تبلیغات
"تلیسه" با قیمت 5300 ریال وارد فرابورس شد

تعداد هفت میلیون سهم شرکت دامداری تلیسه در حالی امروز در بازار فرابورس عرضه شد که فعالان بازار سرمایه با توجه به کشف قیمت 5300 ریالی آن و سود برآوردی 828 ریالی برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 95 نسبت پی بر ای 6.4 مرتبه را برای هر سهم آن برگزیدند.

با اعلام پیغام ناظر بازار فرابورس 10 درصد از سهام شرکت دامداری تلیسه نمونه با سرمایه 70 میلیارد ریالی طی معاملات روز جاری عرضه شد و در نهایت هر سهم "تلیسه" 5300 ریال قیمت خورد.

در گفت وگو با بورس پرس اعلام شد:
واکنش مدیر معروف به بازگشت مجدد به سازمان بورس

زمزمه هایی بازگشت مجدد محمود خواجه نصیری به سازمان بورس تایید نشد و وی اعلام کرد چنین برنامه ای ندارد.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، محمود خواجه نصیری درحالی اواسط خرداد سال گذشته از مدیریت اداره بورس ها و بازارهای سازمان بورس کناره گیری کرده و بعد از 13 سال از نهاد ناظر بازار سرمایه خداحافظی کرده که طی روزهای اخیر برخی زمزمه ها از بازگشت مجدد وی به سازمان بورس حکایت داشتند.

در این رابطه وی که از همان خرداد 94 مدیرعامل شرکت تامین سرمایه آرمان ( وابسته به بانک توسعه صادرات و بانک شهر ) شده در گفت وگوی کوتاه با بورس پرس اعلام کرد: برنامه ایی برای بازگشت به سازمان بورس ندارم.

قدیمی ترین شرکت بورس ایران درخواست افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی دارد
نفت پارس قدیمی ترین شرکت بورس ایران که اخیرا" اقدامی کم سابقه کرده، برنامه افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، نفت پارس که 8 اسفند سال گذشته با برگزاری مجمع فوق العاده ایی در 8 اسفند سال گذشته اقدام به افزایش سرمایه 33 درصدی کرده ، در صدد افزایش سرمایه دیگری برآمده است.

براساس این گزارش، هیات مدیره "شنفت" طبق مصوبه 16 تیر گزارش توجیهی افزایش سرمایه 100 درصدی را به حسابرس ارسال کرده تا در صورت تایید و سپس مجوز سازمان بورس، سرمایه اسمی 100 میلیاردی را از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به 200 میلیارد تومان برساند.

این شرکت اولین شرکت بورس 49 ساله ایران است که از 15 بهمن 1346 به همراه بانک صنعتی و معدنی وارد بازار سهام شده و دو ماه بعد از مجمع سالانه تیر در اقدامی کم سابقه بین شرکت های بورسی، تصمیم به کاهش 400 میلیون تومانی پاداش هیات مدیره گرفته است.

عرضه ۳.۵ میلیون از ۷ میلیون سهم:
"تلیسه" با ۵۳۰ تومان کشف قیمت شد/ فاصله زیاد دو طرف عرضه و تقاضا/ P/E هشتمین شرکت

با عرضه ۳.۵ میلیون از ۷ میلیون سهم قابل واگذاری شرکت کوچک و فرابورسی دامداری تلیسه نمونه ، هر سهم هشتمین شرکت جدید بازار سهام ۵۳۰ تومان کشف قیمت شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، دقایقی قبل فرایند عرضه اولیه 10 درصد سهام شرکت دامداری تلیسه نمونه در بازار دوم معاملات فرابورس انجام و طی آن با عرضه 3.5 میلیون از 7 میلیون سهم قابل واگذاری، هر سهم آن 530 تومان کشف قیمت شد.

در این عرضه برخی متقاصیان خواهان خرید حدود 200 تومان تا 260 و حداکثر 300 تومانی هر سهم بودند اما سهامدار عمده آن در نهایت با 530 تومان اقدام به عرضه کردند که با توجه به پیش بینی 828 ریالی هر سهم ، نسبت P/E این شرکت جدید حدود 6.4 مرتبه برآورد شده که از نسبت P/E حدود 8.9 مرتبه گروه پایین تر است.

3.5 میلیون سهم دیگر هم مانند دیگر عرضه ها و احتمالا" از ساعت 12:40 برای معامله گران آنلاین عرضه م شود.

در این عرضه سهمیه هر کارگزار با همه شعب 35 هزار سهم بوده و هیچ یک از صندوق های سرمایه گذاری مشترک نمی توانند اقدام به خرید کنند.

این شرکت بعد از 6 شرکت فرابورسی کاغذ پارس، سرمایه مسکن الوند، حمل و نقل پارسیان ، انرژی امید تابان هور، سرمایه گذاری توسعه گوهران امید، آتیه داده پرداز و شرکت بورسی واسپاری ملت، هشتمین شرکت جدید در سال جاری بشمار می رود.

گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس و بنیاد مستضعفان با مالکیت 51 و 34 درصدی به عنوان سهامداران اصلی حضور دارند.با اعلام پیغام ناظر بازار طی معاملات روز جاری:
"تلیسه" با قیمت 5300 ریال وارد فرابورس شد

تعداد هفت میلیون سهم شرکت دامداری تلیسه در حالی امروز در بازار فرابورس عرضه شد که فعالان بازار سرمایه با توجه به کشف قیمت 5300 ریالی آن و سود برآوردی 828 ریالی برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 95 نسبت پی بر ای 6.4 مرتبه را برای هر سهم آن برگزیدند.

با اعلام پیغام ناظر بازار فرابورس 10 درصد از سهام شرکت دامداری تلیسه نمونه با سرمایه 70 میلیارد ریالی طی معاملات روز جاری عرضه شد و در نهایت هر سهم "تلیسه" 5300 ریال قیمت خورد.

بر اساس گزارش بورس نیوز، تعداد هفت میلیون سهم شرکت دامداری تلیسه در حالی امروز در بازار فرابورس عرضه شد که فعالان بازار سرمایه با توجه به کشف قیمت 5300 ریالی آن و سود برآوردی 828 ریالی برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 95 نسبت پی بر ای 6.4 مرتبه را برای هر سهم آن برگزیدند.

همچنین این شرکت فعال در گروه زراعت و خدمات وابسته طی عملکرد سه ماهه نخست سال مالی جاری سود 242 ریالی معادل 29 درصد از سود برآوردی خود را محقق کرده است


مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار:
روند افشای اطلاعات سهامداران متخلف ادامه دارد/ برخورد با متخلفین جهت جلوگیری از آسیب کارگزاری ها

کمیته تخلفات بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه ماده 99 اجازه دارد تا اسامی متخلف را اعلام کند و افشای اطلاعات سهامداران متخلف با تأئید شواری عالی بورس و اطلاعات مجرمین با دستور قضایی امکان پذیر است.

اسامی چهار نفر از سهامداران حقیقی که معاملات آنها مشکوک بوده در حالی طی هفته گذشته از سوی مدیریت پیگیری تخلفات سازمان بورس به طور رسمی اطلاع رسانی شد که در پی این امر این سوال مطرح می شود که آیا روند افشای اطلاعات سهامداران حقیقی متخلف ادامه دارد و آیا برخورد این چنینی با سهامداران متخلف شامل سهامداران یا مدیران حقوقی شرکت ها نیز می شود؟

در همین ارتباط، مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: کمیته تخلفات بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه ماده 99 اجازه دارد تا اسامی متخلف را اعلام کند و افشای اطلاعات سهامداران متخلف با تأئید شواری عالی بورس و اطلاعات مجرمین با دستور قضایی امکان پذیر است.

پرویز شیری زاد افزوده: پیشتر افشای اطلاعات سهامداران به صورت عمومی نبوده و تنها به کانون کارگزارن و شرکت های کارگزاری ابلاغ می شد تا با احتیاط رفتار کنند و معمولاً معاملات این گونه سهامداران محدود یا ممنوع شده است. بر این اساس با توجه به تخلفات متعدد چهار سهامدار مذکور اقدام به اطلاع رسانی عمومی نمودیم تا از تخلفات بیشتر و آسیب شرکت های کارگزاری پیشگیری شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اطلاعات سهامداران حقوقی متخلف نیز از این پس افشاء می شود، گفت: تخلف سهامداران و مدیران حقوقی می بایست به صورت قطعی اثبات شود و طبق بند (ز) ماده 99، سازمان بورس موظف به افشای اطلاعات و سوابق مدیران در طول مدیریت آنها است. علاوه بر این، افشای اطلاعات می بایست زمانی انجام شود که شک و تردیدی در تخلف مدیران یا سهامداران حقوقی وجود نداشته باشد و به هر حال افشای اطلاعات یا معرفی سهامداران متخلف عامل باز دارنده ای به منظور جلوگیری از تخلفات است. چرا که به طور قطع اگر سهامداران بدانند که با ارتکاب خطا اسامی آنها در بازار سرمایه فاحش می شود از تخطی از قوانین اجتناب می ورزند.

مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس در خاتمه افزود: بخش نامه ای از سوی هیأت مدیره پیشین سازمان بورس در این خصوص تصویب شد که طی آن برخی از سهامداران ممنوع المعامله می شوند یا محدودیت هایی در معاملات آنها همچون عدم امکان سفارش گیری خرید و فروش سهام به صورت آنلاین یا تلفنی و نیز عدم اعطای اعتبارات شرکت های کارگزاری به آنها اعمال می شود تا سهامداران متخلف در محل شرکت کارگزاری حضور یابند و اوراق مربوط به معاملات خود را امضا کنند. حال آنکه در مورد اخیر کمیته تخلفات و سازمان بورس فراتر عمل نمودند و اقدام به افشای اطلاعات رسمی آنها به صورت عمومی کردند که این امر صحیح و عقلانی به نظر می رسد و می بایست روند آن برای کلیه سهامداران متخلف ادامه یابد.


واکاوی یک پروژه:
بر باد رفتن آرمان بورس با تکیه بر گروهی سخت / اهالی تالار در انتظار چراغ سبز لیدر قدیمی

فعالیت قابل توجه و البته قابل تقدیر چند حقوقی فعال در بازار سرمایه به جهت بازگرداندن جو مثبت و روندی صعودی به بورس با تزریق نقدینگی جدید به بازار سرمایه همراه شد اما در نهایت آنچه که امروز مشخص است این اقدام نتوانست نتیجه مورد نظر را حاصل کند چرا که بنظر می رسد در برنامه ریزی انجام گرفته توسط این حقوقی ها نکته ای مغفول مانده بود که از قضا آن نکته شاه کلید بازگشایی قفل بازار سرمایه بود.

همزمان با تغییرات ایجاد شده در سازمان بورس و روی کار آمدن شاپور محمدی به عنوان سکاندار جدید سازمان بورس شاهد تغییر و تحولاتی در بازار سرمایه بودیم که ماحصل آن رشد حدوداً سه هزار واحدی شاخص کل بود.

بر اساس گزارش بورس نیوز، فعالیت قابل توجه و البته قابل تقدیر چند حقوقی فعال در بازار سرمایه به جهت بازگرداندن جو مثبت و روندی صعودی به بورس با تزریق نقدینگی جدید به بازار سرمایه همراه شد اما در نهایت آنچه که امروز مشخص است این اقدام نتوانست نتیجه مورد نظر را حاصل کند چرا که بنظر می رسد در برنامه ریزی انجام گرفته توسط این حقوقی ها نکته ای مغفول مانده بود که از قضا آن نکته شاه کلید بازگشایی قفل بازار سرمایه بود.

بنابراین گزارش، از آنجاییکه نقدینگی وارد شده به بورس صرف خرید سهام گروهی شد که یکی از خسته ترین سهامداران را داشت این جو مثبت مقطعی ایجاد شده بر این گروه فرصتی شد برای خروج از سهام شرکت های معدنی و فلزی بجا مانده از سال های قبل در پرتفوی اهالی تالار تا نه تنها جو مثبتی از روند صعودی مقطعی شکل گرفته در سهام معدنی بر بازار سرمایه ایجاد نشود بلکه عرضه های سنگین و بی امان حقیقی ها و حقوقی های خسته در این نمادها باعث ایجاد ترس و نگرانی دو چندان بر اهالی تالار و فعالان بازار سرمایه گردد اتفاقی که با عدم تداوم روند صعودی در نمادهای این گروه و بازگشت آنها به مدار نزولی بیش از پیش شدت گرفت. این در حالی است که نکته منفی دیگر این اتفاق آن است که در این اقدام نقدینگی برخی از اهالی تالار نیز در این گروه ها قفل شده است.

به هر حال آنچه که از روند و اتفاقات پیش آمده به دست می آید آن است که برآورده شدن آرمان های بازار سرمایه با گروه مذکور قابل دسترس نیست و این پروژه با تمامی تلاش ها و اقدامات شکل گرفته تنها به علت یک خطای محاسباتی به نوعی به شکست منجر شده است تا بورس همچون گذشته بدون لیدر در مسیر پر پیچ و خم خود لنگان لنگان به حرکت ادامه دهد.

البته فراموش نکنیم که یکی از بزرگترین علت های به سرانجام نرسیدن این پروژه نا هم صدایی دیگر حقوقی هایی بود که از این آب گل آلود ماهی گرفتند شاید هم صدایی دیگر حقوقی ها می توانست آرمان های بورس را به سرانجام برساند.

لذا بنظر می رسد بازار سرمایه در انتظار چراغ سبز لیدر موفق ماه های گذشته خود است، گروه خودرویی بورس اگرچه حرف و حدیث های زیادی را از سوی اهالی تالار به جهت ارزنده بودن یا نبودن در روند صعودی خود می شنید اما در نهایت امر نشان داد که از توانایی و قابلیت بالایی در بدست گرفتن لیدری بورس برخوردار است و می تواند به تنهایی لوکوموتیو قدرتمندی برای بازار سرمایه باشد زیرا همانطور که در معاملات روز گذشته و امروز هم شاهد بودیم کوچکترین حرکت صعودی سهام این گروه کلیت بازار سرمایه را در حالت نیم خیز قرار می دهد.

از همین رو به نظر می رسد در شرایط فعلی که اهالی تالار یک خاطره خوب از عملکرد ماه های گذشته گروه خودرو و یک خاطره بد از عملکرد ناموفق سهام معدنی و فلزی طی هفته های اخیر برای به دست گرفتن لیدری بورس دارند تنها یک چراغ سبز لیدر گذشته بورس کافیست تا مجدداً شاهد حرکت صعودی بازار سرمایه باشیم.

در پایان آنچه که از اهمیت فراوانی برخوردار است، موفقیت بازار سرمایه در جذب نقدینگی جدید و نشان دادن پتانسیل های این بازار در تأمین مالی برای اقتصاد کشور می باشد و لیدر بودن یک یا چند گروه خاص تنها بهانه ای است برای دستیابی به این مهم.

 

 

+ نوشته شده توسط Bors در یکشنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۸ قبل از ظهر، ۲۳ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: جلوگیری از آسیب کارگزاری ها، بر باد رفتن آرمان بورس
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر