایان برساند.

شروط مهم و ۴۹ میلیارد تومانی بانک مرکزی برای مجمع بانک دی اعلام شد

بانک دی هم با شروط تعیین شده بانک مرکزی در مجمع سالانه پنج شنبه مواجه شد مربوط به ذخیره مازاد ۱۹ میلیارد تومانی و عدم توزیع ۳۰ میلیارد تومان به عنوان سود است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک دی در حالی صبح فردا پنج شنبه ، دو مجمع سالانه و عادی به طور فوق العاده در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار خواهد کرد که مانند بانک های خاورمیانه، پارسیان، پاسارگاد و انصار مشمول رعایت شروط تعیین شده بانک مرکزی شد.

براساس این گزارش، بانک دی که با سرمایه 640 میلیارد تومانی، اولین سود هر سهم سال مالی اسفند جاری را 278 ریال پیش بینی کرده ، طبق اطلاعات اعلامی ، برای هر سهم مالی قبل 251 ریال سود محقق کرده ( بیش از 160 میلیارد تومان) اما با شرط بانک مرکزی باید علاوه بر تخصیص ذخیره مازاد 19 میلیارد تومانی برای مطالبات، نمی تواند 30 میلیارد تومان از سود را بین سهامداران تقسیم کند.

 

+ نوشته شده توسط Bors در چهارشنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۳ قبل از ظهر، ۱۵ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر