تبلیغات
یک کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد:

افزایش جذابیت بازار سرمایه از نیمه دوم سال جاری

با اینکه رشد اخیر قیمت سهام در بازار سرمایه تحت تأثیر اخبار مثبت بود، اما انتظارات ایجاد شده، باید اندکی تعدیل می شد، زیرا با آنکه تحریم های بین المللی بانک ها برطرف شده، اما هنوز موانع زیادی بر سر راه افزایش مراودات و نقل و انتقال پول در این صنعت وجود دارد، بر این اساس بهبود بخش واقعی اقتصاد نیاز به زمان دارد و نباید در کوتاه مدت انتظار ایجاد تحولی بزرگ را داشت.

بازار سرمایه کشور اکنون در حال ورود به شرایط خاص و جدیدی می باشد که شروعش با تورم تک رقمی، هدف قرار دادن نرخ رشد اقتصادی 5 درصدی و ثبات قیمت های جهانی نفت و کامودیتی ها کلید خورده است.

یک کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: پس از اجرای برجام بخش زیادی از ریسک های سیاسی بازار برطرف شد و انتظار می رود از این پس ریسک های دیگر موجود در بازار نیز کاهش یابد.

حسین صالحی در ادامه افزود: متأسفانه دید اغلب فعالان بازار سرمایه به نوسانگیری و دیدگاه کوتاه مدت تغییر کرده و به طوریکه شاخص کل که طی چند ماه پایانی سال حدود 30 درصد رشد کرده بود، 4 ماه است که وارد فاز خنثی و نوسانی شده است.

وی گفت: با اینکه رشد اخیر قیمت سهام در بازار سرمایه تحت تأثیر اخبار مثبت بود، اما انتظارات ایجاد شده، باید اندکی تعدیل می شد، زیرا با آنکه تحریم های بین المللی بانک ها برطرف شده، اما هنوز موانع زیادی بر سر راه افزایش مراودات و نقل و انتقال پول در این صنعت وجود دارد، بر این اساس بهبود بخش واقعی اقتصاد نیاز به زمان دارد و نباید در کوتاه مدت انتظار ایجاد تحولی بزرگ را داشت.

این کارشناس بازار سرمایه تأکید کرد: در حال حاضر با گذشت زمان خوشبختانه انتظارات فعالان بازار اندکی تعدیل و منطقی شده است و اغلب سهام به قیمت هستند و بهتر است سهامداران اندکی صبر به خرج دهند تا نتیجه رخدادهای مثبت اقتصادی در صورت های مالی شرکت ها آشکار شود.

وی گفت: به نظر می رسد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نیمه دوم سال جاری، بازار بورس را جذابتر کند و از طرفی با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری ایران نیز احتمال آن وجود دارد که دولت تثبیت و رونق نسبی در اقتصاد ایجاد کند و با رسیدن به نرخ رشد اقتصادی و تزریق پول به بازار سرمایه جذابیت این بازار را افزایش دهد.

صالحی در خاتمه در خصوص گزارش ها و عملکرد 3 ماهه شرکت ها در سال جاری خاطرنشان کرد: نسبت به بودجه های محتاطانه ای که شرکت های فعال در بازار سرمایه برای سال مالی جاری ارائه کرده بودند، عملکرد مثبتی را از خود به ثبت رساندند و انتظار روندی نوسانی و مثبت در بورس طی روزهای آینده ایجاد کرده است، اما برای بهبود کامل شرایط اقتصادی و روند حرکتی قیمت سهام در بازار سرمایه، به سهامداران و سرمایه گذاران پیشنهاد می کنم اندکی صبور باشند چرا که پاداش اصلی را سرمایه گذاران با دیدگاه بلند مدت اخذ می کنند.


مدیر معاملات شرکت سرمایه گذاری مهر آیندگان عنوان کرد:
کمبود نقدینگی، چالش اساسی بازار سرمایه

کمبود نقدینگی در اقتصاد کشور اصلی ترین مشکل موجود بر سر راه وضعیت شرکت ها و بازار سرمایه است و یکی از مهمترین عوامل اثر گذار بر وضعیت فعلی بورس به شمار می رود. چرا که انتظار می رفت تا با اجرای طرح برجام و در پی آن انعقاد قراردادهای همکاری مشترک با سرمایه گذاران خارجی نقدینگی جدید وارد اقتصاد و بازار سرمایه شود که این امر تاکنون با توجه به طولانی شدن زمان اجرای برجام محقق نشده است.

روند کلی بازار سرمایه به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله مهمترین آنها می توان به عدم برآورده شدن انتظارات فعالان بازار سرمایه از اجرای طرح برجام و اعمال تبعات مثبت آن بر وضعیت اقتصادی و سودآوری صنایع اشاره کرد.

مدیر معاملات شرکت سرمایه گذاری مهر آیندگان با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: کمبود نقدینگی در اقتصاد کشور اصلی ترین مشکل موجود بر سر راه وضعیت شرکت ها و بازار سرمایه است و یکی از مهمترین عوامل اثر گذار بر وضعیت فعلی بورس به شمار می رود. چرا که انتظار می رفت تا با اجرای طرح برجام و در پی آن انعقاد قراردادهای همکاری مشترک با سرمایه گذاران خارجی نقدینگی جدید وارد اقتصاد و بازار سرمایه شود که این امر تاکنون با توجه به طولانی شدن زمان اجرای برجام محقق نشده است.

مجید بهرامی افزود: طولانی شدن مراحل اجرای کامل طرح برجام موجب شده تا سهامداران دریابند که برآورده شدن انتظارات مثبت از بهبود و رونق اقتصادی به راحتی و در سریعترین زمان ممکن اتفاق نمی افتد و به گذر زمان احتیاج دارد. بر این اساس این موضوع سبب شده تا شاخص کل و ارزش سهام شرکت ها که طی سه ماهه پایانی سال گذشته رشد قابل توجهی یافتند، با روندی نزولی همراه شوند.

وی روند کلی بازار سرمایه طی ماه های طی آتی را مثبت برآورد کرد و اظهار داشت: در شرایط فعلی رفتار سهامداران منطقی تر شده و انتظار می رود تا شاهد روند مثبت بازار سرمایه طی ماه های آتی با شیب ملایم باشیم و برای رونق بورس می بایست اتفاقاتی در حوزه سیاسی و اقتصادی رخ دهد تا سرمایه گذاران خارجی با اطمینان سرمایه گذاری کنند و نقدینگی جدید وارد بازار سهام شود.

این کارشناس بازار سرمایه با تأکید بر نیاز بازار سرمایه به ورود نقدینگی جدید، افزود: در شرایط فعلی علیرغم انتشار اخبار مثبت، اما شاهد روند نوسانی و نزولی بازار سرمایه هستیم و به نظر می رسد بخش عمده ای از مشکلات نقدینگی با ورود سرمایه گذاران خارجی مرتفع شود. چرا که در شرایطی که بخش اعظمی از سرمایه جامعه در بازار پول و اوراق سرمایه گذاری شده، اما سرمایه گذاران خارجی تمایل به تزریق نقدینگی در بخش تولید و صنعت دارند.

علاوه بر این، کاهش نرخ تسهیلات بانکی و در پی کاهش نرخ سود بانکی امری لازم به نظر می رسد و بانک ها می بایست این دستورالعمل را به طور کامل اجرایی کنند تا شرکت ها بتوانند وام بانکی با بهره کم دریافت کنند و هزینه مالی آنها کاهش یابد.

مدیر معاملات شرکت سرمایه گذاری مهر آیندگان در ادامه به استقبال سهامداران از گروه فلزات اساسی و افزایش تقاضا برای خرید سهام در این گروه اشاره کرد و گفت: روند افزایشی قیمت جهانی فلزات اساسی همراه با رشد بهای جهانی نفت در حالی از ماه های گذشته آغاز شده که در تداوم روند صعودی قیمت ها ابهام وجود داشت و در حال حاضر با توجه به تحولات اقتصادی در کشور چین به عنوان بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده فلزات در کنار اتفاقات و حواشی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اغلب کارشناسان تداوم روند صعودی قیمت ها را پیش بینی می کنند که به طور قطع این امر بر وضعیت سودآوری شرکت های فعال در گروه فلزات اساسی تأثیر گذار خواهد بود. چرا که اغلب این مجموعه قیمت فروش محصولات تولیدی خود را در بودجه سال مالی جاری کمتر از نرخی که در حال حاضر در بازار به فروش می رسانند، برآورد کرده اند.

بهرامی در خاتمه پیرامون گروه خودرو ابراز داشت: ارزش سهام شرکت های خودروساز در حالی افزایش قابل توجهی یافته که این امر متناسب با شرایط عملیاتی این مجموعه ها نبوده و از این رو به نظر می رسد نباید انتظار رشد قیمت سهام این شرکت ها را طی ماه های آتی داشت و رشد ارزش سهام شرکت های خودروساز در گروه انعقاد رسمی قرارداد همکاری مشترک با شرکت های خارجی هم گروه و اعمال اثرات مثبت آن بر وضعیت سودآوری آنها است.

تحلیل یک کارگزار از علت رشد شاخص/ پیش بینی بازار + 2 صنعت مقبول روزهای اخیر

یک کارگزار با تحلیل معاملات هفته های اخیر، مهمترین عامل رشد شاخص بورس و ورود به کانال ۷۵ هزار واحدی و شرط تداوم این روند را همراه با پیش بینی بازار و دو صنعت مقبول روزهای اخیر را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، همایون دارابی مدیر صندوق کارگزاری بانک آینده با اشاره به تاثیر قابل توجه قیمت بازارهای جهانی بر روند معاملات بازار سهام داخلی به ملت بازار گفت: بورس در روز جاری همانند روز گذشته با تمرکز روی گروه فولادی و فلزات اساسی همراه بود و نمادهای این گروه همچون ملی مس، فولاد مبارکه و گل گهر تاثیر قابل توجهی بر شاخص کل و ورود آن به کانال 75 هزار واحد داشتند.

وی افزود: به دنبال رشد قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی شاهد تعدیل مثبت سودآوری در شرکت های گروه فولاد و فلزات داخلی هستیم که در صورت تداوم این روند می توان شاهد رشد شاخص در روزهای آتی بود. توقف نمادهای تولید کننده سرب و روی در هفته جاری و همچنین چند تعدیل خوب از سوی فولاد سازانی نظیر ارفع و فولاد خوزستان و سنگ آهنی ها توجه را به این سمت برگردانده است.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که با توجه به ورود مجدد شاخص به کانال 75 هزار واحدی می توان به ادامه این مسیر امیدوار بود، گفت: خوشبختانه امروز شاخص با رشد 249 واحدی توانست مجددا کف 75 هزار تایی را به دست آورد و به بالای آن صعود کند.

دارابی افزود: چنانچه با بازگشایی بازارهای جهانی از امشب روند رو به رشد قیمت کالاهای اساسی و قیمت نفت ادامه داشته باشد و متغیرهای موثر بر وضعیت کلان اقتصاد جهانی با تغییر قابل ملاحظه ای مواجه نشود، پیش بینی می شود جریان مثبت فعلی در گروه فولادی و فلزات حفظ شود و تاتیر مثبت آن را تا پایان هفته بر شاخص کل شاهد باشیم.

وی با اشاره به غیبت شرکت های بزرگ و شاخص بازار سرمایه به منظور برگزاری مجمع سالانه و تاثیر این شرکت ها بر نماگر بازار با برگشت به تالار شیشه ای، اظهار داشت: نماد 14 شرکت بانکی، همچنین دو غول خودروساز و شرکت های پالایشگاهی با توقف نماد روبرو است و تا مادامی که این شرکت ها به بازار برنگردند و با توجه به ابهامات موجود در هر یک از این صنایع نمی توان پیش بینی از روند معاملات آنها ارایه کرد.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه چه راهکارهایی برای بهبود وضعیت معاملات و برگشت اعتماد و رغبت به سرمایه گذاری در بورس پیشنهاد می دهید؟ گفت: در مرحله نخست بازار نیازمند سازماندهی مجدد در حوزه قوانین و مقررات به ویژه در بخش اعتباری و دامنه نوسان است. چراکه پدیده صف نشینی و صف های خرید و فروش به بازار ما آسیب جدی زده است. همچنین افزایش محرک های مثبت در بازار به ویژه از سر گیری عرضه شرکت های جدید در بازار دارای اهمیت است.

وی گفت: با توجه به نام گذاری سال جاری به نام «اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل» جا دارد تقویت تولید، مردمی سازی اقتصاد از طریق بازار سرمایه و تامین سرمایه شرکت های دانش بنیان به عنوان اصول اساسی اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرد و بازار در این مسیر هدایت شود.

دارابی افزود: به دنبال اصلاح قوانین، بورس تهران نیازمند توسعه ابزارهاست. از این نظر بورس تهران یک بورس کمتر توسعه یافته است که در آن ابزارهایی مانند قراردادهای آتی و اختیار معامله وجود ندارد. علاوه بر این بستر نرم افزاری بورس نیز ضعف های عمده ای دارد. با اصلاح این موارد و همچنین در صورتی که اقتصاد واقعی ما نیز از رکود خارج شود می توانیم به یک رشد پیوسته و مناسب در بازار امیدوار باشیم. در این فضا توسعه بازار بدهی و هدایت منابع بازار به سمت شرکت های بورسی در جهت کاهش هزینه تامین مالی بنگاه های عمده بورسی از اهمیت برخوردار است.

وی گفت: خوشبختانه استقبال فعالان بازار از بازار بدهی نوید دهنده ظهور یک بازار قابل توجه در این بخش از بازار سرمایه است. در بورس های عمده دنیا نیز حجم ابزار بدهی ده ها برابر حجم سهام است و از این رو هدایت مناسب این بازار می تواند ظرفیت های خوبی را پیش روی بازار سرمایه قرار دهد.

این فعال بازار سرمایه گفت: افزایش سهم تامین مالی شرکت ها از بازار سرمایه، تنوع ابزارهای سرمایه گذاری و امنیت بالای ابزار بدهی مهمترین فاکتورهای قابل توجه بازار سرمایه است.

دارابی آخرین راهکار برای بهبود وضعیت معاملات و برگشت رونق به آن را اینگونه تشریح کرد: همچنین جذب سرمایه گذاران خارجی و توسعه حضور بلند مدت این گروه از طریق صندوق های سرمایه گذاری نیز به عنوان یک راهکار مناسب باید مدنظر قرار گیرد. در همین حال جا دارد مسوولان برای تجهیز سرمایه گذاران خرد، افزایش ابزارهای سرمایه گذار کم ریسک نظیر صندوق ها را مورد توجه قرار دهند.


زمان افزایش سرمایه و مجمع سالانه نوبت دوم 4 شرکت مشخص شد

دو شرکت زمان مجمع فوق العاده برای افزایش سرمایه 33 و 43 درصدی و دو شرکت دیگر مجمع سالانه نوبت دوم را تعیین کردند.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، اخرین تحولات مربوط به برگزاری مجامع نشان می دهد دو شرکت داروسازی فارابی و سرمایه گذاری اعتلاء البرز زمان مجمع فوق العاده برای افزایش سرمایه 33 و 43 درصدی را مشخص کرده اند.

دو شرکت تامین ماسه ریخته گری و سرمایه گذاری پارس آریان نیز مجمع سالانه نوبت دوم برای سال مالی منتهی به اسفند 94 را تعیین کردند.

به این ترتیب مجمع فوق العاده داروسازی فارابی برای افزایش سرمایه 33 درصدی ( از 30 به 40 میلیارد تومان ) ساعت 9:30 چهار شنبه 13 مرداد  ردمحل دفتر مرکزی و مجمع سرمایه گذاری اعتلاء البرز برای افزایش سرمایه 43 درصدی در دو مرحله ( از 42 به 50 و سپس به 60 میلیارد تومان) از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی، ساعت 14 همان روز در محل شرکت تشکیل خواهد شد.

مجمع سالانه نوبت دوم تامین ماسه ریخته گری و سرمایه گذاری پارس آریان 10 و 9 صبح 18 و 12 مرداد در دفتر مرکزی و دانشگاه خاتم برگزار می شود.


 

 

هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر