تبلیغات

محمد کفاش پنجه شاهی مدیر عامل کارگزاری خبرگان سهام در گفتگو با بورس پرس در مورد تاثیر شرکت های پالایشی بر شاخص کل بورس گفت: استفاده از مصوبه نرخ ارز آزاد در فروش محصولات پالایشگاه ها طی روزهای اخیر و لغو آن پس از چند روز موجب نوسان قیمت این شرکتها شد. ضمن اینکه بازار متأثر از قیمت نفت نیز هست.درگفت و گو با بورس پرس اعلام شد:

  

پیش بینی مثبت کارگزار بورس از آینده بازار و 3 صنعت برتر/ نظر درباره دو گروه

مدیرعامل کارگزاری خبرگان سهام با اعلام امیداوری به وضعیت بازار سهام تا پایان سال و بررسی اثر حضور ترامپ بر بازارهای جهانی ، سه صنعت برتر را معرفی کرد و درباره دو گروه پالایشی و خودروی نظر داد.


محمد کفاش پنجه شاهی مدیر عامل کارگزاری خبرگان سهام در گفتگو با بورس پرس در مورد تاثیر شرکت های پالایشی بر شاخص کل بورس گفت: استفاده از مصوبه نرخ ارز آزاد در فروش محصولات پالایشگاه ها طی روزهای اخیر و لغو آن پس از چند روز موجب نوسان قیمت این شرکتها شد. ضمن اینکه بازار متأثر از قیمت نفت نیز هست.

وی ادامه داد: براساس گزارش مالی و عملکرد مثبت برخی شرکت ها در 6 ماه ابتدای سال که در کدال هم منتشر شد وضعیت بازار سهام تا پایان سال امیدوار کننده خواهد بود.

مدیرعامل کارگزاری خبرگان سهام گفت: قیمت های جهانی فقط بر روی آن دسته از صنایع حاضر در بورس بسته به نوع صنعت و فعالیت که قیمت های داخلی آن براساس این قیمت ها تعیین می شود موثر است. بطور مثال می توان از صادرکنندگان مواد اولیه مانند روی نام برد و یا واردکنندگان، اما صنایعی که مواد اولیه آن در داخل تهیه و ارتباط کمی با بازارهای جهانی دارند مانند صنایع غذایی از قیمت های جهانی متأثر نیستند.

کفاش پنجه شاهی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال رشد 20 درصدی برای شاخص بورس تا پایان سال وجود دارد یا خیر به بورس پرس گفت: 20درصد برای شاخص کل بازار سهام، رشد زیادی محسوب می شود و احتمال چنین تغییری تا پایان سال وجود ندارد، زیرا با درنظر گرفتن شاخص فعلی بازار، رشد 20 درصدی باعث شکسته شدن سقف تاریخی شاخص خواهد شد که بعید به نظر می رسد.

وی در خصوص تأثیر حضور ترامپ بر بازارهای جهانی گفت: واکنش بازار داخلی عجولانه بود. چون ترامپ تقریبا 2 ماه دیگر تا نشستن بر کرسی ریاست جمهوری فاصله دارد و تا مشخص شدن کابینه او باید منتظر ماند. هرچند سنا و کنگره آمریکا این بار یکدست تر هستند و بیشتر نمایندگان از میان حزب جمهوری خواه انتخاب شده اند اما به هر حال در بسیاری از موارد رئیس جمهور آمریکا نمی تواند خودسرانه عمل کند. هر چند وضعیت اقتصادی در سطح بین الملل در حال حاضر قابل پیش بینی نیست ولی احتمالا شاهد نوسانات شدیدتر بازارهای جهانی خواهیم بود.

این کارگزار به عوامل موثر بر بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: نزدیک شدن به دور جدید انتخابات ریاست جمهوری، وضعیت بازگشایی بانک ها و سایر نمادهای متوقف بازار را تحت تأثیر قرار خواهد داد. به طور کلی به نظر می رسد صنایع معدنی، فلزی و سیمان تا پایان سال وضعیت مطلوبی داشته باشند.

کفاش پنجه شاهی ادامه داد: با اینکه خودروسازان شرایط عملیاتی مناسبی داشته اند اما تا مشخص شدن عملکرد مالی آنها و وضعیت قرارداد با خارجی ها باید منتظر ماند.

وی افزود: تک نرخی شدن ارز، برخی صنایع را که از ارز مبادله ای استفاده می کنند به دلیل حذف رانت متضرر و برخی دیگر مانند پالایشگاه ها را نیز منتفع می کند. در یک جمع بندی کلی، تک نرخی شدن ارز در بلندمدت برای عمده صنایع مطلوب ارزیابی می شود.

توقف یک نماد و آخرین مهلت داد و ستد یک حق تقدم
قبل از شروع معاملات، نماد ایران یاسا تایر و رابر متوقف شد و امروز آخرین مهلت داد و ستد سهام حق تقدم یک شرکت بورسی است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی صدور مجوز افزایش سرمایه 25 درصدی گل گهر (از 2.4 به 3 هزار میلیارد تومان) توسط سازمان بورس و برگزاری جلسه 20 مرداد هیات مدیره ، مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام از 3 آبان تا دوم آذر تعیین شده بود.

بنابراین امروز آخرین مهلت داد و ستد سهام حق تقدم "کگلح" است.

همچنین قبل از شروع معاملات، نماد ایران یاسا تایر و رابر به دلیل تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد.

رئیس شورای رقابت:
تا اردیبهشت ۹۶ خودروهای داخل هیچ افزایش قیمتی ندارند/تذکر جدی به دو تولیدکننده

رئیس شورای رقابت با اعلام تذکر جدی به دو تولیدکننده پژوپارس و ال۹۰ گفت: تا اردیبهشت ۹۶ قیمت خودروهای تولید داخل هیچ افزایشی نخواهند داشت.


به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، رضا شیوا در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان این که تا اردیبهشت سال آینده هیچ افزایش قیمتی در خودروهای تولید داخل نداریم گفت: شورای رقابت بر فرآیند فروش خودروها نظارت کامل دارد و اگر خودروسازان تخلفی از مصوبات این شورا داشته باشند با آنان برخورد می شود.

وی افزود: شورای رقابت در زمینه قیمت گذاری خودروها هیچ توجهی به حاشیه بازار ندارد. حاشیه بازار خودرو، خط قرمز شورای رقابت است اما این شورا مسئول همه خودروهای کشور نیست بلکه خودروهای ساخت داخل در ایران خودرو و سایپا را قیمت گذاری می کنند.

این مقام مسئول افزود: طی 6 ماه گذشته پژوپارس و ال90 ، حواشی را ایجاد کردند که تذکر جدی به خودروسازان داده شد.

شیوا با بیان اینکه فروش فوری حداکثر یک ماه است، افزود: ایران خودرو و سایپا برای خودروهای تولید داخل باید فروش فوری داشته باشند. در این میان یکی از مدیران خودروسازان، وی توقف فروش فوری محصولات تولید داخل را تکذیب کرد.

وی با بیان اینکه خودروهای جدید در بازار مشکل ایجاد می کنند گفت: با توجه به اینکه خودروهای جدید به تولید انبوه نرسیده اند تقاضا برای آنها بسیار است و شورای رقابت تلاش می کند به بازار فروش این خودروها سامان دهد.

شیوا درباره خودروهای وارداتی نیز افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت سودی بین پنج تا 10 درصد برای این خودروها تعیین کرده که اگر واردکننده ای بیش از این میزان از خریدار سود بگیرد با آن برخورد می شود. اگر خریداری بیش از حاشیه منطقی سود به واردکننده پولی پرداخت کرده است شکایت کند و شورای رقابت در این زمینه رسیدگی می کند.

انتهای پیام


مرکز آمار نرخ تورم آبان‌ را ۷.۵ درصد اعلام کرد
مرکز آمار در گزارش رسمی ،نرخ تورم آبان‌ را ۷.۵ درصد اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بر اساس جدید‌ترین گزارش مرکز آمار ایران، شاخص کل قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری در آبانماه امسال به عدد ۲۳۳.۶ رسیده که نسبت به ماه قبل ۰.۳ درصد افزایش یافته است. افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل(تورم نقطه به نقطه) ۶.۱ درصد است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل که ۶.۶ درصد بوده، ۰.۵ درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص کل(نرخ تورم کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری) در دوازده ماهه منتهی به آبانماه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷.۵ درصد است که نسبت به همین اطلاع در مهرماه سال ۱۳۹۵ که ۷.۹ درصد بوده، ۰.۴ درصد کاهش یافته است.

شاخص گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در این ماه به رقم ۲۷۱.۶ رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۳ درصد افزایش داشته است. شاخص گروه اصلی خوراکی‌ها در ماه مورد بررسی به عدد ۲۶۹.۲ رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد؛ ضمن اینکه شاخص گروه اصلی خوراکی‌ها نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸.۳ درصد افزایش داشته است و نرخ تورم دوازده ماهه این گروه ۶.۷ درصد است.  

شاخص گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد و درصد تغییرات این گروه در دوازده ماهه منتهی به آبان‌ماه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل ۶.۸ درصد است که نسبت به همین اطلاع در مهرماه امسال که ۶.۸ درصد بوده، بدون تغییر باقی مانده است.

در عین حال، شاخص گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات در آبان ماه ۱۳۹۵ به رقم ۲۲۰.۶ رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۳ درصد افزایش داشته است. میزان افزایش شاخص گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵.۲ درصد بوده است و نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به آبان ماه نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۷.۸ درصد است که نسبت به تورم دوازده ماهه منتهی به مهرماه امسال که ۸.۴ درصد بوده، ۰.۶ درصد کاهش یافته است.

 

+ نوشته شده توسط Bors در سه شنبه، ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۲۷ قبل از ظهر، ۱۸ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر